UEFA Turnuvalarında Başarı ve Transfer İlişkisi
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Tolga Genç UEFA Turnuvalarında Başarı ve Transfer İlişkisi

UEFA Turnuvalarında Başarı ve Transfer İlişkisi

1213Kolaj

Tolga Genç- 12 Haziran 2023 Bir önceki yazımızda 2021-22 sezonunda UEFA turnuvalarında takımlarının topladıkları katsayıya (coefficient) göre ilk yirmi sırada yer alan federasyonlarının takımları kazandıkları UEFA para ödülleri açısından değerlendirilmiştir.

 

O değerlendirmede takımların kadro yapıları ve piyasa değerleri de dikkate alınmıştır. Çalışma sonucunda piyasa değeri olarak daha orta seviye olanlardan, para ödülü olarak iyi sonuçlar alan takımlar üçüncü grupta ve Türkiye’den Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş dördüncü grupta yer almıştır (Tablo 1

 

 

Tablo 1 – Kulüplerin Piyasa Değerleri ve Para Ödülleri

 11111Tablo 1

 

Bu yazıda ise üçüncü ve dördüncü gruplarda yer alan, beş büyük futbol ülkesinden İspanya’dan Villarreal ve Sevilla, İtalya’dan Juventus, Almanya’dan Eintracht Frankfurt ve Vfl Wolfsburg, o grubu takip eden futbol ülkelerinden Portekiz’den FC Porto, Sporting CP, SL Benfica, Hollanda’dan Ajax Amsterdam, PSV Eindhoven ve Feyenoord Rotterdam, Belçika’dan Club Brugge, Avusturya’dan Red Bull Salzburg ve Rusya’dan Zenit St. Petersburg ile Türkiye’den Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş, 2021-22 sezonu öncesinde takıma kattıkları transferler ve aynı sezon sonunda takımdan transfer olan oyuncular açısından analiz yapılacaktır.

 

Tablo 2’de bahsi geçen kulüplerin 2021-22 sezonunda takımlarına dahil ettikleri oyuncuların takıma katılış yolları, adetleri, yaş ortalamaları ve toplam harcama bilgileri yer almaktadır. Başka kulüplerden gelen oyuncuların takımlara bonservis ödenerek, bonservis ödemeden (serbest oyuncu) ve kiralık olarak katıldıkları görülmektedir. Bir başka yöntem de altyapıdan oyuncuların profesyonel yapılmalarıdır. Bu yazıda konu olan takımların ortalama olarak 5,05 adet bonservisli, 2,29 adet bonservissiz (serbest) ve 2,05 adet kiralık oyuncu transfer ettikleri; bunlara ilave olarak da 2,82 adet oyuncuyu altyapıdan profesyonel yaptıkları görülmektedir. Ortalama 12 yeni oyuncunun kadroya katılırken bonservisle gelen oyuncuların yaş ortalaması 23,63 ve bonservissiz (serbest) oyuncuların yaş ortalaması 26,52’dir.

 

 

Tablo 2 – Kulüplerin 2021-22 Sezonunda Gelen (Sezon Öncesi ve Ortası)

Transferleri

22222Tablo 2

 

Kulüp detayına bakıldığında ise Red Bull Salzburg her iki grup için de 19,75 ve 20,70 yaş ortalaması ile dikkat çekmektedir. Alman takımları Vfl Wolfsburg ve Eintracht Frankfurt da her iki transfer grubu açısından düşük yaş grupları olarak Red Bull Salzburg’u takip ediyorlar. Bu grubun geneline göre oldukça yüksek transfer harcaması olan Juventus’un ise bonservisi ile transfer ettiği altı oyuncunun yaş ortalamasının sadece 21,67 olduğu görülmektedir. Belçika, Hollanda, Portekiz ve İspanya takımlarının ise ortalama ya da ortalamanın üzerinde bir yaş ortalamasında oyuncuları transfer ettikleri görülmektedir; ancak bu dört federasyondan temsilcileri harcanan paralar açısından ikiye ayırmak gerekir. İspanya’dan Villarreal, Sevilla ve Belçika’dan Club Brugge ortalamanın üzerinde; Hollanda ve Portekiz’den altı takım ise ortalamanın altında transfer harcaması yapmıştır. Birkaç takım hariç takımların genellikle 1-2 kiralık oyuncu sayısını geçmedikleri görülmektedir. Altyapıdan kadroya katılan oyuncularda da Türkiye’den takımlar dikkat çekmektedir. Bunun dışında da Almanya’dan Vfl Wolfsburg, SL Benfica ve Feyenoord Rotterdam da önemli sayıda genç oyuncuyu kadroya katmıştı.

 

Tablo 3’te bahsi geçen kulüplerin 2021-22 sezonu sonrasında ve 2022-23 sezonunda elde ettikleri transfer gelirleri, bonservisle yapılan satışlar, bonservissiz giden yani serbest kalan oyuncular, kiralanan oyuncularla ve bahsi geçen dönemde bir önceki sezon bitince geri dönen kiralık oyuncular bilgileri yer almaktadır. Bu yazıda konu olan takımların ortalama olarak 5,82 adet bonservisli, 6 adet bonservissiz (serbest) ve 8,41 adet kiralık oyuncu gönderdikleri görülmektedir. Bunlara ilave olarak da 2,82 adet oyuncuyu kiralıktan dönmüştür. Ortalama 21 oyuncu bonservisli, serbest kalarak ya da kiralık olarak takımlardan gitmiştir. Bonservisle giden oyuncuların ortalama yaşının 24,37, serbest kalarak giden oyuncuların ortalama yaşının 28.38 ve kiralık olarak giden oyuncuların yaş ortalamasının 22.53 olduğu görülmektedir.

 

 

Tablo 3 – Kulüplerin 2022-23 Sezonunda (Sezon Öncesi ve Ortası) Giden Transferleri

333333Tablo 3

 

En yüksek transfer gelirlerini elde eden iki takımdan SL Benfica, 16 adet bonservisle satış gerçekleştirmiştir ve 12 adet oyuncusunu da kiralık olarak göndermiştir ki kiralık oyuncuların yaş ortalamasının 26,33 olması dikkat çekmektedir. Ajax Amsterdam ise daha düşük sayıda oyuncu ile önemli bir transfer geliri elde etmiştir ve Benfica’dan sadece 3 adet ve 20,67 yaş ortalaması ile kiralık oyuncularda ayrılmaktadır. Yüksek gelir elde eden takımlardan İtalya’dan Juventus’un 13 adet ve Avusturya’dan Red Bull Salzburg’un 16 adet ile önemli sayıda oyuncuyu kiraladıkları görülmektedir, farkları kiralık oyuncuların yaş ortalamalarıdır. Red Bull Salzburg’da, 2021-22 sezonu sonunda organik bağ içinde olduğu 2.Lig’den FC Liefering’den 9 oyuncu kiralık olarak yaz geri dönmüştür. O yaz yine 6 oyuncu aynı takıma kiralık olarak gitmiştir. Yüksek gelir elde eden bir başka takım olan Portekiz’den Sporting CP’nin de sadece toplam transfer geliri olarak değil transfere konu olan oyuncu adetleri olarak da SL Benfica’nın yarısı kadar rakamlara sahip oldukları görülmektedir. Bir başka yüksek transfer gelirine sahip olan takım olan Sevilla da sadece 4 oyuncusunu bonservis ile satarken 11 gibi önemli sayıda oyuncusunu kiralamıştır.

 

Bütün bu transfer işlemlerinin toplamında Tablo 4’te takımlar 2021-22 sezonundaki UEFA gelirlerine göre sıralıdır. Tabloda yer alan diğer bilgiler ise 2021-22 sezonunda takımların oyuncu başına ortalama piyasa değerleri, o takım kurulurken yapılan transferler için gerçekleşen harcamalar ve 2022-23 sezonu öncesinde elde edilen transfer gelirleri bilgileridir. Bu grup içinde Juventus en yüksek transfer harcaması yapan ve aynı zamanda en yüksek gelir elden dördüncü, aynı zamanda en çok UEFA geliri elde eden ikinci kulüptür. Aslında piyasa değeri de dikkate alındığında daha önceki yazıda incelediğimiz ilk iki gruba ait bir takımdır. Juventus’u bir yana bıraktığımızda Almanya’dan Wolfsburg, İspanya’dan Villarreal ve Sevilla, Rusya’dan Zent St.Petersburg yaptıkları transfer harcamaları ile diğer kulüplerden ayrılmaktadır.

 

 

Tablo 4 – Transfer Gelirleri ve Giderleri

 444444Tablo 4

Transfer gelirleri açısından ise bir önceki dönemde Juventus’a göre çok daha düşük transfer harcamaları yapmasına rağmen takip eden dönemde çok daha yüksek transfer gelirleri elde eden kulüpler bulunmaktadır. Portekiz’den Benfica’nın ve Hollanda’dan Ajax Amnsterdam’ın gelirlerinin giderlerinin 10-12 katı, Avusturya’dan Red Bull Salzburg, Portekiz’den Sporting CP ve Hollanda’dan PSV Eindhoven, Feyenoord Rotterdam’ın gelirlerinin giderlerinin 6-8 katı olduğu görülmektedir. Aynı şekilde İspanya’dan Sevilla ve Portekiz’den FC Porto’nun gelirlerinin giderlerinin 2-2,5 katıdır.

 

 

2022-23 sezonunda bu takımlardan gerçekleşen dikkat çekici transferlere baktığımızda birinci sırada Enzo Fernández gelmektedir. Transfer Dünya Kupası ve Ocak ayındadır. 22 yaşındaki Arjantinli 121 milyon Euro bonservis bedeli ile SL Benfica’dan Chelsea’ye gitmiştir ve sadece bir önceki yaz 44,25 milyon Euro’ya River Plate’ten gelmişti. Ajax Amsterdam’dan Antony ise yaz transfer döneminde 95 milyon Euro karşılığında Manchester United’a gitmiştir. Yine 22 yaşında olan Brezilyalı 2020 yazında 15,75 milyon Euro’ya Sao Paolo’dan gelmişti. Üçüncü örneğimiz yine Benfica’dan: Darwin Núñez. 23 yaşındaki Uruguaylı 80 milyon Euro bonservis bedeli ile yaz transfer döneminde Liverpool’a gitmiştir ve Benfica’ya 2020 yazında İspanyol UD Almeira’dan 34 milyon Euro karşılığında gelmişti. Dördüncü olarak bahsedeceğimiz transfer ise Juventus’un aslında neden bu gruba değil de üst gruplara ait olduğunu göstermektedir. Hollandalı Matthijs de Ligt, 2022 yazında 67 milyon Euro bonservis bedeli ile Bayern Münih’e geçmiştir. Bu rakam Juventus’un 2022-23 transfer gelirinin önemli bir kısmıdır, ancak asıl önemli konu Juventus 23 yaşındaki bu oyuncuyu 2019 yazında Ajax Amsterdam’dan 85.5 milyon Euro bonservis bedeli ile almış olmasıdır. Ajax Amsterdam’dan bir başka örnek daha Lisandro Martinez’dir. 25 yaşındaki Arjantinli, 57,37 milyon Euro’ya Manchester United’a giderken Defensa’dan 2019 yazında 7 milyon Euro’ya gelmişti. Sevilla, Jules Koundé’yi 50 milyon Euro’ya Barcelona’ya gönderirken onu 2019 yılında Girondins Bordeaux’tan almıştı. Altyapıdan gelen oyunculara güzel bir örnek de Matheus Nunes’tir. Sporting CP 24 yaşındaki oyuncuyu 2020 yazında U23 takımından A takıma aldı ve Wolverhampton Wanderers’a 2022 yazında 45 milyon Euro’ya sattı. Bir başka örnek yine Portekiz’den. Vitinha, Nunes ile aynı dönemde U23 takımından Porto A takımına çıkmıştır. Bir yıl yine Wolverhampton Wanderers’ta kiralık ve bir yıl Porto A takımında oynadıktan sonra 2022 yazında 41,5 milyon Euro’ya Paris Saint Germain’in yolunu tutmuştur. Nuno Mendes de 2019 yazında henüz 17 yaşındayken Sporting CP A takımına alınmış, 2021-22 sezonunu Paris Saint Germain’de 7 milyon Euro bedelle kiralık olarak geçirmiş ve 2022 yazında da yine aynı takıma 38 milyon Euro’ya bonservisiyle transferi gerçekleşmiştir. Bu örnekler daha düşük rakamlarda daha da artırılabilir.

 

Özellikle Portekiz ve Hollanda takımlarının hem kendi ülkelerinden hem de özellikle Güney Amerika’dan önemli bir kaynağı çok iyi değerlendirdikleri görülmektedir. Güney Amerika’dan oyuncuların organik bağ dışında kariyerleri açısından da Avrupa’da ilk durak olarak bu takımları seçtikleri ortadadır. Tabii ki bu, sadece bir seçim değil kulüpler açısından bir analiz sürecidir. Genç yaşta oyuncuları birkaç yıl sonunda yine oldukça genç yaşta önemli rakamlara satmaktadırlar. Bu gerçekleşmezse oyuncuları kendi bünyelerinde değerlendirmektedirler. Serbest kalan oyuncuların daha ileride yaşlarda olmaları bu nedenledir. Kiralık oyunculardan bile para kazanan bu sistemde Türk takımlarının A takıma aldıkları oyuncuları yine daha alt liglerde takımlara oynamaları için kiralık olarak gönderdikleri görülmektedir. Fenerbahçe’nin 2022-23 yazında gerçekleşen 30 milyon Euroluk gelirinin yüzde 60’ını Min-jae Kim’nin Napoli’ye olan transferi oluşturmaktadır ki Fenerbahçe aynı yaz yaklaşık 44 milyon Euro harcama yapmıştır. Münferit transfer başarıları dışında burada konu ettiğimiz bazı Avrupa kulüpleri gibi sistematik bir çalışma olduğu görülmemektedir. Bahsi geçen Avrupa kulüpleri UEFA turnuvalarından kendileri için doğru turnuvayı hedefleyerek takımlarını mümkün olduğunca vitrinde tutmaktadırlar. Vitrinde kaldıkları süre içinde de oyuncularını piyasaya daha fazla sunma olanakları bulunmaktadır.{jcomments on}

 

Kaynaklar:

 

Transfermarkt (2023). Kulüplerin toplam transfer gelir ve giderleri.

 https://www.transfermarkt.com/statistik/einnahmenausgaben

adresinden 08 Haziran 2023 tarihinde alınmıştır.

Transfermarkt (2023). Gerçekleşen oyuncu transferleri.

 https://www.transfermarkt.com/transfers/saisontransfers/statistik?land

_id=0&ausrichtung=&spielerposition_id=&altersklasse=&leihe=&transfer

fenster=&saison-id=0&plus=1

adresinden 08 Haziran 2023 tarihinde alınmıştır.

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  413  Defa Okunmuştur
 

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

 

27/11/2023

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

8.107,19

1,85

 bjk BJKAS

51,75

0,78

 fb FENER

124,30

1,30

 gs GSRAY

8,22

0,49

 trabzon TSPOR

3,36

-1,47

   SPOR ENDEKSİ

4.696,68

0,08

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 37716682

TRENDYOL SÜPER LİG 2023-2024 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV
Fenerbahçe 12  10   1   1  31 8  23    31 
2 Galatasaray  12  10    1  1 22   8   14  

31

3 Adana Demir  12  6 4  2  23  12 11 22
4 Trabzonspor 12  7   1  4 21  14 7 22
5 Beşiktaş  12  7 1  4   18  14 4 22
6 Kayserispor 12  6 2 17  13  

 4 

 22 
7

Antalyaspor

12   5   3    4   17 13    4 18
8 Kasımpaşa 12  3

21  23   -2   18 
9 Hatayspor 12 20  16  4 17 
10

Rizespor

 12  2 11  17   -6   17
11 Gaziantep 12  5 7

12 

17  -5  15
12 Karagümrük 12  13  10   3    14  
13 Sivasspor 12 

13  17  -4   14
14 Karagümrük 12  4 18  19    -1   13  
15 Penidkspor 12  4  15  25  -10  13
16 Konyaspor  12

 4 11  18  -7 10
17 Alanyaspor 12  4 17  -8  10  
18 Başakşehir  12   3 16   -8 9

19

Samsunspor  12 2 8  9  19 -10   8   

20

İstanbulspor 12 1 2 9 9 22 -13 5

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Annual Review of Football Finance 2023

Annual Review of Football Finance 2023

Deloitte Sports Grup'un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 32. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı 2021 - 22 sezonunda bir önceki yıla göre %7 büyüyerek 29.5 Milyar Euro büyüklüğüne ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 


 

 UEFA-Kulup-Futbolu-Lisanslama-2023


UEFA’nın 2023’te yayınladığı en son  Kulüp Lisanslamaya İlişkin Karşılaştırma raporuna göre kulüpler Pandemi döneminde 7.3 Milyar Euro zarar ettiler. UEFA raporu, Avrupa kulüp futbolunun endişe verici bir resmini çiziyor. Raporu okumak için tıklayınız.

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 EkoSpor-y

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.