Şampiyonlar Ligi’nde Olmak Neden Önemli ya da Galatasaray Şampiyonlar Ligi’nden Ne Kazanacak?
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Tuğrul AKŞAR Şampiyonlar Ligi’nde Olmak Neden Önemli ya da Galatasaray Şampiyonlar Ligi’nden Ne Kazanacak?

Şampiyonlar Ligi’nde Olmak Neden Önemli ya da Galatasaray Şampiyonlar Ligi’nden Ne Kazanacak?

champions-league-draw-analysed

Tuğrul AKŞAR- 8 Eylül 2023 Kulüpler bazında Avrupa ve yeryüzü futbolunun en önemli organizasyonu kuşkusuz ki UEFA Şampiyonlar Ligi…

 

Şampiyonlar Ligi katılan kulüplere servet kazandırıyor. İş sadece para kazanmakla sınırlı değil. Bu şampiyonada olmak Avrupa futbolunda vitrine çıkmak, elit kulüpler arasında bulunmak anlamına geliyor. Bunun en önemli sonucu ise Şampiyonlar Ligi’ndeki kulüplerin takım değeri, piyasa değeri ve marka değerlerindeki yaşanılan artışlardır.

 

Bir yandan servet sayılabilecek bir parasal gelire kavuşurken, diğer taraftan marka değerindeki yükselme, süreç içinde bu ligde oynayan veya bu ligde süreklilik kazanan kulüplere önemli rekabet gücü sağlıyor. Ulaşılan bu üstünlük kulüplerin ekonomik, finansal ve sportif performanslarına çok olumlu katkılar sağlıyor.

 

Şampiyonlar Ligi En Fazla Parasal Ödülün Dağıtıldığı Lig

 

UEFA 2023-24 sezonunda Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Konferans Ligi organizasyonlarından toplam 3.5 Milyar Euro’luk bürüt gelir bekliyor. Elde olunacak bu gelirden masraflar (giderler) ve UEFA organizasyon payları düşüldükten sonra kalan kısım olan 2 Milyar 732 Milyon Euro ( % 78) bu organizasyonlarda oynayacak kulüplere dağıtılacak.[1]

 

UEFA 2023-24 sezonunda Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Konferans Ligi’nde oynayacak kulüplere dağıtacağı bu ödülün 2 Milyar 32 Milyonluk kısmı (% 74,4’ü) Şampiyonlar Ligi’ndeki kulüplere; 465 Milyon Euro’luk bölümü (%17’si) Avrupa Ligi’ndeki kulüplere ve 235 Milyon Euro’luk kısmı da (% 8,6’sı) Konferans Ligi’nde oynayacak kulüplere parasal ödül olarak gidecek.

 

Peki şampiyonlar Ligi’nde Kulüplere parasal Ödül Nasıl Dağıtılacak? Şimdi buna bakalım.

 

Şampiyonlar Ligi’nde Parasal Ödül Dağıtım Kriterleri

 

UEFA bu şampiyonada kulüplere;

- Başlangıç ücreti parası olarak 500,5 Milyon Euro (%25),

- Performansa bağlı olarak 600,6 milyon Euro (%30),

- Takım reytingine bağlı olarak 600,6 Milyon Euro (% 30),

 - Havuz pazarlama geliri olarak ta 300,3 Milyon Euro ( %15) olmak üzere toplam 2 Milyar 2 Milyon Euro gelir dağıtımı yapacaktır. Kalan 30 milyon Euroluk kısım ise bu ligin eleme turlarında oynayan kulüplere gidecektir.

 

Yukarıdaki kriterlere göre kulüplere yapılacak ödemelerin detayları ve bunların kulüplere ödeme tarihleri ise aşağıdaki gibi olacaktır.

 

Kulüp Başına Hoş geldin Parası 15 Milyon 640 Bin Euro

 

Şampiyonlar Ligi parasal ödüllerinin %25’lik kısmı olan 500,5 Milyon Euroluk tutar kulüplere başlangıç ücreti olarak eşit dağıtılacaktır. Buna göre gruplara kalan 32 takımdan her biri 15 Milyon 640 Bin Euro hoş geldin parası kazanacaktır. UEFA başlangıç ücretinin 14,8 Milyon Euroluk ön ödemesini 15 Eylül 2023’de, bakiye 840 Bin Euro’yu da turnuva sürecinde kulüplere yapacaktır.

 

Galibiyet Başına 2.8 Milyon Euro

 

Kulüplerin gruplardaki sportif performanslarına göre alacağı ücretler ise dudak uçuklatıyor. Bu kapsamda kulüplere galibiyet başına 2.8 milyon Euro, beraberlikte ise 930 Bin Euro ödeme yapılacak. Bu ödemelerin gerçekleştirileceği tarih ise 3 kasım 2023 olacak.

Gruplardan çıkma başarısı gösteren takımlara ise kulüp başına 9.6 Milyon Euro bonus ödemesi yapılacak. Bu ödemenin tarihi ise 29 mart 2024.

 

Çeyrek finale kalan kulüplere 10,6 Milyon Euro (ödeme tarihi: 17 mayıs 2024); Yarı finale yükselen kulüplere 12,5 Milyon Euro (ödeme tarihi: 17 mayıs 2024; finale çıkan takımlara 15,5 Milyon Euro (ödeme tarihi: 17 Mayıs 2024) ve finali kazanan şampiyona ilave 4.5 milyon Euro daha (ödeme tarihi: 14 haziran 2024) ödeme yapılacaktır.

 

Süper Kupa oynayacak kulüplere, takım başına 3.5 Milyon Euro; kazanana ilaveten 1 Milyon Euro daha (ödeme tarihi: 25 Ağustos 2024) ödeme gerçekleştirilecektir.

 

Kulüpler Hisse Başına 1.137 Bin Euro Reyting Parası Kazanacaklar

 

Son on yıllık UEFA takım sıralamasına göre oluşturulan reyting sıralamasında[2] kulüplerin her birine hisse başına 1.137 Bin Euro ödeme gerçekleştiriliyor. Takımların son on yıllık sıralamasına göre 32 kulüp en yüksek takım puanından en düşük puana göre sıralandığında, en yüksek takım puanına sahip olan kulüp 32 hisseye sahip olurken, sonuncu takım ise sadece bir hisse sahibi oluyor. Bu hisse sayıları katsayı olan 1.137 Bin Euro ile çarpılarak, kulüp başına reyting geliri hesaplanıyor. Şimdi bu tabloyu sizinle aşağıda paylaşıyorum.

 

Aşağıdaki tablodan da görülebileceği üzere 2023-24 sezonunda Şampiyonlar Ligi’nde gruplara kalma başarısı gösteren kulüplerin son on yıllık takım katsayıları toplamına göre oluşturulan bu tabloda ilk sırada 381.000 puana sahip Real Madrid 32 payla yer alırken, son sırada ise 2500 puana sahip Crvena Zvezda da 1 hisseyle yer alıyor. Temsilcimiz Galatasaray ise 63.000 puanla 25.sırada 8 hisseye sahip bulunuyor.

 

Tabloya göre takım katsayı uygulamasında en fazla parasal ödüle 32 hisseye sahip bulunan Real Madrid 36.384.000 Euro ile ulaşırken (32*1.137.000= 36.384.000 Euro), temsilcimiz Galatasaray ise 25.sırada bulunması nedeniyle sahip olduğu 8 hisse karşılığı (8* 1.137.000 Euro= 9.096.000 Euro) takım reyting ödülü almaya hak kazanıyor.

Takım reyting ödülünün kulüplere ödenmesi tarihi ise UEFA tarafından 22 Eylül 2023 olarak belirlenmiştir.

 

Tablo:1) Şampiyonlar Ligi Takım Reyting Ödül Sıralaması

 

1 Tablo 1png

Takım katsayısı uygulaması UEFA’nın yeni uygulamaya aldığı bir gelir dağıtım kriteri. Ne var ki, on yıllık takım katsayıları üzerinden bu hesaplama yapıldığından, bu durum çevre ülke takımları aleyhine, merkez lig kulüplerinin lehine bir haksız rekabet üstünlüğü yaratmaktadır. Bu uygulamayı en azından beş yıl ile sınırlamak, haksız rekabeti biraz daha azaltacak bir çözüm olur.

 

Takım Başına Dağıtılacak Gelirler Arasında Uçurum Var

 

UEFA’nın Şampiyonlar Ligi’nde, Avrupa Ligi’nde ve Konferans Ligi’nde bir takıma dağıtacağı gelirler aşağıdaki tablo ile karşılaştırmalı olarak gösteriliyor.

 

Sportif performansı çok başarılı ve gruptan lider çıkan bir takım ortalama olarak takım reyting geliri hariç 40 milyon Euro’ya yakın para kazanabilirken, benzer performansa sahip Avrupa Ligi’nde mücadele eden bir kulüp 8 Milyon Euro, Konferans Ligi’nde mücadele eden bir kulüp ise 5 Milyon Euro civarında para kazanabilme olanağına sahip. Takımın reyting gelirleri de eklendiğinde, aradaki fark daha da açılıyor.

 

Şampiyonlar Ligi şampiyonu bir kulübün 100 milyon Euro’ya kadar para kazanma olasılığı varken, Avrupa Ligi’nde şampiyon olan ve takım reytingi yüksek bir kulüp 40 İla 50 Milyon Euro arasında; Konferans Ligi’nde şampiyon olan takım reytingi yüksek bir takım ise 25-30 Milyon Euro arasında para kazanabilme imkanına sahip…

 

Tablo:2) UEFA Organizasyonlarında Kulüp Başına Parasal Ödül

10UEFA Tablo-2 Money

 

Türk Takımlarının TV- Havuz Pazarlama Gelirleri Düştü

 

UEFA 2018/19 sezonunda Şampiyonlar Ligi’nde parasal ödül dağıtım koşullarını değiştirdi. Bu değişikliğe göre kulüpler için % 30 gibi önemli bir paya sahip olan Pazarlama Havuz gelirlerinin payı yarı yarıya azaltılarak, on yıllık takım katsayılarına göre hesaplanan “Takım Katsayısı Reytingi”ne göre % 30 paya sahip yeni bir dağıtım kriteri uygulamaya alındı. Bu değişiklik maalesef Galatasaray ve benzeri çevre liglerin (periferi ligler) takımlarının aleyhine bir gelişme olacağı için, bu liglerden gelen takımların Şampiyonlar Ligi’nde çok para kazanabilmeleri neredeyse hayal oldu.[3]

 

Nitekim, Takım Katsayısı uygulaması sonrası Türk takımlarının şampiyonlar geliri 5,5-6 milyon Euro civarında düştü.

 

Bu sezon galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi’ndeki havuz pazarlama gelirleri yaklaşık 1,8-2 Milyon Euro arasında olacak. Bunun sonucu Türk takımların Şampiyonlar Ligi’nde sportif performanstan bağımsız olarak gelirleri de düştü.

 

Galatasaray Tahminen 25-30 Milyon Euro Arasında Gelir Elde Edecek!

 

Galatasaray bu sezon şampiyonlar Ligi’nden 7.959.000 Euro reyting geliri, 1.8 milyon Euro havuz pazarlama geliri, 15.640.000 Euro da gruplara kalma bonusu olmak üzere sportif performanstan bağımsız toplam 25,6 Milyon Euro gelir elde edecek. Sportif performans ile bu tutar 30 Milyon Euro’nun üzerine çıkabilir.

 

Sonuç

 

Şampiyonlar Ligi kulüpler için para ve saygınlık anlamına geliyor. Bu ligde mücadele eden takımlar süreklilik sağlayabilirse zaman içinde kazandıkları servetlerin yanısıra, ulaştıkları saygınlıkla marka değerlerini daha da artırıyor ve elit kulüpler sınıfına girebiliyorlar. Bu durum kulüplerin orta ve uzun vadede ekonomik, finansal ve sportif rekabet güçlerini yükseltiyor. Ancak, bu ligde mücadele etmek, sağlam bir mali yapı ve güçlü bir ekonomiyi zorunlu kılıyor. Bunu başarabilen kulüpler Şampiyonlar Ligi’nin yarattığı sinerjinin etkisiyle kendi liglerinde de ciddi bir hegemonya kurabiliyorlar. Ancak sürdürülebilir bir mali yapıya sahip olmayan kulüpler ise, bu ligde mücadele edebilmek için mali yapılarını tehlikeye atacak şekilde borçlanmaya giderek finansal bataklığa sürükleniyorlar, rekabet güçlerini kaybediyorlar.{jcomments on}                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  546  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Tuğrul Akşar Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

 

14/02/2024

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

9.072,08

0,87

 bjk BJKAS

60,70

0,00

 fb FENER

102,40

0,20

 gs GSRAY

7,64

4,09

 trabzon TSPOR

1,82

4,00

   SPOR ENDEKSİ

4.650,72

1,40

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 38758460

TRENDYOL SÜPER LİG 2023-2024 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV
Galatasaray 25  21   3   1  52 14 38    66 
2 Fenerbahçe  25  20    4  1 65   20   45  

64

3 Trabzonspor  25  12 4  9  40  33 7 40
4 Beşiktaş 25  12   4  9 35  31 5 40
5 Kasımpaşa 25  11 5  9   46  47 -1 38
6 Rizespor 25  10 9 27  34  

 -7 

 36 
7

Antalyaspor

25   8   10    7   29 27    2 34
8 Başakşehir 25  6

10 

31  30    1   33 
9 Sivasspor 25 29  35  -6 33 
10

Adana Demir

 25  10 36  32   4   31
11 Ankaragücü 25  6 11  8

30 

29  1  29
12 Kayserispor 25  29  34  -5    29  
13 Samsunspor 25 

12 

29  35   -6   29
14 Hatayspor 25  10 31  34    -3   28  
15 Alanyaspor 25  10  28  36  -8  28
16 Karagümrük  25

 6  12 30  29  1 27
17 Gaziantep 25  6 12  30  37  -7  27  
18 Pendikspor  25   8 11  31  49   -18 26

19

Konyaspor  25 10 10  24  37 -13  25   

20

İstanbulspor 25 3 5 17 18 47 -29 11

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Annual Review of Football Finance 2023

Annual Review of Football Finance 2023

Deloitte Sports Grup'un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 32. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı 2021 - 22 sezonunda bir önceki yıla göre %7 büyüyerek 29.5 Milyar Euro büyüklüğüne ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız

Deloitte Money League - 2024

Deloitte Money league 2024

Deloitte Money League Raporunu 27. kez yayınladı. Rapora göre Avrupa'nın en zengin 20 kulübünün 2022-23 sezonunda gelirleri toplam 10.5 Milyar Euro'ya ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

UEFA Kulüp Finansı ve Yatırım Genel Görünümü - 2024

 

UEFA Raporu-2023

UEFA Kulüp futbolunun finansal durumları ve yatırımlarına ilişkin yıllık görünüm ve benchmark raporunu yayınladı. Okumak için tıklayınız

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 


 

 UEFA-Kulup-Futbolu-Lisanslama-2023


UEFA’nın 2023’te yayınladığı en son  Kulüp Lisanslamaya İlişkin Karşılaştırma raporuna göre kulüpler Pandemi döneminde 7.3 Milyar Euro zarar ettiler. UEFA raporu, Avrupa kulüp futbolunun endişe verici bir resmini çiziyor. Raporu okumak için tıklayınız.

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 EkoSpor-y

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.