2023-24 UEFA Kulüpler Turnuvaları’nda Türkiye ve Diğer Sekiz Büyük Futbol Ülkesi
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Tolga Genç 2023-24 UEFA Kulüpler Turnuvaları’nda Türkiye ve Diğer Sekiz Büyük Futbol Ülkesi

2023-24 UEFA Kulüpler Turnuvaları’nda Türkiye ve Diğer Sekiz Büyük Futbol Ülkesi

991122st Gorsel

Tolga Genç- 19 Ekim 2023 Bir önceki yazıda Türkiye yanı sıra UEFA ülke puanı sıralamasında çoğunlukla ilk sekiz sırada yer alan İngiltere, İspanya, İtalya, Almanya, Fransa, Portekiz, Hollanda ve Belçika ile Suudi Arabistan, Katar kulüplerinin 2023-24 yaz transfer dönemi ve oluşan kadro değerleri açısından mercek altına alınmıştı.

Çalışmada Avrupa’daki dokuz federasyonun en üst iki ligi ile Suudi Arabistan, Katar en üst ligleri kulüp başına ortalama piyasa değerleri ve ortalama transfer gelir/giderleri açısından değerlendirilmişti. Premier League gibi her zaman transfer harcaması yaparak ilerleyen dev bir lig hariç diğer önde gelen Avrupa en üst liglerinin transferde artıda olduğu ve Türkiye Süper Ligi’nin de Suudi ve Katar ligleri gibi harcama yolunu izlediği görülmekteydi.

Bu yazıda da 2023-24 sezonunda bahsi geçen dokuz Avrupa federasyonundan UEFA turnuvalarına katılan toplam 41 takımın hem kendi içlerinde hem de katıldıkları turnuvalarda genel ortalama ile karşılaştırmalı piyasa değeri ve transfer gelir-gider analizi yapılacaktır. UEFA tarafından erkeklerde kulüpler için üç farklı turnuva düzenlenmektedir: Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Konferans Ligi. Her üç turnuvada da elemeler sonrası gruplarda 32’şer takım yer alma hakkı kazanmıştır. Bazı takımların ülke puanları sebebiyle doğrudan gruplara kaldıkları tek ve en önemli turnuva olan Şampiyonlar Ligi’nde gruplarda mücadele eden 32 takımdan 26 tanesi çalışmaya dahil olan dokuz federasyon kulübünün takımlarıdır. Bunda çalışmaya dahil edilen federasyonlardan bazılarının temsilcilerin doğrudan kendilerine gruplarda yer bulmaları da etkendir. Bu takımlarla ilgili kadroların ortalama yaşları, ortalama piyasa değerleri ve transfer değerleri bilgileri ile lig ortalamaları Tablo 1’de yer almaktadır.

Gruplarda yer alan 32 takımın bütün futbolcularının ortalama piyasa değeri 15.680.000 Euro’dur. Dokuz federasyon temsilcisi olan ve çalışmada yer alan 26 adet takımdan 13 tanesinin oyuncularının ortalama piyasa değeri bu ortalamanın üzerinde olduğu görülmektedir. Ortalamanın üzerindeki takımların detaylarına baktığımızda ise dört tanesi İngiltere, üçer tanesi İspanya ve İtalya, iki tanesi Almanya ve bir tanesi de Fransa’dandır. Bu takımlar genellikle kendi federasyonlarında da ortalama piyasa değerinde ilk sıralardadır ve bunun tek istisnası İngiltere’dedir. Bu sezon uzun bir aradan sonra kendisine Şampiyonlar Ligi’nde yer bulan ve bu turnuvada ortalama piyasa değerine göre onuncu sırada olan Newcastle United, Premier League’de ancak sekizinci sıradadır.  Bunda İngiltere’de daha üst sıralarda yer alan Chelsea ve Tottenham Hotspur’un kendilerine kupalarda yer bulamaması; Liverpool’un Avrupa Ligi’nde mücadelesine devam etmesi etkendir. Turnuvada bu değer açısından en üst sıralarda yer alan Manchester City, Arsenal ve Real Madrid’in 40 milyon Euro’nun üzerinde bir piyasa değeri ortalaması ile diğer kulüplerden farklı bir noktada oldukları görülmektedir. FC Barcelona, Paris Saint-Germain ve Bayern Munich de bu üçlüyü 30 milyon Euro’nun üzerinde bir piyasa değeri ortalaması ile takip etmektedir. Hemen arkadan da 28.460.000 Euro ile Manchester United gelmektedir. Lazio hariç İtalyan kulüplerinin ise 20 milyon Euro civarında bir ortalama değere sahip oldukları görülmektedir.

 

Tablo 1- Şampiyonlar Ligi’nde Dokuz Federasyon Temsilcileri

1112233blo 1

ww.futbolekonomi.com/120fc322-1922-4c57-92a9-85b941f2e6db" >

FC Barcelona ve Bayern hariç piyasa değeri olarak üst sıralarda yer alan kulüplerin geçtiğimiz yaz transfer döneminde transfer geliri ve gideri arasında da 100 milyon Euro üzerinde gider lehine bir farkları söz konusudur, dolayısıyla bu sezon takımlarını kurarken önemli transfer harcamaları yapmışlardır. FC Barcelona mali sıkıntıları ve üzerindeki bu konudaki baskı sebebiyle para harcamadan ve oyuncu satışı gerçekleştirerek bir kadro kurma gayreti içine girmiştir. Mevcut oyuncular ve transferler sonucunda Şampiyonlar Ligi’nde gruplarda yer alan 32 takımın oluşturduğu kadroların yaş ortalaması 25,55’tir. Dokuz federasyon temsilcilerinde federasyon bazında ya da ortalama piyasa değerlerine göre bir gruplandırmanın söz konusu olmadığı görülmektedir. Galatasaray 24,90 ortalama ile turnuva geneline göre daha genç bir takım kurmuştur.  Genel olarak ya da son yıllarda turnuvada iddialı olan, düzenli olarak yer alan Manchester City, Real Madrid, Inter Milan, Atletico de Madrid gibi takımlar yüksek yaş ortalamalı kadrolara sahiplerdir. Öte yandan Feyenoord Rotterdam, PSV Eindhoven gibi Hollanda ya da Royal Antwerp gibi Belçika temsilcileri başta olmak üzere ortalamadan daha genç kadrolar kuran takımlar da bulunmaktadır. Hollandalılar transfer gelir-giderlerinde küçük eksilerdedir, ancak daha genç ve potansiyelli oyuncuları kadrolarına katarak piyasaya çıkarmayı hedefleyebilmektedirler.

Tablo 2’de ise dokuz federasyonun Avrupa Ligi’nde gruplarda mücadele eden toplam 15 temsilcisinin kadro ortalama yaş, ortalama piyasa değerleri ve transfer değerleri bilgileri ile lig ortalamaları yer almaktadır. Bu dokuz federasyon içinde sadece Türkiye’nin Avrupa Ligi’nde temsilcisi yoktur. Yaş bilgilerinden başlarsak genel ortalama Şampiyonlar Ligi’ne yakın bir rakam olan 25,57’dir. İspanyol temsilcileri Villarreal ve Real Betis, İtalyan temsilcileri Roma ve Atalanta, İngiliz temsilcisi West Ham United başta olmak üzere yaş ortalaması yüksek kadro kuran takımlar bulunmaktadır.  Öte yandan Fransa’dan Stade Rennais ve Toulouse, Portekiz’den Sporting, Hollanda’dan Ajax Amsterdam ve Belçika’dan Royale Union Saint Gilloise de ortalamanın oldukça altında yaş ortalamalarına sahip kadrolar ile mücadele etmektedirler.

Tablo 2 – Avrupa Ligi’nde Dokuz Federasyon Temsilcileri

221133ablo 2

(*)htps://www.futbolekonomi.com/71a42b66-deee-4a04-8a0c-78905ea8bf3c" >

(*) Türkiye’nin temsilcisi yoktur.

İngiliz temsilcisi Liverpool, 33.230.000 Euro ortalama piyasa değeri ile bu konuda kupadaki en yakın rakibi olan West Ham United’ın (17.730.000 Euro) iki katı bir değere sahiptir. Bayer 04 Leverkusen de 16.520.000 Euro ortalama piyasa değeri ile üçüncü sıradadır. Liverpool, bu piyasa değeri ile Şampiyonlar Ligi’nde olsaydı sadece yedi takımın gerisinde kalacaktı, West Ham United ve Bayer Leverkusen ise Şampiyonlar Ligi’nin ortalamasının üzerinde olacaktı. Avrupa Ligi’nin ortalama piyasa değeri 5.853.360 Euro’dur ve bahsi geçen takımlar bu ortalamaya göre fark yaratmaktadırlar. Öte yandan çalışmaya dahil olan federasyon takımlarından Avrupa Ligi’nde yer alan 15 kulübün 12 tanesinin transfer gelir/gider dengesi olarak artıda olduğu görülmektedir. Liverpool’un Şampiyonlar Ligi takımları üst grup seviyesinde bir harcama içindedir, ancak bunda tabii ki Premier League’de vermeyi planladıkları şampiyonluk mücadelesi de etkendir. 

Tablo 3’te ise Konferans Ligi’nde gruplarda mücadele eden dokuz federasyonun toplam 10 temsilcisinin kadro ortalama yaşları, ortalama piyasa değerleri ve transfer değerleri bilgileri ile turnuva ortalamaları yer almaktadır. Bu dokuz federasyon içinde sadece İspanya’nın ve Portekiz’in Konferans Ligi’nde temsilcisi yoktur, buna karşılık Belçika’nın üç ve Türkiye’nin ise iki temsilcisi bulunmaktadır. Turnuva’nın yaş genel ortalaması yine diğer turnuvaların ortalamasına yakın olan 25,35’tir. İngiliz temsilcisi Aston Villa ile Türkiye temsilcileri Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın turnuva ortalamasının oldukça üzerinde bir yaş ortalamasında takımlar oluşturdukları görülmektedir. Öte yandan Hollanda’dan AZ Alkmaar, Belçika’dan KRC Genk ve Club Brugge ortalamanın oldukça altında yaş ortalamalarına sahip kadrolar ile mücadele etmektedirler. Aslında Hollanda ve Belçika takımlarının bu özelliğinin her üç turnuva için de geçerli olduğu görülmektedir ve dört Hollanda ve beş Belçika takımının hepsi de yaş ortalamalarının altında ortalamalarda kadrolar kurmuşlardır.

 

Tablo 3 – Konferans Ligi’nde Dokuz Federasyon Temsilcileri (**)

331122ablo 3

 https://www.futbolekonomi.com/b471f70d-a886-4e3a-957a-9bb03b9dc790" >

(**) İspanya’nın ve Portekiz’in temsilcisi yoktur.

İngiliz temsilcisi Aston Villa, 22.990.000 Euro ortalama piyasa değeri ile kupadaki en yakın rakibi olan LOSC Lille’in (8.860.000 Euro) neredeyse üç katı bir değer ortalamasına sahiptir. Konferans Ligi’nin ortalama piyasa değeri ise 2.686.775 Euro’dur. Ortalama değerin on katı ortalama piyasa değeri ile Aston Villa, Şampiyonlar Ligi’nde olsaydı Avrupa Ligi’ndeki Liverpool’u da katarsak sadece sekiz takımın gerisinde kalacaktı. Türk takımlarından Fenerbahçe 7.100.000 Euro ortalama piyasa değeri ile Konferans Ligi’nde 4.sıradadır. Fenarbahçe’nin bu değer ile Avrupa Ligi’nde olsa da 12.sırada olacağı görülmektedir. Beşiktaş da 4 milyon Euro ortalama piyasa değeri ile Konferans Ligi’nde hem ortalamanın üzerindedir ve hem de bu konuda turnuvada 8.sıradadır. Her iki takım da transfer gelir/gider dengesi olarak eksidedir ve bu takımları kurarken önemli harcamalar yapmışlardır. Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın bu turnuvadaki diğer birçok takımdan önemli bir farkları da kendi ulusal liglerinde şampiyonluğu hedeflemeleridir. Bu piyasa değerlerinde ve transfer harcamalarında bu şampiyonluk mücadelesinin de etkisi bulunmaktadır. Bu on kulüp içinde Eintracht Frankfurt ve AZ Alkmaar’ın transfer gelir/gider dengesi olarak artıda olduğu görülmektedir. 

Şampiyon Ligi’nde ilerlemeyi hedefleyen kulüplerin çoğunlukla 15 milyon Euro ve üzerinde bir ortalama piyasa değerine sahip takımlar kurdukları görülmektedir. Bu kulüpler aynı zamanda kendi liglerinde de şampiyonluğa oynamaktadır. Ortalamanın altında kalanların da daha önceki yıllarda da örnekleri görüldüğü üzere çoğunlukla grupların devamında Avrupa Ligi’nde başarılı olmayı hedeflemeleri söz konusu olabilmektedir. Bu ikinci grup için çoğunlukla transfer gelirleri giderlerinden yüksektir. Ancak Galatasaray ya da Union Berlin örneklerinde olduğu gibi bu lig için ilk kez takım kuranların transfer giderleri de yüksek olmuştur. Union Berlin ilk kez Şampiyonlar Ligi’nde yer alırken Galatasaray da uzun bir aradan sonra kendine turnuvada yer bulmuştur. Avrupa Ligi’nde Liverpool ya da Konferans Ligi’nde Aston Villa gibi bulundukları turnuvaya göre çok yüksek ortalama piyasa değerlerine sahip olan takımların sadece bu ligleri kazanmayı hedeflemedikleri kendi ulusal liglerinin yüksek maliyetli yapısı gereği bu takımları kurmaları gerektiği ortadadır. Türkiye dışındaki sekiz federasyondan Avrupa Ligi ya da Konferans Ligi’nde yer alan kulüplerin takımlarının çoğunlukla kendi liglerinde şampiyonluk kovalamayan takımlar oldukları söylemek mümkündür. 

En büyük beş federasyon temsilcisi olup, en üst piyasa değerlerinde de yer almayan, ancak transfer gelir/gider dengesinde önemli rakamlarla artıda olan Şampiyonlar Ligi’nden RB Leipzig, Avrupa Ligi’nden AS Roma, Atalanta, Brighton & Hove Albion, Stade Rennais FC, Villarreal CF, Real Betis Balompié ve SC Freiburg gibi kulüpler dikkat çekmektedir. Bunun dışında genç kadrolar kurduğunu ifade ettiğimiz dokuz Hollanda ve Belçika kulübünden altı tanesi transfer gelir/gider olarak artıdadır ve ekside olanlar da küçük eksilerdedir. Şampiyonlar Ligi’nde takım kuran Feyenoord ve PSV Eindhoven takımlarının sırasıyla sadece 500.000 ve 3.530.000 Euro ekside olmaları doğaldır. Portekiz takımlarından da Şampiyonlar Ligi’nde olanlardan FC Porto 34.100.000 Euro ile önemli bir artıda, SL Benfica -49.420.000 Euro ile SC Braga -6.700.000 Euro ile eksidedir. Avrupa Ligi’nde Sporting CP ise 69.500.000 Euro ile önemli bir artı elde etmiştir. Şampiyonlar Ligi’ne uzun bir aradan sonra katılan, önemli paralar harcayan Galatasaray ile Konferans Ligi ortalama verilerinin oldukça üstünde ve daha yaşlı takımlar kuran Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın UEFA turnuvalarında göstereceği yüksek performansla takımlarımızın daha sonraki sezonlarda ortalama piyasa değerlerine uygun turnuvalarda boy göstermesi mümkün olacaktır. Sürekli olarak gruplarda yer alınması ve başarıların devamlı olması da oyuncu transferlerinden para kazanılmasını sağlama olasılığını artıracaktır, ancak bunun için de özellikle Portekiz, Belçika ve Hollanda örneklerinde olduğu gibi hedeflemelerin doğru yapılması gerekmektedir.{jcomments on}

Veriler Kaynak: Transfermarkt,  https://www.transfermarkt.com/

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  154  Defa Okunmuştur
 

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

 

27/11/2023

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

8.107,19

1,85

 bjk BJKAS

51,75

0,78

 fb FENER

124,30

1,30

 gs GSRAY

8,22

0,49

 trabzon TSPOR

3,36

-1,47

   SPOR ENDEKSİ

4.696,68

0,08

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 37717010

TRENDYOL SÜPER LİG 2023-2024 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV
Fenerbahçe 12  10   1   1  31 8  23    31 
2 Galatasaray  12  10    1  1 22   8   14  

31

3 Adana Demir  12  6 4  2  23  12 11 22
4 Trabzonspor 12  7   1  4 21  14 7 22
5 Beşiktaş  12  7 1  4   18  14 4 22
6 Kayserispor 12  6 2 17  13  

 4 

 22 
7

Antalyaspor

12   5   3    4   17 13    4 18
8 Kasımpaşa 12  3

21  23   -2   18 
9 Hatayspor 12 20  16  4 17 
10

Rizespor

 12  2 11  17   -6   17
11 Gaziantep 12  5 7

12 

17  -5  15
12 Karagümrük 12  13  10   3    14  
13 Sivasspor 12 

13  17  -4   14
14 Karagümrük 12  4 18  19    -1   13  
15 Penidkspor 12  4  15  25  -10  13
16 Konyaspor  12

 4 11  18  -7 10
17 Alanyaspor 12  4 17  -8  10  
18 Başakşehir  12   3 16   -8 9

19

Samsunspor  12 2 8  9  19 -10   8   

20

İstanbulspor 12 1 2 9 9 22 -13 5

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Annual Review of Football Finance 2023

Annual Review of Football Finance 2023

Deloitte Sports Grup'un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 32. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı 2021 - 22 sezonunda bir önceki yıla göre %7 büyüyerek 29.5 Milyar Euro büyüklüğüne ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 


 

 UEFA-Kulup-Futbolu-Lisanslama-2023


UEFA’nın 2023’te yayınladığı en son  Kulüp Lisanslamaya İlişkin Karşılaştırma raporuna göre kulüpler Pandemi döneminde 7.3 Milyar Euro zarar ettiler. UEFA raporu, Avrupa kulüp futbolunun endişe verici bir resmini çiziyor. Raporu okumak için tıklayınız.

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 EkoSpor-y

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.