Az Daha Çoktur!
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Arman Özdemir Az Daha Çoktur!

Az Daha Çoktur!

12Pl24

Arman Özdemir- 5 Ağustos 2022 Daha önce yine bu sayfada değindiğim ırkçılık konusunu, bu kez de İngiliz Premier Ligi takım kaptanlarının geçtiğimiz günlerde aldığı bir karar özelinde tekrar gündeme getiriyorum.

 

Oyunlar teoremi rasyonel olan her toplumsal ünitenin alternatif stratejileri bulunmalı, diğer üniteler kendi stratejilerini değiştirmediği zaman kendi stratejisini değiştirmede fayda büyüklüğünün sağlayamaması (Nash dengesi) ve son olarak alternatif stratejiler arasında kendi faydasına olanı seçeceği yani rasyonel olduğu kabulüne dayanır. Hayatın matematik olduğu gerçeğinden hareket edersek kişinin alternatif stratejiler arasında seçim şansının olmadığı yani deri rengini, doğum yerini seçim şansının bulunmadığı ırkçılık açık olarak irrasyoneldir. Sınıflı toplumlara özgü olan ve insanlık tarihiyle karşılaştırıldığında daha çocuk olan ulus devletlerin belirli ölçülerde yine insanlık tarihiyle karşılaştırıldığında çocuk olan milliyetçiliği doğurmaları modellenebilir ama ırkçılık kesinlikle modellenebilir değildir bu nedenle hayata dahil değildir.

Haziran 2020’de 20 kulüp kaptanı, her maç öncesi İngiliz Premier Ligi takımı futbolcularının birlikte diz çökerek ırkçılığa karşı ortak bir duruş sergileme kararı almışlardı. Bunlara daha sonra kulüp çalışanları da eklenmişti. İşin ilginç yanı ise, diz çökme yönlü bir harekete katılmayanların başında Fildişi Sahili asıllı Wilfred Zaha’nın gelmesidir.

Aslında benzer birçok protestoya spor dünyası şahit olsa da NBA takımlarından The Boston Celtics ile Miami Heat oyuncularının, koçlarının ve hakemlerin polis şiddetini protesto etmek amaçlı ve hatta Black Lives Matter hareketine destek amaçlı diz çökmeleri (ulusal marş esnasında) yakın tarihli spor protestoları arasında yer almaktadır.

Kanımca önemli olan İngiliz Premier Liginin 10 Şubat 2021’de benimsediği “Premier League’s No Room For Racism Eylem Planı”na dayanak teşkil eden 6 taahhüttür.

Bunların ilki belirteceğim gruplara yönetimde yer verilmesine ilişkin taahhüttür. Mevcut haliyle Premier Lig iş gücünün %37’si kadınken %12’si Afro-Amerikalı, Asyalı yahut diğer azınlık gruplardan oluşmaktadır. Orta vadeli plan olarak (31/07/2026’ya kadar) kadın temsil oranının %42’ye, Afro-Amerikalı, Asyalı yahut diğer azınlık grupların temsilinin ise %18’e çıkarılması planlanmaktadır.

Dikkat çeken husus ise uzun dönemli planda kadınların yönetimsel düzeyde %40, Afro-Amerikalı, Asyalı yahut diğer azınlık grupların oranının %20’ye çıkarılması, genel iş gücü olarak ise kadınlarda %50’lik düzeyin yakalanması ve “diğer” gruplarda ise %30 oranına ulaşılmasıdır. Uzan vadeli plan 31/07/2031’e kadar olan dönemi kapsamaktadır.

Planı gerçekleştirme araçları olarak birçok girişim ve programın desteklenmesi kararlaştırılmıştır.

Futbol alanında çalışmak isteyenlerin önündeki tüm engellerin kaldırılması, futbol paydaşlarıyla işbirliği içerisinde çalışacak iş bulma merkezlerinin oluşturulması, futbolun paydaşlarıyla söz konusu gruplara ilişkin olarak iş ve kariyer bilgilendirmesi yapacak bir havuz oluşturulması ile staj olanaklarının genişletilmesi gibi eylemlere girişilmesi ilk yoldur.

İkinci olarak benimsenen yol ise takım çalıştıracak kişilere yönelik iş çeşitliliği ve lisanslı teknik direktörlük programlarının oluşturulmasıdır. Bunun yanısıra UEFA A ve üstü (Pro) lisans sahibi olan Afro-Amerikalı, Asyalı yahut diğer azınlık gruplardan olanların bilgilerinin kulüplerle paylaşılacaktır. A takım çalıştırmamış azınlık gruplara özel önem atfedilecektir. Demografik yapının belirlenmesi için bu alanda çalışacak işgücünün tamamlanması da araç olarak belirlenmiştir.

Üçüncü olarak ise oyuncuların deneyimlerinin anlaşılması için aileleri de gözlemlenecektir.

Kulüp bütçesinden yararlanan taraftar gruplarının liderliklerinin bahsettiğimiz gruplar paylaştırılması için de yönlendirilmesi ve bu konuda talimat/tavsiye verilmesi dördüncü yol olarak benimsenmiştir.

Devam eden programla uyumlu biçimde taraftarların ırkçılığa karşı durması ve ırkçı faaliyetleri bildirmesinin sağlanması, Premier Lig içerisinde yer alan akademilerde ilk ve orta sınıf düzeyi öğrencilere ırkçılığa karşı eğitimin devam etmesi ve bu konuda taraftar eğitim programlarının desteklenmesi ile oyuncular, aileler ve yöneticilerin ayrımcılığa maruz kalması halinde şikayet alanı olarak online programların süreklilik kazanması ve gerektiğinde hukuki destek sunulması gibi eylemler ırkçılığa karşı eylemler olarak beşinci yol olarak benimsenmiştir.

Cins ve ırklar arası eşitliği benimseyen girişim ve programların desteklenmesi kararı alınmıştır

Yukarıda ki altı yolu İngilizler ırkçılıkla mücadelede taahhüt ve eylem planı olarak benimsemişlerdir.

Başlığa dönersek yeni sezon için takım kaptanları bir araya gelerek sadece önemli maçlar açısından bu eylemin yapılacağını ve ırkçılığa karşı mücadeleye sürekli olarak devam edeceklerini belirtmişlerdir. Diz çökme eylemlerinin yapılacağı müsabakaların arasında FA Cup ve Carabao Cup finalleri gibi önemli maçlar yer alacaktır.

Bizde böyle bir program mı? Tabii ki yok... Şark cephesinde değişen birşey yok çünkü.      

Sonuç olarak ise her an patlamaya hazır bir problem olduğundan TFF nezdinde daha da genişletilmiş haliyle bir programa ihtiyaç vardır. Onlarca ilimizin profesyonel liglerde takımı olmadığı ve olduğu zamanda akademik yazımlara konu olmuş düzeyde sıkıntılar yaşandığı göz önüne alındığında benzer bir program derhal hazırlanmalıdır.

Doğduğunda pembe, büyürken beyaz, güneşte kırmızı, üşüyünce mor, korkunca sarı ölünce gri olan beyazın her zaman siyah olanlara renkli demesi gibi bir saçmalıktır ırkçılık.{jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  245  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Arman Özdemir Salı, 09 Ağustos 2022.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

03/10/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

3,392,13

6,67

 bjk BJKAS

5,39

-1,46

 fb FENER

52,05

-2,16

 gs GSRAY

5,44

-3,55

 trabzon TSPOR

4,51

2,97

   SPOR ENDEKSİ

1.477,84

-1,24

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 32530823

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Başakşehir  7   5  2   0  11  10    17 
2 Adana Demir  8   5  1 16   7 

17

3 Konyaspor  8  5 2 2 7 17
4 Galatasaray  8   5  4 17
5 Trabzonspor  8 5 1  2  13  11 2 16
6 Beşiktaş  8  4   1 16   10    6   15 
7

Fenerbahçe 

 7  2  20  6   14 14 
8 Kayserispor  8   0

10   3  12 
9 Kasımpaşa 8  0 15  -7 12 
10

Gaziantep

 8   2 13  11  11
11 Alanyaspor

11 

16  -5  9
12 Giresunspor 9 -3     8 
13 İstanbulspor 11  -5   8
14 Karagümrük  7  3  12   -3     6  
15 Antalyaspor 7 14  -6  6
16 Ankaragücü  7  1   13  -6 4
17 Sivasspor 8 13  -7   4  
18 Hatayspor  7  1 11   -7 4
19 Ümraniyespor 8 2 11  -6    2  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.