Sporda Yeni Nesil Gelir Kaynağı: Taraftar Token
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Diğer Yazarlar Sporda Yeni Nesil Gelir Kaynağı: Taraftar Token

Sporda Yeni Nesil Gelir Kaynağı: Taraftar Token

41202as

Yiğit Alper- 7 Nisan 2023 Son günlerde insanların reel değer birimlerine dönmesiyle birlikte Bitcoin ve genel olarak kripto para birimlerine olan ilginin azaldığı gözleniyor.

Yine de bu durum son yıllarda global ekonomi ve pandemi nedeniyle gelir kaybı yaşamaya başlayan spor kulüpleri için “yeni” dijital para birimlerinin can suyu olmasına engel olmuyor. Artık herkesin kripto para borsası bilgisine hâkim olduğunu düşünürsek, doğrudan bu borsanın alt kollarından olan Taraftar Token’a göz atabiliriz.   

Kripto para ekosisteminin 2010’lu yıllarda gelişmesiyle birlikte bu sistemden farklı alanlarda faydalanma ihtiyacı doğdu. Bu yazıda spor alanına bakacaksak bile artık alışveriş merkezlerinin, yerel mağazaların ya da farklı alanda pek çok farklı sektörde yer alan kurumun da kendisine ait fan token çıkarması söz konusu.  

Bugünün iletişimi tek taraflı değil; web 2.0 ile 10 yılı aşkın süredir çift taraflı ilerliyor. Sosyal medya olarak kullandığımız araçlar bu sürecin öncülleri haline geldi. Sürecin başından itibaren kurumlar iyi-kötü yeni iletişim modeline uyum sağlamaya çalıştılar. Kripto para borsası ise bu etkileşimin finansal boyutu oldu. Eskiden ürün alarak “müşteri” olan taraftarlar günümüzde Fan Tokenlar sayesinde artık etkileşimin bir parçası olabiliyor.  

Özellikle dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi sırasında spor kulüplerinin en büyük iki gelir kalemi hasar aldı; yayın gelirleri ve maç günü gelirleri. Evde geçirilen yoğun zaman sırasında Bitcoin piyasasının yükselişine tanık olundu. Bu ekosistemin getirisi olarak halihazırda filizlenmiş Fan Tokenlar da kendisine yükselmek için uygun alan buldu. Var olan kripto alt yapıları aracılığıyla satın alınan Fan Tokenlar bu dönemde kulüplere maddi anlamda fayda sağlarken, tokenları yükselen kulüpler paydaşlarına da fayda sağladı. Böylece ilk kez kulüp-seyirci arasında başarı/başarısızlık ekseni dışında ortak bir payda elde edilmiş oldu. “Tamamen duygusal” bu süreç, paydaşlığın yanı sıra iletişimin de karşılıklı yürütülmesini sağlıyor. Kabaca karşılıklı faydaya göz atarsak eğer taraftarların; 

-Kulübün sağladığı avantajlardan faydalanmak, 

-Anketleri oylayarak karar mekanizmalarında limitli de olsa yer almak,  

-Maç günü deneyimlerinden faydalanmak,  

-Maçları VIP olarak takip etmek imkânının yanı sıra takım ve oyuncularla zaman geçirmek  

gibi farklı ve orijinal deneyimler yaşamaları söz konusu olabiliyor.  

Dönem somut deneyimler yaşama devri, marka ile topluluklar ya da bireyler arasındaki bağın güçlenmesi için bu somut deneyimlere ihtiyaç duyuluyor.  Ağızlardaki yalnızca “sevilen marka” algısı kurumlara fayda sağlamıyor. Toplulukları sürecin içine dahil ederek onları ekosistemlerinin parçası haline getirmeleri mümkün. Fan tokenlar gelirin ve iletişimin yanı sıra pazarlamanın da bir parçası halinde. 

Fan Token konsepti henüz birkaç yıllık bir olgu ve her şey varsayımsal denebilir. Değerleri borsa benzeri taraftar etkileşiminden belirlendiği gibi, kulübün başarısı da değerini belirlemede önemli bir faktör. Bu da tokenları belli bir piyasaya ait olmaktan çıkarıp dinamik bir yapıya kavuşturuyor. Dünyada futbol, ekonomisi en yüksek spor dalı olduğu için özellikle pandemide hızlı bir şekilde yeni gelir kalemini gelirlerine dahil etti. Tabii ardından e-spor başta olmak üzere, basketbol, tenis, motor sporları, MLS gibi büyük spor dalları ve organizasyonlar da sürecin takipçisi oldular. Elbette spor kulüpleri de gelir elde etmeye başladılar. Örneğin geçtiğimiz yaz Fenerbahçe, Paribu işbirliğiyle çıkardığı tokenların ön satışından 268,5 milyon TL gelir elde etti. Bu sayede geçen takvim yılının üçüncü çeyreğinde kar açıklama imkanı buldu. Bu miktarda gelirler mevcut kurda özellikle dövizle borçlanan kulüpler için yeterli değil. Üstelik her geçen gün borç daha da artıyor. Bu durumu sonlandırmak adına sorunu teşhis ve ardından tedavi edecek yapısal adımlar atılması gerekiyor. Yalnızca Socios üzerinden token çıkaran kulüpler toplamda 200 milyon doların üzerinde gelir ettiler. Şubat ayındaki bu meblağ gün geçtikçe artış gösteriyor.  

Henüz kripto borsasının düzenlenmesi için genel bir düzenleme yok. Hal böyle olduğundan şimdi olduğu kadar yarını da belirsiz. Dolayısıyla tüm ekosistem için bir tavsiyede bulunmak kolay değil. Henüz her şey yeni ve süreci temkinle izlemekte fayda var. Ancak pandemi sırasında dijitalin, kulüplerin gelir sağladıkları da bir gerçek ve pazarı gittikçe büyüyor.  

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  253  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Futbol Ekonomi Site Yetkilisi Perşembe, 22 Eylül 2011.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

 

20/09/2023

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

7.719,82

-0,82

 bjk BJKAS

40,50

-1,22

 fb FENER

92,40

3,41

 gs GSRAY

8,24

-1,08

 trabzon TSPOR

6,26

-2,45

   SPOR ENDEKSİ

4.001,42

0,34

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 36930534

TRENDYOL SÜPER LİG 2023-2024 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV
Fenerbahçe 4  4   0   0  8  3   5    12 
2 Galatasaray  4  3    1  0  2    7  

10

3 Rizespor   5   3 1  1  5 2 10
4 Trabzonspor 5  3   0  2 11  6 5 9
5 Kayserispor  2 3  0   3 3 9
6 Adanaspor 2 0  5  

 4 

 8 
7

Konyaspor

 2   2     1   6 4    2 8
8 Hatayspor 4

  4  
9 Alanyaspor 5 2
10

Beşiktaş

1   0   7
11 Kasımpaşa 1 1

11 -3  6
12 Ankaragücü 7 0     5  
13 Karagümrük

0   5
14 Sivasspor 2  8    -2   5  
15 Antalyaspor 5  3  -2  3
16 Başakşehir 4  0 -3 3
17 Pendikspor 5  3 11  -7   3  
18 İstanbulspor  3   2 4   -2 2

19

Samsunspor  4 1 3  4  9 -5   1   

20

Gaziantep 5 0 0 5 2 12 -10 0

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Annual Review of Football Finance 2023

Annual Review of Football Finance 2023

Deloitte Sports Grup'un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 32. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı 2021 - 22 sezonunda bir önceki yıla göre %7 büyüyerek 29.5 Milyar Euro büyüklüğüne ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 


 

 UEFA-Kulup-Futbolu-Lisanslama-2023


UEFA’nın 2023’te yayınladığı en son  Kulüp Lisanslamaya İlişkin Karşılaştırma raporuna göre kulüpler Pandemi döneminde 7.3 Milyar Euro zarar ettiler. UEFA raporu, Avrupa kulüp futbolunun endişe verici bir resmini çiziyor. Raporu okumak için tıklayınız.

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 EkoSpor-y

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.