Tahkim Kurulu Kararları'na Yargı Yolu Açıldı
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 62
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Hukuk Diğer Yazarlar Tahkim Kurulu Kararları'na Yargı Yolu Açıldı

Tahkim Kurulu Kararları'na Yargı Yolu Açıldı

alt

08 Aralık 2011

Anayasa Mahkemesi, Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu kararlarına karşı yargı yolunu açtı. Karar geriye dönük işlemeyeceği için Ankaraspor'un Süper Lig'e dönemeyeceği bildirildi.

Anayasa Mahkemesi, Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin açtığı davada, 5894 sayılı Kanun'un, ''Tahkim Kurulu kendisine yapılan başvuruları kesin ve nihai olarak karara bağlar ve bu kararlar aleyhine yargı yoluna başvurulamaz'' ibaresinin, ''... ve bu kararlar aleyhine yargı yoluna başvurulamaz'' bölümünü 2'ye karşı 13 üyenin oyuyla, oy çokluğuyla iptal etti.

Futbolda artık son sözü yargı söyleyecek !.. Anayasa Mahkemesi, Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu kararlarına yargı yolunu açtı.. İlk yorumlara göre kaos kapıda..
Anayasa Mahkemesi, 5894 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun bazı hükümlerini iptal etti.
Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesinin açtığı davada 5894 sayılı Kanun’un, ”Tahkim Kurulu kendisine yapılan başvuruları kesin ve nihai olarak karara bağlar ve bu kararlar aleyhine yargı yoluna başvurulamaz” ibaresinin, ”… ve bu kararlar aleyhine yargı yoluna başvurulamaz” bölümünü 2′ye karşı 13 üyenin oyuyla, oy çokluğuyla iptal etti.
-SEYİRCİSİZ OYNAMA VB. TARİHE Mİ KARIŞIR?-
Bilindiği gibi kulüpler, TFF Disiplin Kurulu’nun verdiği “seyircisiz oynama”, “saha kapatma”, “men cezaları” vb. disiplin cezaları hakkında TFF Tahkim Kurulu’na itirazda bulunuyordu. Tahkim Kurulu ise bu konuda son sözü söylüyor, isterse cezaları azaltıyor veya başvuruyu reddediyordu. Bu konuda verdiği karar ise kesin sonuç olarak kalıyordu.
Şuanki durumda ise kulüplerin öncelikle itirazını sunacakları Tahkim Kurulu kararının önemi kalmadı. Tahkim Kurulu’ndan olumsuz yanıt alan kulüpler yargı yoluna gidebilecek.
Karışıklık ise bu noktada başlıyor.
Yargı süreci sonuçlanana kadar, Disiplin Kurulu’nun verdiği cezalar geçerli olacak mı?
Ya da ‘yürütmeyi durdurma’ benzerleri kararlar alınarak, örneğin saha kapatma cezası alan takım, yargı süreci sonuna kadar seyircili olarak sahaya çıkabilecek mi?
İşte şimdi bu ve benzeri sorular yanıt arıyor..
-ANKARASPOR LİGE DÖNECEK Mİ?-
Bu kararla birlikte bir başka merak edilen soru ise Ankaraspor’un lige geri dönüp dönemeyeceği.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e göre Ankaraspor’un lige dönme yolu açıldı. Gökçek, Tahkim Kurulu onayıyla ligden düşürülen Ankaraspor’un bu konuda yargıya giderek kararı lehine çevireceğini, TFF’nin büyük bir tazminata mahkum olacağını öne sürdü. Gökçek TFF’yi istifaya da davet etti.
-”TAHKİM KURULU KARARLARI ANCAK CAS’A GİDEBİLİR”-
UEFA Tahkim Kurulu Üyesi ve Türkiye Futbol Federasyonu eski Başkanı Levent Bıçakcı, Anayasa Mahkemesi’nin 5894 sayılı TFF Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun bazı hükümlerini iptal etmesinin ardından TFF’nin yeniden yapılanmaya gidebileceğini söyledi.
Bıçakcı yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi’nin, Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin açtığı davada 5894 sayılı Kanun’un, ”Tahkim Kurulu kendisine yapılan başvuruları kesin ve nihai olarak karara bağlar ve bu kararlar aleyhine yargı yoluna başvurulamaz” ibaresinin, ”… ve bu kararlar aleyhine yargı yoluna başvurulamaz” bölümünü oy çokluğuyla iptal etmesiyle ilgili, gerekçeli kararı görmeden yorum yapmanın yanlış olacağını belirtti.
Levent Bıçakcı, bu iptalin ardından yaşanabilecek gelişmelerle ilgili olarak, ”Bundan sonra TFF yeniden yapılanmaya gidebilir. Tahkim Kurulu kararları kesin olmalıdır. Tahkim Kurulu kararları ancak CAS’a (Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi) gidebilir. Ancak şu anda gerekçeli kararı görmeden konuşmak yanlış olur” dedi.
Bıçakcı, ”FIFA veya UEFA’dan Türkiye’ye uyarı gelir mi” sorusu üzerine, ”Şu anda gelmez, daha sonra gelebilir. Mutlaka aşılması gereken bir konudur. Futbol hukuku yargılama sistemi bütün dünyada ayrıdır” diye konuştu.
Süper Lig’den daha önce düşürülen Ankaraspor’un yeniden lige alınmasının söz konusu olamayacağını da vurgulayan Levent Bıçakcı, ”Geriye dönmez, karar ileriye dönük uygulanır” yorumunu yaptı.
-”SON SÖZÜ TAHKİM SÖYLEMELİ”-
Konu hakkında Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu Eski Başkanı Türker Aslan da açıklamalar yaptı.
Yıllarca Tahkim Kurulu’nda görev alan birisi olarak kararların kesin olması gerektiğini çok iyi bildiğini ifade eden Aslan, “Futbolda olayları fazla uzatamazsınız. Bir an önce sonuçlandırılması lazım konuların. Bence disipliner olaylarda sanıyorum tahkimin kararı kesin olacaktır. Ancak parasal ve sportif ihtilaf durumlarında yargı yolu açılır. Ancak bu Türk futboluna ciddi sıkıntı getirecek bir olay olur. Avrupa’da bu konuda çeşitli sistemler var. Bizim sistemimiz dışında üst organ var, Tahkim Kurulu’nda savcı ve yargıç kararları ile sonuçlanıyor bazı olaylar. Bence bazı adli olaylar dışında uygulanması tehlikeli olur. Hiçbir olay sonuçlanmaz, sürümcemede kalır ve Türk futbolu büyük bir yarar alır, sıkıntıya girer” diye konuştu.
Aslan, TMOK olarak şubat ayında bu konuyu ilgilendiren bir toplantı düzenlenme hazırlığında olduklarını da sözlerine ekledi.

 

Federasyon tarafından geçen sezon küme düşürülen Ankaraspor'un, Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesine açtığı dava sonucu Tahkim kararlarının nihai olup, olmadığı yolunda istenen görüş doğrultusunda Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararın geriye dönük işlemesinin mümkün olmadığı ve başkent ekibinin Süper Lig'e alınması iddialarının geçerlilik taşımadığı bildirildi.
Uluslararası futbol hukukçusu Kemal Kapulluoğlu ise kararı yorumlarken, "Beklenen gelişme. Yüce mahkeme, Tahkim kararlarının usül yününden denetime tabii olduğuna hükmetmiştir. 6 ay önce Gaziantepsporlu Oğuz Dağlaroğlu'nun kulübünden alacağına ilişkin başvurusuna Tahkim tarafından verilen karar, Yargıtay'a taşınmıştı. Yargıtay da 'Evet bu davaya usül yönünden bakabiliriz' dedi. Yani Tahkim kararlarının Yargıtay denetimine tabii olduğu çok önceden tescillenmişti" diye konuştu.
Kapulluoğlu, Ankaraspor cephesinde heyecan uyandıran kararla ilgili olarak da "Geriye dönük uygulama söz konusu olamaz. Dolayısıyla Ankaraspor'un Süper Lig'e dönmesi gibi bir beklenti doğru değil" açıklamasını yaptı. Deneyimli hukukçu, CAS kararlarının bile Federal Mahkeme denetimine tabii olduğuna dikkat çekerken, "Tahkim için de usül yönünden denetim doğal" tespitinde bulundu.
Tahkim Kurulu eski başkanı Türker Arslan ise "Futbolda olayları fazla uzatamazsınız. Bence disipliner olaylarda Tahkim'in kararı kesin olacaktır. Ancak parasal ve sportif ihtilaf durumlarına yargı yolu açılır. Diğer şekli de Türk futboluna büyük sıkıntı getirecek olay olur. Bence bazı adli kararlar dışında uygulanması tehlikeli olur” diye konuştu.
Futbol Federasyonu, karara temkinli yaklaşırken, federasyon hukukçuları gerekçeli kararın kendilerine ulaşmalarından sonra net yorum yapabileceklerini söylediler.
Ankaraspor'un lige dönmesyle ilgili soruyu yanıtlayan üst düzey bir yetkili, "Geriye dönük işlemesi mümkün değil. Ancak Tahkim Kurulu kararlarıyla ilgili FIFA ve UEFA nezdinde sıkıntı yaratıp, yaratmayacağını kısa dönemde göreceğiz. Gerekirse ikisinden de görüş isteyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Gökçek iddialıAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Ankaraspor liglere dönecektir. Federasyonun hemen istifa etmesi lazım. Tahkim doğrudan federasyon başkanının emrindedir. Bu karar federasyonun hukuksuz çalıştığının göstergesidir. İlahi adalet döndü dolaştı kendilerini vurdu" ifadeleriyle değerlendirdi.

 

 

Haber amaçlı görüntü
Anayasa Mahkemesi'nin dün aldığı bir başka karar ise "Futbol müsabakası yayınlarının, TFF tarafından belirlenen usul ve esaslar dışında haksız ve yetkisiz olarak radyo, televizyon, internet veya herhangi bir yayın veya iletişim aracıyla canlı veya banttan yayınlanması, çoğaltılması, dağıtılması, satılması, izlenmesi veya izletilmesi halinde, TFF’nin veya yayıncı kuruluşun şikayeti üzerine 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 71. maddesindeki cezai hükümler uygulanır"şeklindeki 13. maddesinin 4. fıkrasını oy birliğiyle iptal etti. Heyet, iptal hükmünün bir yıl sonra yürürlüğe girmesine karar verdi.
Federasyon ile yayıncı kuruluş arasında sezon başında yürürlüğe giren naklen yayın sözleşmesinin ilgili maddesinin düzenlenmesi zorunluluğuna dikkat çeken bu karardan sonra, haber amaçlı 3 dakikalık görüntülerin maddi karşılığını ödeyen her yayın kuruluşu tarafından alınıp yayınlan- ması anlamına geldiği kaydedildi.{jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  11891  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Pazartesi, 06 Şubat 2023.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

 

02/02/2023

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

4.752,24

0,82

 bjk BJKAS

6,86

-6,67

 fb FENER

61,00

-3,17

 gs GSRAY

9,16

-9,93

 trabzon TSPOR

3,86

-3,26

   SPOR ENDEKSİ

1.827,78

-6,05

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 34002748

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Galatasaray  20  15   3   2  42 14   28   48 
2 Fenerbahçe  20  14  4 51  23   28 

44

3 Başakşehir  20  12 4 32  20 12 40
4 Beşiktaş  19   11  37  21  16 38
5 Adana Demir  20 10 7  3  39  21 18 37
6 Trabzonspor  20  10   5 31   27    4   35 
7

Kayserispor

 20  2   9  32  29   3 29 
8 Konyaspor  20  9

24  21   3  27 
9 Alanyaspor 20  7 32  36  -4 25 
10

Karagümrük

 19  7 40  39   1  22
11 Gaziantep FK 20  5

27 

28  -1  22
12 Ankaragücü 20  10  24  31  -7    22 
13 Antalyaspor 19  10  26  33   -7   21
14 Giresunspor  20  6 19   33   -14    21  
15 Hatayspor 19 17  34  -17  20
16 Kasımpaşa  20  5   11  22  39  -17 19
17 Sivasspor 20 10  22  31  -9   18  
18 İstanbulspor  20  3 13  20  44   -24 15
19 Ümraniyespor 20 5 12  24  37  -13   14  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.