Çantalı Adamlar!
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Arman Özdemir Çantalı Adamlar!

Çantalı Adamlar!

1739502

Arman ÖZDEMİR- 1 Eylül 2022 Peter COVENEY ve Roger HIGHFIELD, “Der Pfeil der Zeit in der Selbstorganisation des Lebens” adlı kitaplarının daha girişinde zaman kavramının edebiyatçılar ve filozoflar için etkileyiciliğinden bahsederken, fen bilimleri açısından zaman kavramının bir nevi “unutulmuş” boyut olduğunu ifade ederler[1].

 

Kitabın “zamanın oku” kavramını ismine taşımasının sebebinin gereksiz olmadığını, göz kırpmanın dahi geriye alınamayacağını aklımızda tuttuğumuzda, mekan kavramının aksine zamanın akışının tek yöne doğru olduğunu görebiliriz. Kişinin mekanda sağa ya da sola doğru hareket etmesi kendi iktidarındayken, zamanın akışı sürekli tek yöne doğrudur. O nedenle bireylerin yaşamından soyutlayacak olursak zaman lehe yahut aleyhe akmaz sadece “geçer”.

Tabii ki bilim kurgusal olarak insanların topraktan kalktığı gençleştiği ve çocuklaştığı ve ana rahmine geri dönmesi gibi “Benjamin Button” hikayelerini veya Elalı Zenon’un “ok paradoksu”nu atlarsak, zaman sürekli ileri doğru akacaktır.

Peki eller Mersin’e giderken, tersine yüzenler sadece mekanda mı hareket ediyorlar, bu yoksa atlanması gereken zaman boşlukları mıdır? Bu noktada rezerv lige geliyoruz. Kulüpler Birliği denilen yapının açıklamasına bakalım önce;

"Kulüpler Birliği Vakfı olarak, Süper Lig takımlarımızdaki genç oyuncuların rekabetçi bir ortamda zorluk derecesi yüksek maçlar oynayarak, hem tecrübe kazanmaları hem de kendilerini geliştirmeleri amacıyla B Takım uygulaması talebimizi bundan önceki Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu ile çeşitli kereler paylaşmıştık. Yeni seçilen Türkiye Futbol Federasyonu başkan ve yönetimi kulüplerimizden gelen bu talebe kayıtsız kalmamış ve uzun bir süredir beklediğimiz Rezerv Lig organizasyonunu yoğun bir çalışma sonucu hayata geçirmiştir. Ancak bugün gelinen noktada, finansal olarak hayatını sürdürmekte dahi zorluk çeken bir çok Süper Lig kulübümüz, Rezerv Lig takımlarının müsabakalarını oynayacakları saha bile bulamamaları, buna ek olarak lojistik ve operasyonel daha bir çok problem nedeniyle, Kulüpler Birliği Vakfı yönetiminden Rezerv Lig organizasyonunun iptal edilmesi için Türkiye Futbol Federasyonu'na başvuruda bulunulmasını talep etmiştir. Tüm bu gelişmeler ışığında sezon başında hayata geçirilmesini talep ettiğimiz Rezerv Lig uygulamasının bu sezon için durdurulması ve önümüzdeki sezonlar için durumun daha sonra tekrar istişare edilmesine dair başvurumuz Türkiye Futbol Federasyonu'na iletilmiştir. Anlayışla karşılanacağı dileklerimizle konuyu kamuoyuna arz ederiz”.

Yeni spor yasası diyeceğim düzenlemenin daha genel gerekçe kısmında isimleri verilmeden dört büyük kulübün borçlarından bahsedilmektedir. Kulüpler birliği isimli vakıf daha yeni haberdar olmuş olacak ki süslü lojistik ve operasyon kelimelerini kullanınca olayı mistize ettiğini düşünmüş.

Kısacası, çocukları oynatacağımız saha, oraya götürecek aracımız yok. Onun yerine kulüplerimiz daha da borca batıyor dememiş. Yukarıda ki açıklama Riklin’in şu hikayesini getirdi nedense aklıma;  

Çantalı adam girdiği berber dükkanının hınca hınç dolu olduğunu görünce şikayette bulunmak için koşarak Şehir Şurasına gider. Girince, belediye işleriyle daha doğrusu berberlerle hangi memurun ilgilendiğini sorar ve danışmada bulunanlar ilgili memurun birazdan geleceğini, oturup beklemesini söylerler. İki saat bekleyen çantalı adamın yanına tekrar gelen danışma görevlisi o konuya bakanların toplantıda olduğunu ve kendisinin yarın tekrar gelmesini ancak o zaman görüşebileceğini söyler. Bizim çantalı üç gün boyunca Şehir Şurasına gider gelir ama her gidişinde memurlar ya hamamdadır ya toplantıda ya teftişte ya da aranılan memurun dişi ağrımaktadır. Dördüncü gün Şehir Şurasının binasında sesini yükselten çantalı adam, sonuçta memurların haber vermesinin ardından Şura başkanının karşısına çıkar ve berber dükkanındaki düzensizlikten başlayarak Şehir Şurasında gördüğü kırtasiyeciliğe kadar her şeyi anlatır ve belediye işleri bakan memurun adını sorar. Şura başkanı bir süre düşündükten sonra ismi hatırlayamadığını söyleyerek yardımcısı ile sekreterini çağırır.

Yardımcısı işin Penkin’e verildiğini söyleyince, sekreter başkan yardımcısına Penkin’in öldüğünü hatta cenazeye birlikte gittiklerini hatırlatır. Bunun üzerine yardımcı tekrar Kuroçkin diyecekken sekreter Kuroçkin’in tayin edildiğini Kirpiçeva diyince de onun kreş işlerine atandığını söyler. Bunun üzerine geçen yılların toplantı tutanaklarını incelemeye karar verirler. Tutanaklar ise karmaşıktır. İşin Semeçkin’e verildiği yazan tutanağı takip eden tarihli tutanakta Semeçkinden alındığı Kopten’e verildiği yazmakta ama bir sonraki tutanakta ise Kopten’in hastalıktan dolayı ayrıldığı yerine Belikov’un getirildiği fakat onun da daha sonra kooperatif işlerine atandığı yazmaktadır.

Aniden sekreter buldum diye bağırır ve atanan kişinin İglitsin olduğunu söyler. Çantalı adam kısık bir biçimde kim? diye sorar. Porfiri Kiriliç diye cevap verir sekreter. İşte eli çantalı adam o zaman göreve atanan kişinin kendisi olduğunu anlar ve görevin kendisinde olduğunu mahcup biçimde kabul eder. Şura başkanı da kendisiyle tanışmaktan onur duyduklarını ve belediye işleriyle berberi istediği gibi yönetebileceğini söyler.

Bataklık yoğunluğu mililitrede 2 gram, insan ise mililitrede 1 gram yoğunlukta olduğundan yaygın komik inanışın aksine kişilerin bataklıkta boğulması fizik kuralları gereği mümkün değildir.

Sezon başından beri mental olarak fiziki olarak kendisini rezerv lige hazırlamış olan gençlerin içinde bulunduğu bataklık ise ne yazık ki bel hizasını geçecek duruma ulaşmıştır. Çantalı adamlar ise hala sorumlu aramaktadır. Bırakın zamanın oku ileri aksın. Gerekirse Brezilya’da sadece Sao Paulo takımları arasında oynanan Paulista kupası gibi bir statü getirilerek rekabet artırılabilir. Kocaman koltuklarda oturan büyük adamlar ellerinde çanta ülke futbolunun içine düştüğü durumun sorumlusunu arıyor...{jcomments on}[1] Peter COVENEY/Roger HIGHFIELD, Anti-Chaos Der Pfeil der Zeit in der Selbstorganisation des Lebens, Rowohlt Verlag, s.17.

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  402  Defa Okunmuştur
 

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

 

27/11/2023

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

8.107,19

1,85

 bjk BJKAS

51,75

0,78

 fb FENER

124,30

1,30

 gs GSRAY

8,22

0,49

 trabzon TSPOR

3,36

-1,47

   SPOR ENDEKSİ

4.696,68

0,08

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 37717411

TRENDYOL SÜPER LİG 2023-2024 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV
Fenerbahçe 12  10   1   1  31 8  23    31 
2 Galatasaray  12  10    1  1 22   8   14  

31

3 Adana Demir  12  6 4  2  23  12 11 22
4 Trabzonspor 12  7   1  4 21  14 7 22
5 Beşiktaş  12  7 1  4   18  14 4 22
6 Kayserispor 12  6 2 17  13  

 4 

 22 
7

Antalyaspor

12   5   3    4   17 13    4 18
8 Kasımpaşa 12  3

21  23   -2   18 
9 Hatayspor 12 20  16  4 17 
10

Rizespor

 12  2 11  17   -6   17
11 Gaziantep 12  5 7

12 

17  -5  15
12 Karagümrük 12  13  10   3    14  
13 Sivasspor 12 

13  17  -4   14
14 Karagümrük 12  4 18  19    -1   13  
15 Penidkspor 12  4  15  25  -10  13
16 Konyaspor  12

 4 11  18  -7 10
17 Alanyaspor 12  4 17  -8  10  
18 Başakşehir  12   3 16   -8 9

19

Samsunspor  12 2 8  9  19 -10   8   

20

İstanbulspor 12 1 2 9 9 22 -13 5

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Annual Review of Football Finance 2023

Annual Review of Football Finance 2023

Deloitte Sports Grup'un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 32. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı 2021 - 22 sezonunda bir önceki yıla göre %7 büyüyerek 29.5 Milyar Euro büyüklüğüne ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 


 

 UEFA-Kulup-Futbolu-Lisanslama-2023


UEFA’nın 2023’te yayınladığı en son  Kulüp Lisanslamaya İlişkin Karşılaştırma raporuna göre kulüpler Pandemi döneminde 7.3 Milyar Euro zarar ettiler. UEFA raporu, Avrupa kulüp futbolunun endişe verici bir resmini çiziyor. Raporu okumak için tıklayınız.

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 EkoSpor-y

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.