Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
6 Mayıs 2021- UEFA Şampiyonlar Ligi 2020-21finalistleri belli oldu. 29 Mayıs 2021 Cumartesi günü Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yapılacak finalde İngiliz ekipleri Manchester City ve Chelsea karşı karşıya gelecekler.  21 Nisan 2021 - Avrupa futbolunda on iki büyük kulüp UEFA’ya karşı isyan bayrağını açtılar. UEFA'ya resti çeken oniki büyük kulüp Avrupa Süper Ligi için düğmeye bastı. 15 Nisan 2021- Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un 9 aylık mali tabloları yayınlandı. Buna göre kulüplerin gelirleri 1.6 Milyar TL olarak gerçekleşirken, birikimli zararları 5 Milyar TL'nı, borçları da 12 Milyar TL'nı ... Futbolekonomi-20 Mart 2021 Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor borçlarının yapılandırılması konusunda Türkiye Bankalar Birliği ile yeniden anlaştı. Yeni anlaşmaya göre; 5+2 yıl olan eski anlaşma 7+2 yıl olarak güncell... Futbolekonomi 16 Şubat 2021- Two-Zero Girişim Fonu Göztepe Spor Kulübü A.Ş' ile imzaladığı anlaşma gereğince kulübe belirli bir oranda yatırım yapacak. 29 Ocak 2021 Deloitte tarafından 24.kez yayınlanan Futbol Para Ligi raporuna göre, Avrupalı 20 zengin kulübün gelirleri pandemi nedeniyle bir önceki yıla kıyasla  1.1 Milyar Euro gerileyerek, 8.2 Milyar Euro ola... 28 Ocak 2021- Deloitte'un son raporuna göre Avrupa futbolu pandemi nedeniyle 2 Milyar Euro zarara uğradı. 6 Ocak 2021- Süper Lig takımlarına toplam 3.069.480.267 TL takım harcama limiti tanımlandı. Kulüpler bu tutarı % 15 fazlasıyla 3.529.902.307 TL'na kadar yükseltebilecekler. 1 Ocak 2020 Futbolekonomi olarak yeni yılınızı kutlar, sağlık ve mutluluklar dileriz. 24 Aralık 2020- Türk futbolunun efsane futbol insanı Özkan Sümer 22 Aralık 2020 tarihinde bir süredir kanser tedavisi gördüğü KTÜ Farabi Hastanesi'nde 80 yaşında hayata gözlerini yumdu.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Diğer Yazarlar Modern Futbol Trenini Yakalamak!

Modern Futbol Trenini Yakalamak!

The

Oğuzhan Fidan- 11 Haziran 2019  Şampiyonluk ipini göğüsleyen takımların belli olduğu, heyecan dolu bir ayı geride bıraktık. Mayıs ayı bir kez daha Galatasaray’ın şampiyonluğa ulaştığı bir ay oldu.

Sezona Şampiyonlar Ligi tarihindeki en talihli kurasını çekerek başlayan Cimbom, bir sezon öncesi rekor kırarak gol kralı olan forvetini satmasına rağmen yönetimsel plansızlıklardan ve kulüpte çalışan profesyonellerin Finansal Fair Play kısıtlamalarını yanlış hesaplamalarından dolayı Gomis’in yerini dolduramadı ve bunun bedeli, Türk olmayan takımları yenme amacıyla kurulan Galatasaray için ağır oldu. Şampiyonlar Ligi grubunda üçüncü olarak yoluna Avrupa Ligi’nde devam eden Cimbom, Avrupa Ligi’nde VAR sisteminin uygulanmamasının kurbanı oldu ve rakibi Benfica’ya, hakemlerin skandal kararları sonucunda elendi. Sarı kırmızılılar, devre arasında yaptığı isabetli transferlerle kadrosunu güçlendirdi. Almış olduğu 10 maçlık cezaya ve ligde 8 puan geriye düşmesine rağmen mücadeleyi bırakmayan Galatasaray’ın imparatoru Fatih Terim: “8 de kapanır, 18 de…” diyerek fitili ateşledi ve mücadelenin sonunda Galatasaray, Halk Ekmek’in bile sponsor olduğu Başakşehir’i yenerek Süper Lig’deki 22. zaferini ilan etti.

  

Mustafa Cengiz yönetimi, kulüp içerisinde yaşanan birtakım gerginliklerin ardından idari açıdan ibra olmamasına rağmen ödemeleri zamanında yaparak elini taşın altına soktu. İdari ibrasızlığa tedbir kararı koyduran yönetimin seçimlere girip giremeyeceği, 13 Haziran’da mahkemeden çıkacak olan karara bağlı. Bana kalırsa, Mustafa Cengiz yönetiminin bu mahkeme kararının sonucundan daha fazla endişe duyması gereken başka bir seçim vardı. O da 1 Haziran’da yapılan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı’nın ve yönetim kurulunun seçildiği, Türk futbolunun geleceğini yakından ilgilendiren seçimdi. Elbette bu seçim sadece Galatasaray’ı değil, bütün Türk takımlarını yakından ilgilendiriyordu. Aylardır yazılı ve görsel basında yer alan haberlere göre, Nihat Özdemir’in yeni TFF Başkanı olması bekleniyordu. Birçok medya mensubu; Nihat Özdemir’in seçilen değil, atanan bir başkan olduğunu ifade etmesine rağmen Nihat Özdemir’in iyi bir başkan olabileceği görüşündeydi, fakat Nihat Özdemir’in yabancı sınırlaması ile ilgili yaptığı açıklamalar, Nihat Özdemir’i savunan bazı medya mensuplarının bile fikrini değiştirdi. Nihat Özdemir, yapmış olduğu açıklamada; yabancı oyuncu sayısının artmasıyla, liglerin kalitelerinin arttığını ifade etmesinin ardından yabancı oyuncu sayısını düşüreceklerini ve halkın da bu görüşte olduğunu söylemesi infial yarattı. Bu durum, Nihat Özdemir’in daha başkan bile olmadan birçok kişiyi karşısına almasına neden oldu; fakat buna rağmen 1 Haziran’da TFF Başkanı seçildi.

 

Nihat Özdemir, Türk oyuncuların “gerektiği sayıda” yer bulamamasına üzülüyormuş. Bana kalırsa Nihat Bey, ya kulüplerimizin yerli teşvik sisteminden (14 yabancı sınırı) önceki dönemlerde yapmış olduğu transferleri unutmuş ya da Mehmet Topuz’un Kayserispor’dan Fenerbahçe’ye 9 milyon €’ya, İsmail Köybaşı’nın Gaziantepspor’dan Beşiktaş’a 5,5 milyon €’ya, Tarık Çamdal’ın ise Eskişehirspor’dan Galatasaray’a 4,75 milyon € bedelle transfer olduğu günleri özlemiş. Geçmişteki yabancı kuralları yüzünden Süper Lig’deki birçok futbolcu, şişirme bonservis bedelleriyle transfer olup kulüplerinin ellerinde Mortgage balonu gibi patlıyorlardı. 14 yabancı kuralı gelmemiş olsaydı, ne Ozan Kabak, Okay Yokuşlu, Cengiz Ünder gibi genç yıldızlarımız yurt dışına transfer olabilirdi ne de Cenk Gönen, Semih Kaya, Emre Çolak gibi orta seviye futbolcularımız yurt dışına gitmeyi tercih ederdi. Futbolda başarı için “gereken sayı” diye bir şeyin olmadığını “Big Five” diye adlandırılan gelişmiş Avrupa liglerine bakarak anlayabiliriz.

  

Bu yıl Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’nin finalistleri İngiliz takımlardı ve dolayısıyla İngilizler, her iki kupayı da müzesine götürmeyi başardı. Avrupa Ligi finalinde Arsenal’in ilk 11’inde sadece bir İngiliz futbolcu varken, kupayı kazanan Chelsea’nin ilk 11’inde hiç İngiliz futbolcu yoktu. Şampiyonlar Ligi finalinde kupayı kazanan Liverpool’un ilk 11’inde ise sadece 2 futbolcu vardı. Bu yıl Avrupa kupalarını domine eden İngilizlerin, geçtiğimiz yıl oynanan Dünya Kupası’nda yarı final oynadığını hatırlatmakta fayda var. 2017/18 sezonunda, toplamda 5,440 milyar euro gelire ulaşan Premier Lig kulüpleri, bu alanda en yakın rakipleri olan Bundesliga kulüplerine 2,272 milyar euro, La Liga ekiplerine ise 2,367 milyar euro fark atmış durumda. Bu farkın daha da açıldığını 2018/19 sezonunun raporları açıklandığı zaman göreceğimizi düşünüyorum.

  

Dünyanın en iyi ligi olan Premier Lig’deki kulüpler, sınırsız sayıda yabancı oyuncu oynatma hakkına sahip; fakat sadece AB pasaportuna sahip olmayan oyuncular için birtakım sınırlamalar getirilmiş. Bu sınırlamada; AB pasaportuna sahip olmayan oyuncuların kaç milli maçta oynadığı, oynadığı milli takımın FIFA sıralamasındaki yeri ve transfer olacak oyuncunun yetenekli olup olmadığı, Federasyon tarafından oluşturulan bir komite tarafından puanlanarak değerlendiriliyor.

 

Türkiye’deki yerli teşvik sisteminde ise kadronuzda en fazla 14 yabancı oyuncu bulundurabiliyorsunuz ve AB pasaportuna sahip olan oyunculara hiçbir ayrıcalık tanınmıyor. Bu sisteme göre, kadrosunda fazla yabancı oyuncuya sahip kulüplerin, kadrosunda az yabancı oyuncu bulunduran kulüplere ödeme yapması gerekiyordu; fakat bu kural, Yıldırım Demirören’in başkan olduğu federasyonun, kulüplerin baskısına dayanamamasından dolayı uygulanmadı. Geçmiş yabancı kurallarına dönme hayali kurarak göreve kendi kalesine gol atarak başlayan yeni TFF Başkanı Nihat Özdemir, bu hayalinden vazgeçip yerli teşvik sisteminden kaldırılan bu uygulamayı yeniden hayata geçirirse, VAR’a gidilerek kendi kalesine attığı gol iptal ettirilebilir. VAR’a gidilmesi gereken bir başka konu ise Nihat Özdemir’in seçilen bir başkan mı yoksa atanan bir başkan mı olduğudur.

  

Biz hala yabancı sınırı gibi konularla uğraşırken; UEFA, yepyeni bir Avrupa Kupası’nın hazırlığını yapmaya başladı. Şampiyonlar Ligi’ni revize etmeyi planlayan UEFA, Uluslar Ligi’ne benzer bir model yaratmaya çalışıyor. Bu modele göre, artık gruplarda 8 takım yer alacak ve böylece turnuvaya katılan takımlar en az 14 maça çıkacak. Bu da takımların gelirlerini ciddi oranda arttıracak. Gruplarda Uluslar Ligi’ndeki gibi düşme çıkma sistemi olacak. Buna göre; her yıl Şampiyonlar Ligi’nden 4 takım Avrupa Ligi’ne düşerken, Avrupa Ligi’ndeki 4 takım da Şampiyonlar Ligi’ne yükselecek. Takımların yerel ligdeki performansları Avrupa’ya katılımlarını doğrudan etkilemeyecek. Bu da görece küçük kulüplerin Devler Ligi Arenası’na katılımını zorlaştırırken, elit kulüplerin daha da güçlenmesini sağlayabilir. Bu yeni sisteme Almanya’dan tepki gelse de kararı önümüzdeki yıl UEFA verecek.

  

Takımlarımız da yeni sistemin bir parçası olmak istiyorlarsa şimdiden gerekli yatırımları yapmaya başlamalılar. Şu anda, gelecekteki yeni turnuvanın bir parçası olmaya en yakın takım, mali ve sportif açıdan düzlüğe çıkmaya başlayan Fatih Terim önderliğindeki Galatasaray olarak gözüküyor. Şenol Güneş ile yollarını ayırıp yoluna Abdullah Avcı ile devam eden Beşiktaş’ın en ufak başarısızlığında taraftarlarıyla başkanı arasında ciddi gerginlikler olması muhtemel. Bu kırılgan yapıya mali sorunlar da eklenince Beşiktaş’ın yeni turnuvanın bir parçası olması şimdilik kolay görünmüyor. Avrupa’da hiçbir varlık gösteremeyen Başakşehir’in durumunu da 23 Haziran’daki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri belirleyecek. Altyapısına değer vererek başarıya adım adım yaklaşan Trabzonspor bu mantaliteyle devam ederse eski günlerine geri dönebilir ve bu da yeni sistemin bir parçası olmasını uzun vadede sağlayabilir. Sezona yeni başkanıyla umut dolu bir giriş yapan Fenerbahçe ise ligde alınan kötü sonuçlar yüzünden uzun süre boyunca küme düşme hattına yakın sıralarda kalarak taraftarlarında hayal kırıklığı yarattı. Başkan Ali Koç’un kulübe çok ciddi yatırımlar yapmasına rağmen, Fenerbahçe’de taşıma su ile değirmenin dönmesi çok düşük bir ihtimal. Başkanın kendisi de yapmış olduğu bir açıklamada; Avrupa’daki takımlarla aradaki farkın daha çok açılacağından, çoğu kulübün sahibinin olduğundan ve şirketleşmeyi başarılı bir şekilde gerçekleştirdiklerinden bahsetmişti. Şampiyonlar Ligi’ne en son 10 yıl önce katılan Fenerbahçe’nin değişmesi muhtemel olan yeni Şampiyonlar Ligi’ne girebilmesi için kulübün satılması dahi gündeme gelebilir.

 

Eğer ülkece Modern Futbol Treni’ni yakalamak istiyorsak, iç kavgalarımızı sona erdirip el ele vererek bu yeni turnuvanın parçası olabilmek için neler yapılması gerektiğini düşünmeliyiz. Bizim uğraşmamız gereken konular: kurumsallaşma, markalaşma, pazarlama faaliyetleri ve finansal kontrol gibi konular olmalı. Aksi takdirde, Yıldırım Demirören döneminde TFF’nin yayıncı kuruluşla yaptığı anlaşmaya B ve C paketlerini eklemeyi unuttuğundan(!) dolayı 80 milyon dolar zarar ettiği olayın benzerleriyle daha çok karşılaşırız ve Modern Futbol Treni’nin arkasından el sallamaya devam ederiz.

 

Her şeyin çok güzel olduğu bir ay dileğiyle…{jcomments on}

   

Bu İçerik  1534  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Futbol Ekonomi Site Yetkilisi Perşembe, 22 Eylül 2011.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

28.04.2021

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

1.384,83

-0,52

 bjk BJKAS

7.25

-0,55

 fb FENER

30.34

1,07

 gs GSRAY

3,34

4,37

 trabzon TSPOR

1.92

2,14

   SPOR ENDEKSİ

963,20

1,04

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 27917096

SPOR TOTO SÜPER LİG 2020-21 SEZONU

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Beşiktaş

 32 22 4  6 70

33

37  70
2 Fenerbahçe

 33

 20  6  7 59 33  26   66
3 Galatasaray

 32

 19  5  8 62 31 31  62
4

Trabzonspor

 33  16  10  7 40

 31

9  58
5 Alanyaspor  33  15  7  11 52  36  16 

 52

6

Gaziantep

 32

13

11  8 47  37

10

 50
7

Hatayspor

 32

 14 

7  11 53  40 13  49
8

Karagümrük

 33 13 10  10 48

 39

 10  49
9

Sivasspor

 32  11

14

 7 44  38   6  47
10

Göztepe

 33  12 11  10 49  44   5  46
11 Antalyaspor  33

 9

15  9  32  41    -9  42
12 Konyaspor  32  10 10  12  39  40   -1

 40

13 Ankaragücü  32  10 6  16  39  51   -12  36
14 Rizespor  32  8 12  12  36  49   -13  36
15 Kasımpaşa

 33

 9 9  15  35  48

   -13

 36
16

Yeni Malatya

 32

 7 13  12  39  45   -6  34
17 Başakşehir  32  8 9  15  35  51  -16  33
18 Kayserispor  32  8 9  15  24  41 -17  33
19 Gençlerbirliği  32  8 7  17  30  55 -25  31
20 Erzurumspor  32  6 10  17  32  56 -24  28
21 Denizlispor  32  6 8  18  29  55 -26  26

 

            

 

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

 

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.