Barça da Krize Boyun Eğdi!
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Ekonomi Tuğrul AKŞAR Barça da Krize Boyun Eğdi!

Barça da Krize Boyun Eğdi!

alt

Tuğrul AKŞAR/13 Aralık 2010

Lionel Messi, Xavi Hernandez, Andres Iniesta, Carles Puyol  gibi yıldızlarla Avrupa’nın sportif ve mali anlamda en değerli kadrosuna sahip  Barcelona'nın tarihinde geçen hafta bir ilk yaşandı. Bugüne kadar göğüs reklamı almayan ve sadece UNICEF’in logosunu formasında taşıyan Barcelona geçen hafta Katar Vakfı (Qatar Foundation) ile 5,5 yıllığına 165 milyon Euro’luk dev bir anlaşmaya imza attı ve parasal olarak ta bu alanda  bir rekorun  sahibi oldu. 

 

Bu anlaşmayla Katar Emiri Şeyh Hamid Bin Halife El Tani’nin sahibi olduğu vakıf, her yıl Barça'ya 30 milyon euro ödeyecek… 2015-2016 sezonu bitiminde sona erecek olan bu anlaşmayla, 2010-11 sezonunun ikinci yarısını da içerecek ve bu şekilde Katalan ekibinin kasasına 165 milyon Euro girmiş olacak. Kazanılan kupalar için de ilave 5 milyon Euro daha prim verilecek.

Tarihinde İlk Kez

165 milyon euroluk anlaşma, finansal olarak büyük sıkıntı içerisinde olan Barça'ya can simidi oldu. Toplam borcu 442 milyon euroyu bulan kulüp, geçen sezon 7 yıl sonra ilk kez zarar açıklamıştı (79.6 milyon euro).  29 Kasım 1899 yılında kurulan Barcelona Kulübü, 111 yıllık tarihinde hiçbir zaman formasına reklam almamasıyla biliniyor.
Kulüp, formasında sadece Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) logosunu taşıyor ve bu nedenle UNICEF’e yılda 1,5 milyon euro ödüyor. Anlaşmanın ardından, ticari uzmanlar iki logonun da takımın formasında yer almasının yollarını arayacaklar. Kulübe göre, bu konuda çözüm bulunamaması halinde öncelik UNICEF logosunun olacak.

Açık Ara Önde

Bu anlaşması öncesi, Alman telefon operatörü Deutsche Telekom ile yaptığı yıllık 25 milyon Euro’luk reklam anlaşması ile Alman devi Bayern Münih ilk sırada yer alıyordu. Ancak Barça’nın bu anlaşması Barcelona’yı reklam liginde de liderliğe taşıdı. Üçüncü sırada ise Manchester United’ın Amerikan Sigorta şirketi AON ile yaptığı 23,6 milyon Euro’luk anlaşma bulunuyor. Manchester United’ı aynı tutarla Standart Charter ile anlaşma imzalayan Liverpool ve Liverpool’u da 23 milyon Euro’luk BWin ile anlaşma imzalayan Barça'nın ezeli rakibi Real Madrid takip ediyor.

Türkiye’de ise Galatasaray İlk Sırada

Türkiye'ye bakıldığında ise Galatasaray Türk Telekom Arena Stadı'nın 10 yıllık isim hakkı ile birlikte 5 yıllık forma reklamı için 105 milyon dolarlık (Türk Telekom) bir anlaşmaya imza attı. Bu anlaşma Galatasaray’ı Süper Lig’de lider duruma getirdi. Galatasaray’ı AVEA ile  yıllık 5 milyon dolarlık anlaşma imzalayan Fenerbahçe izliyor. Beşiktaş ise Cola Turka ile 4.5 milyon dolarlık, Trabzonspor da Türk Telekom ile yıllık 3,5 milyon dolarlık bir reklam anlaşması yapmıştı.

 

Barça Bu Reklam Anlaşmasını Neden Kabul Etmek Durumunda Kaldı?

 2009 yılını mükemmel bir performans ve altı kupayla kapatan, Avrupa’da ve La Liga’da toplanmadık kupa bırakmayan Barcelona’da 1 Temmuz 2010 tarihi, kulüp tarihi için önemli bir dönüm noktasını oluşturuyordu.

alt

On yıldır kulübü yöneten Joan Laporta’nın Barça’nın  mali tablolarında usulsüzlük ve aleni hile yaptığı yönündeki iddiaların ortaya atılması ve bu durumun resmi kayıtlara da geçmiş olması nedeniyle başkanlık koltuğunu eski başkan yardımcısı Sandro Rosell’e bırakmak zorunda kalması, Barça’da bir dönemin de sona erdiğini gösteriyordu. Böylesi bir atmosferde yapılan başkanlık seçimine tek adayla giren Barcelona yeni başkan olarak Sandro Rosell’i seçmişti. Seçimin hemen sonrasında basının karşısına çıkan Rosell, herkesin beklediğinin aksine tüm taraftarı ve futbol dünyasını şaşırtacak bir açıklamada bulunmuş ve kulübün resmi sitesinden taraftara özetle:

Kulüp Önemli Bir Finansal Sıkıntı İçinde!

“Kulübün nakit akışında çok önemli sorunlar bulunduğunu, bunu çözmek için arayışlara girdiklerini, bu kapsamda öncelikle maliyetlerini ve harcamalarını kontrol altına almaya çalışacaklarını, ancak aynı zamanda oyuncuların ve teknik kadronun maaş ve ücretlerinin ödenmesi için de yaklaşık 150 milyon Euro’ya acilen ihtiyaçları olduğunu, bu tutarın en kısa sürede kulüpçe bulunabilmesi arayışına girdiklerini, bu bağlamda bazı bankalarla da görüşerek, bu parayı bulacaklarını, kulübün çok ciddi bir finansal sorunla karşı karşıya olmasına karşın, içinde bulundukları bu olumsuz durumdan çıkacaklarını, taraftarın paniğe kapılmamasını, bu sorunu çözeceklerini” duyurmuştu.

Aslına bakarsanız Barcelona patronu olmayan bir kulüptü ve yaklaşık  175 bin kayıtlı üyesi bulunmaktaydı ve taraftar kulübüne her sezon gerçekten yüklü ödemeler yaparak, önemli finansal destek de vermekteydi. Şüphesiz ki, bunda Barcelona’nın bir spor kulübü olduğu kadar siyasi bir yapısının da bulunmasının büyük rolü bulunuyordu. 

Kulüpte 2000 ile 2010 tarihleri arasında iki kez başkanlık başkanlık yapan Laporta, bu dönemin son yedi yılına sportif ve parasal anlamda damgasını vurmuştu. Başkan Joan Laporta yedi yıl önce işbaşına geldiğinde kulüp 127 milyon Euro gelir ile ayakta dururken, yedi yıl sonra ayrıldığında 415 milyon Euro gelir üretir hale gelmişti. Gelirler artmasına artmıştı  ama olayın bir de görünmeyen yönü vardı ki, işte bu nokta Laporta’nın da sonunu getirmişti. 

Laporta Gitti Borçlar Ortaya Çıktı!

Laporta başkanlık koltuğunu bıraktığında ortaya görünenin aksine çok farklı bir tablo çıktı.  Kulüp Laporta'nın son yılında kayıtlara göre yılı 11 milyon Euro kar ile yılı kapatmıştı. Ancak, Deloitte’un yaptığı denetim sonucu bu kar rakamı  77.1 milyon Euro zarara dönüşmüş ve gerçek durum ortaya çıkmıştı. Bu durum başkan Sandro Rosell'in çağrısı üzerine toplanan Kulüp Genel Kurulu'nda da resmi kayıtlara geçirilmişti. Bu durum da gösteriyordu ki, aslında Barcelona’da işler dışarıdan görüldüğü gibi değildi ve kulüp gerçek anlamda bir borç batağında ve zarardaydı. Bu bir durum tespitiydi  ve bu saptamaya göre Laporta, kulübün son dönemdeki tablolarında bazı usulsüzlük ve aleni hile yapmış ve genel kurul üyelerini yanıltmıştı.

Bu sayede ortaya dökülen gerçekler, diğer kulüplerin de İspanya Maliye Bakanlığı tarafından incelemeye alınmasına neden olmuş  ve İspanya kulüpleri, 2010 Eylül ayında parlamentodan geçen yeni vergi kanunları çerçevesinde, toplam 632 milyon Euro’luk vergi kaçağını ödemek zorunda kalmışlardı.


alt
Son muhasebe kayıtları  diğer taraftan Barcelona'nın stat projesini de zora sokmuş, Camp Nou Stadı'nın 300 milyon Euro’luk yenileme yatırımını da  rafa kaldırmıştı.

Real’den Sonra En Fazla Kazanan Futbol Kulübü

2010’da Forbes’ın yapmış olduğu araştırmalara göre yaklaşık 752 milyon Euro’ya ulaşan piyasa değeriyle, Manchester United, Real Madrid ve Arsenal’dan sonra dünyanın en değerli dördüncü kulübü olan Barcelona, Deloitte’un 2010 Money League (Para Ligi) raporuna göre toplam 366 milyon Euro’luk geliriyle Bercelona, 401.4 milyon Euro gelir elde eden Real Madrid’in hemen arkasından ikinci sırada yer alıyor. Real’in toplam ticari gelirleri 139.2 milyon Euro tutarındayken, Barcelona’nın ticari gelirleri ise 112 milyon civarında…

Ancak 2010’un ikinci yarısında açıklanan mali verilere göre kulübün toplam gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 21.5 artarak 445.5 milyon Euro’ya ulaşmış bulunuyor. İspanyol ekonomisi çok önemli finansal ve ekonomik krizler yaşarken, Barcelona’nın gelirlerinin yüzde 21.5’luk bir artış kaydetmesi gerçekten çok önemli. Şüphesiz ki, bunda 2009 yılının mükemmel sportif performansının büyük etkisi bulunuyor. Barcelona’nın 2008-09 sezonunda Şampiyonlar Ligi geliri 57.8 milyon Euro düzeyinde gerçekleşti.  2013’e kadar toplam yayın haklarını yedi yıllığına 1 Milyar Euro’ya Mediapro’ya satan Barcelona’nın  yıllık 158.4 milyon Euro’ya ulaşan naklen yayın gelirleri Barcelona’yı eşitleriyle rekabette daha üst noktalara taşıdı.

 

Gelirler Arttı, Giderler de!

Doç.Dr. Kutlu Merih’in  futbol ekonomisine armağan ettiği en önemli pardokslarından birisini oluşturan bir konuyu Barcelona bir kez daha doğruluyor. Kutlu Merih’in saptamasına göre gelirleri artan kulüplerde giderler de aynı hızla artıyor ve kulüp verimlilikten doğal olarak ta karlılıktan uzaklaşıyor. İşte Barcelona’da da aynı durum geçerli.

alt

Deloitte’un 2010 Temmuz’unda düzenlemiş olduğu rapordan da görülebileceği üzere Barcelona’nın 2008/09 sezonunda toplam gelirleri %16 artarak 366 milyon Euro’ya ulaşırken, aynı dönemde giderleri de %58 civarında artarak 442 milyon Euro’ya yükseldi. Bir sonraki senede yani 2009/10 sezonunda da kulübün gelirleri bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 21.5 seviyesinde artarak 445 milyon Euro’ya yükselirken, giderleri 486.9 milyon Euro’ya ulaştı. İşte bu durum, giderlerin kulüpçe kontrol altına alınmasında bazı yapısal problemlerin bulunuduğunu ortaya koyuyor. Deloitte bu durumu "structural problems” yani yapısal sorunlar olarak adlandırıyor. Barcelona’nın mevcut finansal yapısındaki bu durum yıl sonunda kulüpte 77.1 milyon Euro’ya ulaşan rekor düzeyde bir zararın da doğmasına neden oldu. Bu süreçte Barcelona sportif anlamda mükemmel ötesi bir performans sergiledi ancak, kulübün giderlerindeki bir türlü dizginlenemeyen artış, transferin finansmanında kullanılan banka kredilerine ödenen faizler, kaynakların etkin kullanılamaması barcelona’nın yeni başkanını yeni kaynak arayışlarına itti. Kendi ifadesiyle oyuncu ve teknik heyete bir hafta içinde ödenmesi gereken 150 milyon Euro’luk bir ödeme sözkonusuydu fakat ortada para yoktu.

Barça 2009/10 Sezonunu 77,1 Milyon Euro Zararla Kapattı

Aşağıdaki verilerden de görülebileceği üzere 2009/10 sezonunu Barcelona 77.1 milyon Euro zararla kapattı ve kulübün aynı dönemde toplam nakit açığı da 79,6 milyon Euro olarak gerçekleşti. 2010/11 sezonunu da 21,4 milyon zararla kapatmayı bütçeleyen Barça kendisine yeni kaynaklar yaratmak zorunda…

Deloitte’un finansal raporuna göre kulübün toplam borcu ise 552 milyon Euro’ya ulaşmış durumda.

Gelirleri artırmanın çok da kolay olmadığı bir endüstri de kulüp kendisine yeni kaynaklar yaratmak zorunda. Bir yandan giderleri kontrol altına alıp, maliyet tasarrufuna yönelmek mutlaka gerekli iken, diğer taraftan banka kredisi gibi yabancı kaynaklara da başvurulabilir. Ancak bu kaynak son derece pahalı olması nedeniyle, bu şekilde bulunacak kaynak orta ve uzun vadede kulübün mali yapısını finansal olarak baskı altına alabilir. Diğer taraftan da bu sezon başında yaptıkları gibi bazı oyuncuları satma yoluna da gidilebilir. Nitekim bu sene Barcelona hatırlanacağı üzere iki önemli oyuncusu Yaya Toure’yi Manchester City’e, Dmytro Chygrynskiy’i de Shattar Donetsk’e toplam 50 Milyon Euro’ya satmıştı. Buradan gelen para ile de Valencia’dan milli golcü David Villa’yı yaklaşık 40 milyon Euro’ya transfer etmişti. Diğer taraftan da Arsenallı Fabreguas’I transfer etmek istemişti, ancak yeterli kaynak bulamadıkları için bu transfer yatmıştı.

Golcü Zlatan Ibrahimovic’I bir sene önce Samuel Eto'o ve ilave 10 Milyon Euro karşılığı İnter’den satın alan kulübün bir sene sonra bu oyuncuyu Milan’a hemen hemen aynı fiyata satması ise Barcelona’ya  70 milyona Mal olmuştu.

Barcelona’nın Finansal Durumu

2009/10 Sezonuna Göre

Toplam Gelirler: 445.4 Milyon Euro
Toplam Giderler: 486.9 Milyon Euro

Brüt kar/zarar :-41,5

 Diğer Gelirler : +47,9 milyon Euro
Finansman maliyeti ve Diğer giderler -83.5 milyon Euro
Net kar ve zarar : -77.1 miyon euro  ZARAR
Nakit Açığı : -79.6 Milyon Euro  

Barcelona’nın Forma Sponsorları ve Üreticileri

Süre

Forma Üreticisi

Sponsor

1982–1992

Meyba

1992–1998

Kappa

1998–Günümüz

Nike

2006–2010

unicef

2010- Günümüz

 

Qatar Foundation

Sonuç

Kısacası Barcelona’nın içinde bulunduğu ekonomik ve finansal sıkıntılardan mevcut kaynaklar ve ilave borçlanma ile çıkmaya çalışmasının yeterli olmaması, kulübün mevcut nakit ve bütçe açığını karşılayabilmek için taze paraya ihtiyaç duyması kulübü yeni kaynak ve gelir arayışına itti. İşte böylesi bir ortamda yeni başkan  Sandro Rosell'in çağrısıyla toplanan yönetim kurulunun aldığı karar gereğince Barcelona formasına yaklaşık yüzyıllık bir aradan sonra reklam almak zorunda kaldı. Bunda şüphesiz ki, İspanyol ekonomisinin içine girmiş olduğu ekonomik krizin de büyük rolü bulunuyor. Gelirlerindeki esas artışın Şampiyonlar Ligi sportif performansına bağlı bir gelişim göstermesi, reklam ve sponsorluk gibi günümüz endüstriyel futbolunun en önemli gelir kalemlerinden yoksun kulübü önemli sıkıntılara itti. Klasik gelir kalemlerinden  bilet ücretlerine yaklaşık üç yıldır zam yapamayan ve buna bağlı gelirlerinde bir artışa yönelemeyen Barcelona reklam gelirine kayıtsız kalamazdı ve nitekim şövalyeliği bir kenara itip bu reklam anlaşmasını yapmak durumunda kaldı.

 

Son Bir Not

Bilindiği gibi Barcelona ynı amanda son derece  başarılı bir basetbol takımına da sahip aynı zamanda. Basketbol takımı göğsünde yıllardır İspanyol Regal firmasının reklamını taşıyor. O zaman şu soruyu da sormadan gemeyeceğim. Katalanlar için kutsal olan kulüp mü yoksa futbol takımı mı?

alt

 

alt

FC Barcelona

 

Tam isim

Football Club Barcelona

Takma isim(ler)

Azulgranas
Barça
Blaugranas
Culers

Renkler

Bordo-Mavi

Kuruluş

29 Kasım 1899

Stadyum

Camp Nou

Kapasite

99,354

Başkan

Sandro Rosell

Teknik direktör

Josep Guardiola

Lig

La Liga

2009-10

La Liga, 1.

Resmî site

fcbarcelona.com

 

Başarıları

İspanya

  • La Liga

Şampiyon (20): 1928–1929, 1944–1945, 1947–1948, 1948–1949, 1951–1952, 1952–1953, 1958–1959, 1959–1960, 1973–1974, 1984–1985, 1990–1991, 1991–1992, 1992–1993, 1993–1994, 1997–1998, 1998–1999, 2004–2005, 2005–2006, 2008-2009, 2009-2010

  • İspanya Kral Kupası

Şampiyon (25): 1909–1910, 1911–1912, 1912–1913, 1919–1920, 1921–1922, 1924–1925, 1925–1926, 1927–1928, 1941–1942, 1950–1951, 1951–1952, 1952–1953, 1956–1957, 1958–1959, 1962–1963, 1967–1968, 1970–1971, 1977–1978, 1980–1981, 1982–1983, 1987–1988, 1989–1990, 1996–1997, 1997–1998, 2008–2009

  • İspanya Süper Kupası

Şampiyon (8): 1983, 1991, 1992, 1994, 1996, 2005, 2006, 2009

  • İspanya Lig Kupası

Şampiyon (2): 1982–1983, 1985–1986

Avrupa

  • Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası / UEFA Şampiyonlar Ligi

Şampiyon (3): 1991-1992, 2005-2006, 2008-2009

  • Kupa Galipleri Kupası

Şampiyon (4): 1978-1979, 1981-1982, 1988-1989, 1996-1997

  • Fuar Şehirleri Kupası / UEFA Kupası/UEFA Avrupa Ligi

Şampiyon (3): 1955-1958, 1958-1960, 1965-1966

  • UEFA Süper Kupa

Şampiyon (3): 1992, 1997, 2009

Dünya

  • FIFA Dünya Kulüpler Kupası

Şampiyon (1): 2009

 {jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  24606  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Tuğrul Akşar Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

 

21/03/2023

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

4.906,63

-1,38

 bjk BJKAS

8,36

-3,69

 fb FENER

64,00

9,97

 gs GSRAY

8,53

2,52

 trabzon TSPOR

3,59

-1,64

   SPOR ENDEKSİ

1.851,73

3,35

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 34515095

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Galatasaray  25  19   3   3  52 19   33   60 
2 Fenerbahçe  24  17  4 61  26   35 

54

3 Beşiktaş  25  14 7 45  25 20 49
4 Adana Demir  25   12  47  27  20 45
5 Trabzonspor   25 13 5  7  42  32 10 44
6 Başakşehir  24  12   7 34   26    8   41 
7

Kayserispor

 25 12   2   11  39  36   3 38 
8 Konyaspor  25  10

29  27   2  34 
9 Karagümrük 24  10 51  47  4 31 
10

Antalyaspor

 25  4 13  32  40   -8  28
11 Alanyaspor 25  7 11 

35 

46  -11  28
12 Sivasspor 25  12  31  38  -7    27 
13 Kasımpaşa 25  13  31  44   -13   26
14 Gaziantep FK  25  7 12  31   39   -8    25  
15 Ankaragücü 24 13  27  37  -10  25
16 İstanbulspor  24  7   14  27  48  -21 24
17 Giresunspor 24 11  23  42  -19   23  
18 Hatayspor  24  5 13  19  47   -28 23
19 Ümraniyespor 25 7 13  33  43  -10   22  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 


 

 UEFA-Kulup-Futbolu-Lisanslama-2023


UEFA’nın 2023’te yayınladığı en son  Kulüp Lisanslamaya İlişkin Karşılaştırma raporuna göre kulüpler Pandemi döneminde 7.3 Milyar Euro zarar ettiler. UEFA raporu, Avrupa kulüp futbolunun endişe verici bir resmini çiziyor. Raporu okumak için tıklayınız.

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 EkoSpor-y

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.