Futbolda Sıfır Karbon Emisyonu
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Sebahattin DEVECİOĞLU Futbolda Sıfır Karbon Emisyonu

Futbolda Sıfır Karbon Emisyonu

12green-sports

Sebahattin Devecioğlu- 17 Kasım 2021 Küresel ısınma gezegenimizi ve gelecek nesilleri riske atıyor. Paris Anlaşması'nın hedeflerine ulaşmak için spor sektörü de dahil olmak üzere tüm sektörlerin eylemlerini gerektirmektedir.

 

2015'te dünya hükümetleri, küreselleşme için yeni bir yön belirlemek üzere bir araya geldi. Eylül 2015'te Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kabul edildi. Ardından aynı yılın Aralık ayında Paris İklim Değişikliği Anlaşması kabul edildi ve Kasım 2016'da hızla yürürlüğe girdi. Paris Anlaşması ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefler, iklimimizi istikrara kavuşturmak, çoğalmak için büyük potansiyele sahip iki vizyoner anlaşmadır ve barış ve refah ve milyarlarca insan için açık fırsat olarak değerlendirilmektedir.

İklim Değişikliği Anlaşması; Dünyanın dört bir yanında hükümetler, şehirler ve işletmeler cesur adımlar atmaktadır. İşletmeler artık iklim eyleminin zorluklarına somut yollarla yanıt vermeye çalışmaktadırlar. Şirketler yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğini taahhüt ediyor, iklim bilimi ve sektörler arası iş girişimleri doğrultusunda hedefler tanımakta ve tedarik zincirlerinin, kaynak kullanımının tarım, arazi kullanımı üzerindeki iklim etkilerinin ele alınması, ulaşım ve su gibi somut adımlar atmaktadırlar.

21. yüzyıl işletme modelleri ve ekonomileri dönüştürmek ve gereken ölçeği sağlamak için iklim eyleminin her kesimden daha iddialı ve etkili olduğuna dair evrensel kabuller bulunmaktadır.

Spor kurum ve organizasyonları da, iklim liderliğini aktif ve toplu olarak katılarak gösterebilirler. İklim tarafsızlığı yolculuğu, rakiplerden farklılaşmaya yardımcı olmak, marka itibarı oluşturmak ve spor personelini, çalışanlarını ve üyelerini çevre sorunlarına dahil etmek bu amaçlardan bazıları. Anlamlı ve dönüştürücü bir iklim elde etmek için sporun ötesinde adım adım ve teşvik edici eylemler iklim ayak izi için sorumluluk alarak ve küresel hırsa yardım ederek başarılabilir.

Paris Anlaşması'nın spor sektörü üzerindeki etkilerine baktığımızda; Sporun iklimimiz üzerindeki etkisi karmaşıktır ve büyüklüğüne bağlı olarak ölçülmesi zor olabilir. Bir çok spor organizasyonu ve taraftarı artık sporun iklim değişikliğine katkısının, seyahat, enerji kullanımı, inşaat, hizmetler dikkate değerdir.

Ayrıca, sporun milyarlarca kişiye küresel ilgisi taraftar sayısı ve buna tepki olarak ortaya çıkan medya kapsamı, spor için güçlü bir platform sağlamaktadır. Spor sektörünün iklim değişikliği sorununun üstesinden gelmede örnek bir rol oynaması oldukça önemlidir.

İklim Eylemi için Spor Girişimi, spor organizasyonlarına, katılımcıların birbirlerinden öğrenerek, iyi uygulamaları, öğrenilen dersleri yayarak, yeni araçlar geliştirerek ve ortak ilgi alanlarında işbirliği yaparak iklim eylemini tutarlı ve karşılıklı olarak destekleyici bir biçimde sürdürebilecekleri bir forum sağlayacaktır.

İklim Eylemi için Spor, iki genel hedefe yönelik çalışmaktadır. Bunlar; Paris Anlaşması'nda yer alan 2 derecenin çok altındaki senaryoya uygun olarak, sera gazı emisyonlarının ölçülmesi, azaltılması ve raporlanması dahil olmak üzere doğrulanmış standartlara göre taahhütler ve ortaklıklar yoluyla küresel spor camiasının iklim değişikliğiyle mücadelede net bir yörünge elde etmek; İklim eylemi için küresel vatandaşlar arasında birlik oluşturmak ve dayanışma yaratmak için sporu birleştirici bir araç olarak kullanmak.

21. yüzyılın ikinci yarısında. Bu hedeflerin gerçekleşmesine katkıda bulunmak için Spor organizasyonlarının aktif rol alması gerekmektedir.

Spor, düşük karbonlu bir yaklaşımı benimseyen daha geniş bir toplumsal değişime ilham vermek için benzersiz bir güce sahiptir. Gezegeni gelecek nesiller için güvende tutmaktadır. İklim Eylemi için Spor Girişimi Paris'in hedeflerini desteklemektedir.

Son olarak Dünya liderlerinin İskoçya'daki BM İklim Değişikliği Konferansı'nda (COP26) bir araya gelmesiyle eylem çağrılarına katılan FIFA, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi - İklim Eylemi için Spor taahhütlerini teyit ederek, spor dünyasında öncü bir rol üstlendi.

Bu, ayrıntılı bir FIFA İklim Stratejisinin bir parçası olarak emisyonları 2030'a kadar %50 azaltma ve 2040'a kadar net sıfıra ulaşma taahhüdünü içermektedir.

FIFA güzel gezegenimizi ve güzel oyunumuzu korumak için çözümlerin sunumunu hızlandırma planlarını ortaya koymaktadır.

FIFA operasyonları ve etkinliklerinde 2040’ a kadar iklime dayanıklı futbol gelişimini sağlayacak dört sütun ve üç temel hedeften oluşmaktadır. Bunlar; Küresel futbol işgücünü iklimle ilgili etkiler ve iklim dostu çözümler konusunda eğitmek; Futbol düzenlemelerini ve faaliyetlerini iklim değişikliğinin mevcut ve beklenen etkilerine karşı daha dayanıklı olacak şekilde uyarlamak; Paris Anlaşması ve UNFCCC İklim için Spor Eylem Çerçevesi hedeflerine katkıda bulunmak için FIFA ve futbolun karbon emisyonlarını azaltmak; iklim korumasına yatırım yaparak ve futbol paydaşlarının iklim değişikliğinin etkileriyle mücadele etmek için teknik bilgiye erişimle desteklenmesini savunmaktadır.

İklim Eylemi için Spor Girişiminin katılımcıları, beş ilkeden oluşan stratejilere, politikalara ve prosedürlere dahil etmek ve spor camiasında ana akım haline getirmek, böylece mesajın daha geniş bir şekilde yayılması ve uzun vadeli başarı için zemin hazırlamak gezegenimiz ve geleceğimiz için önemlidir. Futbol Karbon Emisyonunu Sıfır Düzeye indirecek güce ve potansiyele sahiptir.{jcomments on}

Kaynaklar :

1- https://www.fifa.com/media-releases/cop26-fifa-commits-to-net-zero-emission-by-2040

2https://unfccc.int/sites/default/files/resource/Sports_for_Climate_Action_Declaration_and_Framework.pdf

3- https://unfccc.int/climate-action/sectoral-engagement/sports-for-climate-action

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  808  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Sebahattin Devecioğlu Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

 

20/09/2023

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

7.719,82

-0,82

 bjk BJKAS

40,50

-1,22

 fb FENER

92,40

3,41

 gs GSRAY

8,24

-1,08

 trabzon TSPOR

6,26

-2,45

   SPOR ENDEKSİ

4.001,42

0,34

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 36930431

TRENDYOL SÜPER LİG 2023-2024 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV
Fenerbahçe 4  4   0   0  8  3   5    12 
2 Galatasaray  4  3    1  0  2    7  

10

3 Rizespor   5   3 1  1  5 2 10
4 Trabzonspor 5  3   0  2 11  6 5 9
5 Kayserispor  2 3  0   3 3 9
6 Adanaspor 2 0  5  

 4 

 8 
7

Konyaspor

 2   2     1   6 4    2 8
8 Hatayspor 4

  4  
9 Alanyaspor 5 2
10

Beşiktaş

1   0   7
11 Kasımpaşa 1 1

11 -3  6
12 Ankaragücü 7 0     5  
13 Karagümrük

0   5
14 Sivasspor 2  8    -2   5  
15 Antalyaspor 5  3  -2  3
16 Başakşehir 4  0 -3 3
17 Pendikspor 5  3 11  -7   3  
18 İstanbulspor  3   2 4   -2 2

19

Samsunspor  4 1 3  4  9 -5   1   

20

Gaziantep 5 0 0 5 2 12 -10 0

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Annual Review of Football Finance 2023

Annual Review of Football Finance 2023

Deloitte Sports Grup'un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 32. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı 2021 - 22 sezonunda bir önceki yıla göre %7 büyüyerek 29.5 Milyar Euro büyüklüğüne ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 


 

 UEFA-Kulup-Futbolu-Lisanslama-2023


UEFA’nın 2023’te yayınladığı en son  Kulüp Lisanslamaya İlişkin Karşılaştırma raporuna göre kulüpler Pandemi döneminde 7.3 Milyar Euro zarar ettiler. UEFA raporu, Avrupa kulüp futbolunun endişe verici bir resmini çiziyor. Raporu okumak için tıklayınız.

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 EkoSpor-y

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.