Yeni Spor Yasası Teklifi
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Hukuk Sebahattin Devecioğlu Yeni Spor Yasası Teklifi

Yeni Spor Yasası Teklifi

123321YSYimages

Sebahattin Devecioğlu- 6 Nisan 2022  Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu Teklifi, 30 Mart 2022 tarihinde TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda kabul edildi. 

 

 Kamuoyunda çok tartışılan kanun teklifi yasalaşırsa birçok değişikliği de beraberinde getirecek. Kanunla birlikte Spor Kulüpleri, Spor Federasyonları, Menajerlik, Tahkim uygulamalarında yapısal değişiklikler yapılacak.  

24 Mart 2022 TBMM' de geçici 2 madde ile birlikte 61 maddeden oluşan Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanununa ilişkin kısa bilgi notuna göre;  Spor kulüpleri "dernek vasfından çıkarılmakta", spor kulüplerinin Gençlik ve Spor Bakanlığına tescille kurulmaları sağlanmakta ve böylelikle özel bir hukuki statü kazanmaları temin edilmektedir. Bakanlık tarafından kendi denetimi yanında spor kulüplerini "bağımsız denetim kuruluşları" aracılığıyla denetleyebileceği hüküm altına alınmaktadır. Spor kulüplerinin dernekler kanununda yer aldığı şekli ile  "genel kurul", "yönetim kurulu" ve "denetim kurulu" yapılarına dair zorunluluk getirilmektedir. Daha önce demek statüsünde bulunan spor kulüplerinin "kamu yararına çalışma" durumlarını korunmakta ve spor kulüplerinin "kamu yararına çalışma" statüsü kazanmalarına ilişkin usul ve esaslar belirlenmektedir. Spor kulüplerinin birleşerek federasyon ve konfederasyon (ASKF, TASKK) şeklin de "üst kuruluş" kurmalarına olanak sağlanmaktadır.

Ayrıca; spor kulüplerine "ticari amaçla kurulma" imkânı sağlanmakta olup,  spor kulüplerinin "şirketleşmesinin hukuki alt yapısı” oluşturulmaktadır. Spor kulüpleri ve spor anonim şirketlerinin;  "profesyonel şube" açabilmelerine olanak sağlanmakta, "denk bütçe" sistemi getirilmekte, "borçlanması" ve "alacaklarını temlik etmesi" belirlenen kriterler kapsamında sınırlandırılmakta, belirli bir miktar üzerindeki ödeme ve tahsilatların "finans kuruluşları üzerinden" yapılması düzenlenmektedir. 

Kanunda,  Spor anonim şirketi/spor kulübü "yönetici" tanımı getirilerek, Yönetim Kurulu üyeleri dışındaki kişiler de sorumluluk kapsamına alınmaktadır.  Spor kulübü ve spor anonim şirketi yöneticilerinin ''hukuki ve cezai sorumlulukları" ile Bütçe ve harcama ilkelerine ilişkin olarak; spor kulüpleri ve spor anonim şirketlerinin doğrudan ya da dolaylı hâkimiyeti bulunan kişiler lehine sorumluluk yüklenemeyeceği ve bunların "borçlarını devralınamayacağı" düzenlenmektedir.

Spor kulüplerinde "kurul üyesi" olabilmek için "belirli suçlardan mahkûm olmama" şartı getirilmekte olup, Spor disiplini kapsamında "hak mahrumiyeti" cezası alanların üyeliklerinin re’sen "sona ermesi" düzenlenmektedir. 

Kanunun spor federasyonları ile ilgili kısmında ise;  Bağlı ve bağımsız spor federasyonuayrımı kaldırılarak tüm federasyonlar "spor federasyonu" şeklinde yapılandırılmaktadır, Spor federasyonların "Kanunla veya Cumhurbaşkanlığı kararnamesi" ile kurulması, federasyonlarının "genel kurullarının Ankara’da yapılması"  yönetim kurulu üye sayısı "11 asıl 11 yedek" şeklinde düzenlenirken; en az iki üyesinin "milli sporcu olmak" üzere, ilgili spor dalında faal olmayan "lisanslı sporcu" olması zorunluluğu getirilmektedir. 

Spor Federasyonları başkan adaylığında aranan belirli suçlardan "mahkûm olmama şartı" genişletilerek güncellenmekte olup bir kimsenin üst üste veya aralıklı olarak "en fazla üç dönem federasyon başkanlığı" yapabileceği düzenlenmektedir. Federasyon başkan adaylarının, "adaylık şartlarını taşıyıp taşımadıkları" Bakanlık tarafından değerlendirilebilecek, Federasyon genel sekreterliğine ilişkin "kriterler" getirilmektedir. 

Spor Federasyonları başkan adaylığı başvurusunda "delegelerin yüzde on beş yazılı teklifi" ve "adaylık başvuru ücreti" yargı kararlarına uygun şekilde düzenlenmektedir. 

Olimpiyat oyunlarının "ertelenmesi veya iptali" halinde Federasyon genel kurullarının nasıl yapılacağı belirlenmektedir.  Spor federasyonlarının "her türlü iş/işlemleri ile harcama denetiminin" (Kuruluş kanunu bulunanlar federasyonlar kapsam dışı olmak üzere)  Bakanlıkça yapılacağı, Yönetim kurulunun genel kurul tarafından ibra edilmesinin Bakanlık denetimi yaptırımlarını "ortadan kaldırmayacağı" şeklinde düzenlenmektedir. 

Spor federasyonları için "denk bütçe" sistemi getirilmekte olup  "Borçlanmaya" ilişkin sınırlamalar getirilmekte, belirli bir miktar üzerindeki ödeme ve tahsilat işlemlerinin finans kuruluştan üzerinden yapılması öngörülmektedir. 

Mevzuata aykırı iş ve işlemlerden dolayı kusurları bulunan federasyon başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin "zarardan sorumluluğu" düzenlenmektedir.  Görev süresini aşacak şekilde" federasyonu borç altına sokacak "işlem yapılamayacağı" Spor federasyonu yöneticilerinin belirli hallerde "hukuki ve cezai sorumlulukları" ile Federasyon, konfederasyon ve benzeri isimler altında "yetkili işlem" tesis eden kurum yetkililerinin cezalandırılması düzenlenmektedir. 

Ayrıca Kanunla;  5894 sayılı TFF Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunda "AİHM kararlarına" uygun olarak "TFF Tahkim Kurulunun yapısı" düzenlenmektedir. 

Kanunda Menajerlik sistemine düzen getirilmektedir. Böylelikle, şeffaf, futbolcu ve kulüp menfaatlerini önceleyen bir sistem işlerlik kazanacağı ifade edilmektedir.  Menajerlik ücretine üst sınır getirilmekte, futbolcu ile menajer arasında en fazla iki yıllık noterde düzenleme şeklinde sözleşme yapılacağı hükme bağlanmaktadır. Ayrıca ücret üst sınırına uyulmaması durumunda yöneticiler hem malvarlıkları ile hem de cezai olarak sorumlu olacaklardır. Yapılan bir sözleşmenin dışında ayrıca bir sözleşmenin tespiti halinde kamuoyunca çekmece kontratın belirlenmesi durumunda taraflara idari ve adli yaptırımlar düzenlenmektedir.{jcomments on}

Kaynak:

1- https://www5.tbmm.gov.tr/develop/owa/tasari_teklif_sd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=312874

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  352  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Sebahattin Devecioğlu Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

03/10/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

3,392,13

6,67

 bjk BJKAS

5,39

-1,46

 fb FENER

52,05

-2,16

 gs GSRAY

5,44

-3,55

 trabzon TSPOR

4,51

2,97

   SPOR ENDEKSİ

1.477,84

-1,24

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 32531434

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Başakşehir  7   5  2   0  11  10    17 
2 Adana Demir  8   5  1 16   7 

17

3 Konyaspor  8  5 2 2 7 17
4 Galatasaray  8   5  4 17
5 Trabzonspor  8 5 1  2  13  11 2 16
6 Beşiktaş  8  4   1 16   10    6   15 
7

Fenerbahçe 

 7  2  20  6   14 14 
8 Kayserispor  8   0

10   3  12 
9 Kasımpaşa 8  0 15  -7 12 
10

Gaziantep

 8   2 13  11  11
11 Alanyaspor

11 

16  -5  9
12 Giresunspor 9 -3     8 
13 İstanbulspor 11  -5   8
14 Karagümrük  7  3  12   -3     6  
15 Antalyaspor 7 14  -6  6
16 Ankaragücü  7  1   13  -6 4
17 Sivasspor 8 13  -7   4  
18 Hatayspor  7  1 11   -7 4
19 Ümraniyespor 8 2 11  -6    2  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.