Yeni Yasa İle Sporda Şiddet Bitecek (mi?) (I)
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Hukuk Tuğrul Akşar Yeni Yasa İle Sporda Şiddet Bitecek (mi?) (I)

Yeni Yasa İle Sporda Şiddet Bitecek (mi?) (I)

 

alt

Tuğrul AKŞAR/ 4 Nisan 2011

 Geçen hafta “Sporda Şiddet ve Düzensizliği Önleme Yasası”, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda kabul edildi. Cumhurbaşkanı da onaylayıp Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra uygulamaya girecek yasa bir çok tartışmayı da beraberinde getirdi. Görünen o ki, yasanın uygulamaya geçmesi ile başta kulüpler, taraftar ve medya olmak üzere herkes önemli bir şekilde etkilenecek.

 

 İki bölüm halinde inceleyeceğimiz bu konuya bu hafta şiddete neden olan faktörleri ve bunların ortaya çıkış nedenlerini analiz ederek devam edeceğiz. Gelecek hafta da mevcut yasanın genel bir değerlendirmesini ve buna ilişkin çözüm önerilerinin neler olabileceğini tartışmaya çalışacağız. 

 

Bu yasanın çıkması gerçekten de  TFF Başkanı Mahmut Özgener’in de dile getirdiği gibi “Sadece futbol için değil Türk sporu için gerçek bir milat” olacak mı?

 

Çıkan yasaya ilişkin görüşlerimizi sizinle aşağıda paylaşacağız. Ancak şu temel soruyu sorarak yasayı analiz edip yorumlamak daha doğru olacak.

 

Yeni Yasa Sporda Şiddet ve Düzensizliği Önleyebilir mi?

 

Aslında sonunda söyleyeceğimizi başından söyleyelim. Bu yasa nedenlerden daha çok sonuçlara odaklanmış,  günü kurtarmaya yarayan, radikal ve uzun vadeli çözümlerden daha çok palyatif çözümlerin peşinden koşan bir yasa gibi görünüyor. Olayı sadece polisiye tedbirlere indirgemiş ve bu şekilde futbol sahalarında ve çevresinde gelişen şiddet olaylarını önleyeceğini düşünen bir yasa ile karşı karşıyayız. Çok doğal olarak tabi ki bu düzenlemeler sporda ve futbolda şiddetin önünü belirli ölçülerde kesecektir. Ancak, şiddetin nedenlerini irdeleyen ve anlayan bir yaklaşım, bu soruna da çözüm bulabilir.

 

O halde nedir sporda ve futbolda şiddetin nedenleri?

 

Sporda ve futbolda Şiddetin Kökenleri

 

Sporda ve futbolda şiddetin dört ana kaynağının bulunduğunu söyleyebiliriz. Bunlar;

 

1.  Sporun Yarışmacı Ruhu

 

Sporun tüm dallarında ve de en çok futbolda, insanın kendisiyle ve başkalarıyla savaşımına tanık oluruz. “Sporda amaç, doğal ve evrensel olan saldırganlık içgüdüsünü yüceltmek, ‘daha güçlüye, hızlıya, yükseğe ulaşmak’ için savaşmaktır.

 

  1. 2.       Psikolojik ve Antropolojik Faktörler

 

Saldırganlık içgüdüsel olduğu kadar, sonradan öğrenilebilir ve yönlendirilebilir bir nitelik de taşır. Bu anlamda, içgüdüsel olarak başlangıçta ortaya çıkan saldırganlığın, süreç içinde yönlendirilebilir bir hale dönüşmesi, spor karşılaşmalarında, özellikle de futbolda büyük bir öneme sahiptir. İnsanlık tarihinin diğer taraftan bir sınıflar çatışması ve doğayla mücadele tarihi de olduğu dikkate alındığında, insanoğlunun içinde hep şiddet ve vandalist duygular olmuştur ve olmaya da devam edecektir. İşte bu özellik insanoğlunun içindeki şiddet ateşini sürekli canlı tutuyor.

 

  1. 3.       Ekonomik ve Sosyal Nedenler

 

Ülkemizde çarpık kentleşme ve gelir dağılımındaki dengesizliğin giderek artması; ekonomik, siyasal ve toplumsal olarak kültürel bir çöküntü ve yozlaşmaya neden oluyor. Bu olumsuzlukların yol açtığı bireysel anomi, bu alt kültürü oluşturan kitlelerde büyük bir öfke ve stres birikimine sebep oluyor. Bu kitleler de öfke birikimlerini ifade edebilecekleri en uygun ortam olarak spor alanları ve futbol maçlarını görüyor. Dolayısıyla futbol statları stres atılımının en yüksek olduğu yerler olarak karşımıza çıkıyor.

 

  1. 4.       Futbolun ve Sporun Ticarileşmesi

 

Kabul etmemiz gerekir ki, futbol artık o kırklı, ellili yıllardaki pür futbol olmaktan çok uzak. Bugün yıllık milyarlarca dolarlık bir pastanın yaratıldığı bir devasa sektörden bahsediyoruz. Özellikle 1990’lı yıllardan itibaren ticarileşip endüstriyel bir karaktere bürünen futbol aslında diğer taraftan kendi mezar kazıcısı reytingi de doğurmuştur. Futbol pastasının bu kadar büyümesi, çok doğal olarak bir paylaşım mücadelesini de beraberinde getirdi. Her paylaşım mücadelesinin olduğu yerde şiddet hep olmuştur. Şiddet ateşini söndürmeden bugüne getiren temel faktörlerin başında da futbolun endüstriyel gelişiminin yarattığı bazı değişim ve gelişimlerden  kaynaklanan sorunlar geliyor. Bu süreçte özellikle kulüplerin, gelirlerin ve taraftarın yapısının değişerek, futbolun kendi ekonomisini yaratması, beraberinde kendi ekonomi politiğini oluşturmasına da olanak sağlamıştır. Bu ekonominin bugün damarlarında dolaşan kanı para olarak tanımlarsak, bu kanı pompalayan da reytingdir. Bu anlamda medya çok büyük bir yönlendirici güç olarak karşımıza çıkıyor. Futbolun parasallaşıp ticarileşmesi aynı zamanda teşvik, şike, rüşvet, bahis ve şiddet gibi anti futbol ögelerinin de ortaya çıkmasına neden oldu. İşte futbolun bağışıklık sistemini zayıflatan ve onun patolojik sorunlarına neden olan bu faktörler bugün şiddetin de en önemli kaynağını oluşturuyor.

 

Taraftar Şiddetine Karşı Avrupa Sözleşmesi

 

Sporda ve özellikle de futbolda ortaya çıkan şiddetin önlenmesine yönelik çalışmalar aslında düşündüğümüzden daha eskilere gidiyor.

 

Sporda şiddetin önüne geçebilmek amacıyla seyirci eylemlerinin takip ve cezalandırılması konusunda  yasal düzenlemeleri içeren ilk resmi belge olarak Avrupa Konseyinin 1985 tarihli “Spor Gösterileri ve Özellikle Futbol Karşılaşmaları Sırasında Seyirci Şiddeti ve Taşkınlıkları Hakkında Avrupa Konvansiyonu” belgesini görüyoruz.  Türkiye bu uluslararası sözleşmeyi ancak beş yıl sonra 30/11/1990 tarihinde onaylayabilmiştir. Ancak bu Sözleşme seyirci hareketlerine karşı alınması gereken önlemleri ve bu alandaki uluslararası işbirliğini düzenlemeyi amaçlamasına karşın herhangi bir suç tanımı yapmadığı gibi, herhangi bir ceza da içermemiştir.

 

İlk Kapsamlı Yasa 2004’te Yapılabildi

 

Türk sporunda ve futbolunda şiddeti anlamaya ve önlemeye yönelik ilk kapsamlı yasa 2 Mart 2004 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren “Spor Müsabakalarında Şiddet ve Düzensizliğin önlenmesine Dair Kanun”dur.

 

Bu yasaya kadar Türk ceza sisteminde sportif yarışma veya olaylarda meydana gelen seyirci eylemleri ile ilgili, spor alanlarının güvenlik açısından düzenlemelerine ilişkin, kulüpler ve medyanın sorumluluklarına yönelik kapsamlı bir tanımlama ve çalışma yapılmamıştı. Bu bağlamda 2004 yılında bazı eksiklikleri de olsa bu yasa gerçekten Türk Spor’unda Şiddet ve düzensizliği önleme bakımından bir milat niteliğindeydi. Kanunun çıkış gerekçeleri ve içeriği itibariyle çok önemli bir boşluk bu şekilde doldurulabilecekti. Çünkü bu yasaya kadar hangi tür eylemlerin şiddet eylemi kapsamında değerlendirilebileceği bile net olarak belirlenmemiş, federasyonların idari sorumluluğunda düzenlenmeye çalışılmıştı.

 

Ancak yasa ne yazık ki, tam olarak hayata geçirilemedi. Hal böyle olunca da daha baştan ölü bir yasa da doğmuş oldu. Aslında bugünkü yasada yer alan çoğu düzenlemeye konu madde ve içerin bu yasada yer almaktaydı. Fakat uygulamadan kaynaklanan eksiklikler futbolda ve sporda şiddetin önüne geçemedi. (Bu konuda daha geniş bilgi için bakınız, Tuğrul AKŞAR, Endüstriyel Futbol, Literatür yayınları, syf.296-338, İst., 2005){jcomments on}

 

 

 

 

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  8245  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Tuğrul Akşar Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

 

25/01/2023

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

5.297,77

-1,28

 bjk BJKAS

7,52

-0,27

 fb FENER

62,45

0,32

 gs GSRAY

8,36

3,21

 trabzon TSPOR

4,35

-0,91

   SPOR ENDEKSİ

1.852,20

0,86

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 33893688

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Galatasaray  19  14   3   2  38 14   24   45 
2 Fenerbahçe  19  13  4 46  22   24 

41

3 Başakşehir  19  11 4 30  20 10 37
4 Beşiktaş  18   10  34  21  13 35
5 Trabzonspor  19 10 5  4  30  25 5 35
6 Adana Demir  19  9   3 37   20    17   34 
7

Konyaspor

 19  9   4  24  19   5 27 
8 Kayserispor  19  2

28  27   1  26 
9 Alanyaspor 19  7 32  33  -1 25 
10

Karagümrük

 19  7 40  39   1  22
11 Ankaragücü 19  6

24 

29  -5  22
12 Giresunspor 19  19  29  -10    21 
13 Gaziantep 19  25  28   -3   19
14 Kasımpaşa  19  4 10  21   34   -13    19  
15 Antalyaspor 18 10  23  31  -8  18
16 Sivasspor  19  4   21  29  -8 18
17 Hatayspor 18 15  33  -18   17  
18 İstanbulspor  19  3 12  18  40   -22 15
19 Ümraniyespor 19 5 11  22  34  -12   14  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.