'Avrupa kararını yeniden düşünün…'
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 62
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Yönetim Tuğrul AKŞAR 'Avrupa kararını yeniden düşünün…'

'Avrupa kararını yeniden düşünün…'

22 Ağustos 2011-Fenerbahçe eski asbaşkanlarından Hakan Bilal Kutlualp, şike soruşturmasından, Fenerbahçe'nin son durumuna kadar birçok konu hakkında konuştu.

 

Fenerbahçe eski asbaşkanlarından Hakan Bilal Kutlualp dün TRT Spor'da yayınlanan 'Basın Tribünü' programında ilginç açıklamalarda bulundu. İşte, Kutlualp'in açıklamalarından bazı satırbaşları:

“Futbol Federasyonu, Avrupa Kupalarına gitme kararını kulüplere bıraktı. Bunu kulüpler iyi düşünüp karar vermeli. Biz Şampiyonlar Ligi'ne gideceğiz işin en odak noktasındakiler yöneticiler, onlar biliyor yaptı mı yapmadı mı? O kararı biz Şampiyonlar Ligi'ne gideceğiz diye veriyorlarsa yüzde yüz kendilerine inanıyorlardır, biz öyle inanıyoruz. Yani söylemleri bu yönde. Yarın Allah göstermesin aksi bir şey çıkarsa bunun hesabını vermek çok zor olur. Kendilerine inanıyorlar ki gözümüz kapalı UEFA'ya gideceğiz neticede taahütname vereceğiz. Günün kısa hesabına şu andaki psikolojik duruma göre bir karar veriliyorsa şayet o zaman bunu bedeli ödenmez. Mutlaka en doğru kararı vermişlerdir diye inanıyoruz.”

“Yöneticilik nedir biliyor musunuz? Hangi risk daha azdır, en az hasarla hangi limana daha çabuk sığınırım, mümkünse sıfır hasarla sığınırım bunun hesabını yapmaktır. Burada ben bu yıl Avrupa'ya gitmiyorum diyerek Fenerbahçe için küçük bir risk alıyorsunuz ama kendi şahsınız için daha büyük bir risk alıyorsunuz. Yarın öbür gün inşallah aklanırsak o gün o kararı aldığım için bir sene Avrupa'ya gitmedim diye bu riski alırım aklanırsak da Fenerbahçe yöneticisi olarak istifa ederim.Bu kararı alabilirsen seni o zaman illelebet başkan seçerler. Bunu yapmaları lazım diye düşünüyorum.”

"BEŞİKTAŞ İKİNCİ GÜZEL DAVRANIŞI YAPABİLİRDİ"

“Beşiktaş'ın kupayı aklanıncaya kadar geri vermesi kulağa hoş gelen bir şey ama arkası ne kadar dolu onu bilmiyorum. Beşiktaş'ın bu güzel davranışının arkasından bir ikinci güzel davranış daha gelebilirdi. Bunu yapacak yeteneğe sahiplerdi neden yapmadılar diye sordum kendi kendime. Biz bu kupayı iade ediyoruz, bize bu kupanın getirisi olan Avrupa'ya da gitmiyoruz kendimizden şüphemiz yok. Diyebilecek cesaretleri vardı aslında ama neden yapmadılar bilemiyorum.”

“Türkiye Futbol Federasyonunun düşürme kararını vermemesini doğru buldum. Devre arasının kısa süre olmasını doğru buldum. Türkiye Futbol Federasyonu şunu diye bilir miydi acaba Beşiktaş'ın aklanıncaya kadar kupayı geri iade etmesini onurlu bir davranış olarak bulduk ama siz bu kupayı iade ettiğiniz biçin biz de seni Avrupa'ya gönderemeyiz diyebilir miydi acaba? Avrupa Kupaları hem çok güzel ama hem de çok stresli bir olay kulüplerimiz ya da federasyon bir karar alıp bir sene Avrupa'ya gitmeyelim diye bir konsensüs yapsalar daha iyi olmaz mıydı?”

"FEDERASYONA HAK VERİYORUM"

“Çok zor bir süreçten geçtiğimiz konusunda herkes hem fikir. Ben federasyona hak veriyorum. Kulüplerin kaderini çizecek bir kurumun öyle toplumdaki beklentilere göre karar veremeyeceğini bekliyordum zaten. Doğru yaptılar, çeşitli belgeye bilgiye ulaşamamış olabilirler. Bu süreci uzatalım, bir şeyleri halının altına süpürelim düşüncesiyle hareket ettiklerine inanmıyorum.”

“Bence kurumları ayıralım devam etsin sonradan bir şey çıkarsa ceza verme yönünde verilmiş olan kupayı madalyayı geri almak kolay. Oynasınlar gitsinler her zaman geri alabilirsiniz, kaçmıyor ya bunlar. Fenerbahçe'nin bir kupasını alacaksanız gelip alırsınız. Ama şu an Fenerbahçe'nin Beşiktaş'ın önünü veya Türk Futbolu'nun önünü tıkamak bence yanlış. Kurumlarla kişileri ayıralım. Samimi olarak bu kadar konuşulduğu kadar manipülasyon yapıldığına inanmıyorum. Maça bakıyorum sonuçlara bakıyorum, böyle çıkıyor.”

“Etik kurulu tapeleri almış okumuş ve bir kanaate varmış. Türkiye de şike var mı, yok mu veya teşvik var mı kontrolü, izlenmesi hep yargıdan dolayı mı olmalıdır. Türkiye Futbol Federasyonu'nun işi nedir? Maçları izliyor, yorumları izliyor. Kamuoyunun bir kanaati var herkes buna bakıyor Türkiye Futbol Federasyonu bir maçta teşvik veya şikeden şüphelendi kendisi karar verebilir mi? Buna verebilir şöyle diyebilir mi bir polise, savcıya soralım bir teknik takip dinleme var mı diyebilir mi gerek yok. Türkiye Futbol Federasyonu maçı izleyip kendi karar verebilir.”

“Etik Kurulunun sadece tapeleri okuyarak görüş bildirmesi bir tavsiye kararı vermesi veya görüş bildirmesini ben zaten beklemiyordum ki. Bu tapeleri bunların okumalarına da gerek yok. Yargı işi o.  O oradan devam etsin. Türkiye Futbol Federasyonu olarak senin bir kanaatin varsa maçları izledin, bir heyet kurulsun maçları bir daha uzmanlar, futbol adamları izlensin incelesin burada bak kaleci 3 defadır adamın önüne tokatlıyor görüyor musun ben diyorum ki okuma işi yargının işi bizim federasyonun işi o değil ki. Sahaya bakar sahada bir şey var mı. Benim kendi seyrettiğime göre ben sahaya yansımış bir şey görmedim”

"BENİM İÇİN İKİ ŞAMPİYON VAR"

“Trabzonspor için de şampiyon olur diyenlerde haklıydı neticede ikisi arasında geçiyordu yarış. İkisi puan puana gelmiş averajlar devreye girmiş. Benim için iki şampiyon vardı. Keşke ikisi kendi aralarında son bir maç yapsalardı da şampiyonluğu o maç belirleseydi. O zaman bu işlerin hiç birisi de olmazdı. Bugün bile yapılabilir bu. Fenerbahçe diyebilir ki arkadaş sizde bu işten muzdarip oldunuz,sizde bu yarıştaydınız çok güzel bir yarış çıkarttınız ikili averajda ben üstünüm ama bu gün çıkın bir maç yapın kardeşim kim yeniyorsa kupayı o alsın kardeşim.”
 
"Bence Federasyonda o dosyaları isteyerek yanlış yaptı. Şu an daha savcılık iddianamesini tamamlayamamış, savcılığın elinde belki 140 tane dosya var bilmiyoruz, içinden 26 tanesini seçmiş vermiş. İddianame yazılmamışken adli karar verilmemişken biz diyebilir miyiz ki al 26 dosyayı bak karar ver. Bence Türkiye Futbol Federasyonu doğru yaptı. Sadece bunlara bakarak karar veremez. Türkiye Futbol Federasyonunun en baştaki yanlışı dosyaları eline alması oldu.”

"AZİZ YILDIRIM YÖNETMİYOR MU ZANNEDİYORSUNUZ"

“Şuan Sayın Aziz Yıldırım cezaevinde ve Fenerbahçe'yi temsil edemiyor. Peki Aziz Yıldırım direktif verse şunu böyle yapın dese yapmayacaklar mı ne gerek var imzasına. Aziz Yıldırım şu an Fenerbahçe Kulübünü yönetmiyor mu zannediyorsunuz. Tedbirli versen ne olur tedbirsiz versen ne olur hiç vermesen ne olur o konuya saplanıp kalmamalı. Türkiye Futbol Federasyonu olarak futbolun önünü tıkama aç iki sene sonra yargının vereceği karar senin aldığın kararın aksi çıkarsa yargının üstünde güç yoktur diye sportif  başarıları yarışmayı iptal edersin.”

“Şu 55. Madde ayeti kerime değil ki yeniden yazılabilir. Gelin hep beraber destek verelim ne diyor maddede “şikeye ve teşvik varsa düşürülür, şiddetine göre de puan silinir.” Gelin kelimeleri yer değiştirip puan cezası verilir şiddetine göre de düşürülür deseniz bu tartışmaların hepsi biter. Değiştirelim kardeşim. İki cümlenin yerini değiştirelim. Önce puan silmeyi koyalım, sonra şiddetine boyutuna göre küme düşmeyi… Ne olur ?”

“Aziz Yıldırım istifa ederse iç dinamikler çalışır, kulüp yeni başkanını seçer. Fenerbahçe'nin 104 yıllık tarihinde Aziz Yıldırım önemli bir 13 yılı vardır, bunu kimse inkar edemez. Bazı açılardan başarılı sayılabilecek 13 yılı vardır. Bundan sonrası Fenerbahçe için daha da iyi ve hayırlı olur. Kesinlikle bir kaos olmaz şuandaki en kötü durumdan daha başka ne olabilir. Sayın başkan ve iki yöneticisi cezaevinde kendilerine büyük bir haksızlık yapıldığına inanıyorlar sağlıklı karar veremiyorlar hala sayın başkan kulübü kendisi yönetiyordur. Fenerbahçe çok büyük bir camia bu pozisyonla bu idari kadroyla yönetilemez diyorum.”

"ŞENEZ ERZİK F.BAHÇE'YE GÖRE"

“Kim Fenerbahçeliyse herkesin gönlünde başkan olma aslanı yatar. Bana 'bu gün başkan olmak istiyor musunuz?' diye sorarsanız hayır öyle bir şey düşünmüyorum. Fenerbahçe'yi şu içinde bulunduğu ortamdan çıkaracak Şenez Erzik veya onun gibi biri olacağına inanıyorum. Sayın Erzik'in hiç böyle bir şeyden haberi yok bu sadece benim içimden gelen bir şey. Ortada böyle bulanık bir hava varken tecrübesiyle UEFA'yı bilmesiyle mevzuata hakim olması sebebiyle ideal bir isim.”

“Fenerbahçe Genel Kurulu mayıs 2012 de olacaktır. Şu an bir yönetim gelse mayısa kadar gelecektir. Ligler başlamadan seçim yapılmalı bazıları diyor 3 ay için seçimi yapılır mı, yapılır. Şu an ki durum temizlenmeli. Mayısta yapılacak seçimde yine seçilir devam etmelisin yargı bir yandan devam etmeli. Her gün Sayın Aziz Yıldırım'ın gazetelerde olmasından eminim kendi de memnu değil Fenerbahçe şike yaptı anlamında gündemden düşmeli. Futbol konuşmaya başlamalıyız artık bu da en iyi seçimle olur Fenerbahçe seçimini yapmalıdır.”

“5 yıldır Fenerbaçe'nin mali yapısından transfer politikasından, sağlıklı bir bütçesi olmamasından dolayı eleştiriyorum. Şampiyonluk elde edebilirsiniz ama sürdürülebilir bir mali düzen olmazsa devamlı olmaz. Dillotte'ın patronu Levent Yaveroğlu'yla konuştum. O da dedi ki bizim Fenerbahçe ile işimiz sadece ve sadece SPK'dan dolayı Sportif AŞ'nin denetleme işlemini yaptık, onun raporunu verip görüş bildirdik dedi. Üyelere gönderilen mali raporlar doğru değil. Ben bir Fenerbahçeli olarak doğruları söylemezsem ben kendi kendime şerefsiz derim. Çıkıp burada bir hata var eğer yanlışlıkla olmuşsa bunu düzeltin dedim. Yanlışlık yoksa Sayın Başkan, Abdülkadir Kuş sizin talimatınızla mı yaptı bunu dedim. Bunu üzerine tüm yönetim kalkıp beni disiplin kuruluna verdi. Bunu nasıl söylersin dediler valla ben söylemiyorum bunu Dellotte söylüyor dedim.”

"YILDIRIM'DAN TALİMAT ALIP İHRAÇ VERDİLER"

“Disiplin Kurulu da Aziz Yıldırım'dan talimat alarak arkamdan 3 sene geçici ihraç verdiler. Mahkemem hala devam ediyor. Benimki gibi dosyalar Genel Kurula gönderiliyor onlarda sinyal alıyor eller indir kaldır gidiyor. Fenerbahçe'nin sadece artık el kaldır indir yapmayan aktif olarak kararlarda söz sahibi olan ve yönetimin yetkisinin aslen kendinde olduğunu bilen bu yetkiyi kendi seçtiği yönetimlere emaneten verdiğinin bilinciyle hareket eden bir genel kurula ihtiyacı var. Bu radikal bir söylemdir ve bu sözlerimin arkasındayım.”

"Kardeşimde mali genel kurulun iptal davası açtı. Açtığım davada mahkeme federasyona diyor ki “sen bana dosyaları gönder”. Bakın bu şike soruşturmasının ses kayıtlarında o da var. Fenerbahçe Kulübüne de söylüyor hesapları gönder diye. Mahmut Özgener, başkanı Aziz beyi arıyor bu Hakan Bilal Kutlualp'in açtığı davada süre doldu bu evrakları göndermemiz lazım mahkemeye ne yapacağız diye, bu konuşmada var ses kayıtlarında başkan da dur gönderme ben sana Şekip Mosturoğlu'nu göndereyim o baksın diyor. O dosyaya gelen evraklara biz baktım Federasyona gidenle biz üyelere giden evraklar arasında ben söylemeyeyim bunu….”

Yaptığım toplantı sonrası fikirlerim için çok olumlu tepkiler aldığım gibi Aziz Bey'i aşırı sevenlerinden twitter'dan bana küfredenler oldu. 50-60 kişi var; onları da mahkemeye verdim. Yeni şiddet yasası çünkü bunları da içeriyor, konuşmalarımıza dikkat etmeliyiz. Taraftarı yanlış yönlendirip devletin kurumlarına karşı kinlendirmemeliyiz. Bundan sonra ki Fenerbahçe yönetimi hareketleriyle söylemleriyle davranışlarıyla bir hükümet kadar tecrübeli olmalıdır.

"F.BAHÇE DÜŞERSE..."

Fenerbahçe düşerse futbol endüstrisi büyük bir yara alır çöker. Fenerbahçe tarihinde görülmemiş bir olay; başkanı cezaevinde. Bu tabîki Fenerbahçelileri yaralıyor. Diyorum ya sen istifa et, yargı sürecinin sonunda aklanırsan sen zaten Fenerbahçelilerin gözünde efsane başkan olarak hak ettiğin yeri alırsın. İstiyoruz ki aklansın, Fenerbahçelilerin başındaki yerini gelip alsın. Cezaevinde durarak alacağı tüm kararların doğru olabileceğine inanmıyoruz. Allah kimseyi düşürmesin, hepimiz yanlış kararlar verebiliriz. Artı başkanın sağlığı da bozulmuş durumda.

Başkanın gücü karizmatik kişiliği ve dominantlığının yanında şuan ki Fenerbahçe yönetiminde ki başkan vekiliyle yönetilebileceğine inanmıyorum ben. Aldıkları kararları başkana sorma ihtiyacı hissediyorlardır. En azından Aziz başkan olsa ne derdi diyorlardır, ona göre karar alıyorlardır. Ben bunun sağlıklı bir yapı olduğuna inanmıyorum. Seçim yapılsın Nihat Özdemir aday olsun, başkan olsun sorun yok ki. Başkan vekilliği ayrı şeydir. Bir seçim yapılarak başkan olmak ayrı şeydir. Nihat Özdemir aday olsa kazanır diye düşünüyorum. Şuan ki durum itibariyle başka adayın çıkabileceğini sanmam ama teamüller nedeniyle demokratik işleyiş açısından başka biride çıksa bile Nihat Bey'in kazanacağı kesindir. (sporx)

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  18883  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Pazar, 25 Eylül 2022.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

22/09/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

3,295,27

1,53

 bjk BJKAS

5,41

0,80

 fb FENER

51,70

-0,29

 gs GSRAY

5,30

0,57

 trabzon TSPOR

4,40

0,92

   SPOR ENDEKSİ

1.456,77

0,52

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 32390927

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana Demir  7   5  1   1  16  7    16 
2 Galatasaray  7   5  1  4 

16

3 Başakşehir  6  4 2 0 9 14
4 Beşiktaş  7   4  16  10  6 14
5 Konyaspor  7 4 2  1  2 6 14
6 Fenerbahçe  6  4   1 20   6    14   13 
7

Trabzonspor 

 7  1  11  10   1 13 
8 Kayserispor  7   0  4  12 
9 Gaziantep 7  2 13  10  3 11 
10

Kasımpaşa

 7   0 15  -8  9
11 Alanyaspor

10 

15  -5  8
12 Giresunspor -3     7 
13 Karagümrük 10  -2   6
14 Antalyaspor  7  0  14   -6     6  
15 İstanbulspor 6 10  -6  5
16 Ankaragücü  6  1   11  -5 4
17 Sivasspor 7 11  -6   4  
18 Ümraniyespor  7  2 10   -5 2
19 Hatayspor 6 1 10   -8   1  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review

Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.