Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Futbolekonomi- 13 Mayıs 2021 UEFA, Chelsea ile Manchester City arasında 29 Mayıs'ta İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nda oynanacak Şampiyonlar Ligi finalinin Portekiz'in Porto şehrindeki Dragao Stadı'na alındığını duyurdu. 6 Mayıs 2021- UEFA Şampiyonlar Ligi 2020-21finalistleri belli oldu. 29 Mayıs 2021 Cumartesi günü Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yapılacak finalde İngiliz ekipleri Manchester City ve Chelsea karşı karşıya gelecekler.  21 Nisan 2021 - Avrupa futbolunda on iki büyük kulüp UEFA’ya karşı isyan bayrağını açtılar. UEFA'ya resti çeken oniki büyük kulüp Avrupa Süper Ligi için düğmeye bastı. 15 Nisan 2021- Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un 9 aylık mali tabloları yayınlandı. Buna göre kulüplerin gelirleri 1.6 Milyar TL olarak gerçekleşirken, birikimli zararları 5 Milyar TL'nı, borçları da 12 Milyar TL'nı ... Futbolekonomi-20 Mart 2021 Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor borçlarının yapılandırılması konusunda Türkiye Bankalar Birliği ile yeniden anlaştı. Yeni anlaşmaya göre; 5+2 yıl olan eski anlaşma 7+2 yıl olarak güncell... Futbolekonomi 16 Şubat 2021- Two-Zero Girişim Fonu Göztepe Spor Kulübü A.Ş' ile imzaladığı anlaşma gereğince kulübe belirli bir oranda yatırım yapacak. 29 Ocak 2021 Deloitte tarafından 24.kez yayınlanan Futbol Para Ligi raporuna göre, Avrupalı 20 zengin kulübün gelirleri pandemi nedeniyle bir önceki yıla kıyasla  1.1 Milyar Euro gerileyerek, 8.2 Milyar Euro ola... 28 Ocak 2021- Deloitte'un son raporuna göre Avrupa futbolu pandemi nedeniyle 2 Milyar Euro zarara uğradı. 6 Ocak 2021- Süper Lig takımlarına toplam 3.069.480.267 TL takım harcama limiti tanımlandı. Kulüpler bu tutarı % 15 fazlasıyla 3.529.902.307 TL'na kadar yükseltebilecekler. 1 Ocak 2020 Futbolekonomi olarak yeni yılınızı kutlar, sağlık ve mutluluklar dileriz.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Tuğrul AKŞAR Çin Futbolu Nereye Gidiyor?

Çin Futbolu Nereye Gidiyor?

1421244756572 

Tuğrul Akşar- 16 Ocak 2016 Geçen haftanın en ilginç tartışmalarından birisi, Ersan Gülüm ve Burak Yılmaz'ın Çin'e transferleriydi.

   

Sadece bu iki oyuncuya değil, dünyanın önemli yıldızlarına astronomik tutarlar ödeyerek ülkelerine transfer yapan Çin futbol kulüplerinin, daha doğrusu Çin futbolu ne yapmaya çalışıyor? Bu hafta bunu analiz etmeye çalışacağız.

   

Dünyanın En Büyük Ekonomisi

   

Çin sahip olduğu 18.4 Trilyon Dolar'lık Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH) ile Dünyanın en büyük ekonomik gücü haline geldi. (Amerika'nın GSMH'sı ise 17.4 Trilyon Dolar). Nüfusu 1.367 Milyon'a ulaşan Çin'de kişi başına düşen milli gelir ise 14.300 Dolar civarında.

   

Ekonomik alanda dünyanın en büyük ekonomisi olma yolunda önemli adımlar atan ve bunda da başarılı olan Çin, futbolda da Avrupa ve Amerika'ya karşı pazar payı alma savaşımında geride kalmak istemediği gibi, bu alanda üstünlük kurmak istiyor. Bunun için de yıldız oyuncu transferleri yaparak, olumsuz repütasyona sahip Çin futbolu algısını olumluya çevirmek ve bir çekim merkezi haline getirmek istiyor. Ancak bu kolay bir yapılacak bir iş mi diye soracak olursanız, Declan Hill'in Türkçeye de çevrilen kitabından bir anekdotu sizinle paylaşmak isterim.

   

Şike, Teşvik ve Rüşvetle Anılan Bir Lig

   

Çin devleti şike, teşvik ve rüşvetle anılan, kimsenin izlemediği, yolsuzluk ve şikenin kurumsallaştığı Çin futbolunda, bu olumsuz algıyı, olumluya çevirmek istiyor. Declan Hill tarafından yazılmış ve 2008'de Türkçe'ye Şike: Futbol ve Organize Suçlar adıyla çevrilen kitaba göre, Çin Süper Ligi'nde hemen hemen her takım hakemlere, rakip oyunculara ve başka kişilere verdikleri rüşvetlere ilişkin defter kayıtları tutmaktaydılar ve bu kayıtlar, Çin Futbol Federasyonu tarafından biliniyordu.

   

Çin Dünya Futbol Pastasından Pay Almak İstiyor

  

Çin'de 1 Milyar 367 Milyon İnsan yaşıyor ve bu nüfusun yaklaşık %15'i futbol izliyor. Orta gelir grubunda yer alan bu kesim, futbol gibi bir popüler bir oyuna para harcayabilecek maddi olanaklara sahip...

   

Bu nüfus, futboldan pay almak isteyen yatırımcıları da Çin'e gelmeye ve futbola yatırım yapmaya cezbediyor. Devlet siyaset aracı olarak futbolu kullanıyor.

   

Futbolun sahip olduğu dışsallıklar, onun elektronikten medyaya, internetten televizyona, turizmden tekstile ve inşaat sektörüne kadar daha birçok ekonomik alanda Milyarlarca Euro gelir ve istihdam yaratabilmesine olanak sağlıyor. Futbol dünyası sadece ekonomik alanda değil, aynı zamanda orta ve büyük ölçekte sermaye gruplarının çıkar ilişkilerini geliştirdiği, siyasette etkin olabildikleri ve kendilerine nüfuz alanı yaratmak suretiyle dolaylı rant yaratabildikleri bir araç olarak da kullanılabiliyor. Bu bağlamda, Çin Süper Ligi’ndeki takımların bu kadar büyük transfer harcamalarıyla vetaran yıldızları transfer etmelerine bir de böyle bakmak gerekiyor.

   

200 Milyona yakın futbol izleyicisinin olduğu bu ülke, futboldan endüstriyel anlamda para kazanmak ve dünyaya açılmak istiyor. Sahip olduğu insan potansiyeli ve gelişen teknolojisi ile dünya pazarı üzerinde, rakibi ABD ve AB karşısında güç dengesini kendi lehine değiştirmek istiyor. Bu egemenlik savaşında bu anlamda spor, özellikle de futbol önemli bir enstrüman.

   

Devlet Sermaye Gruplarını Futbola Yönlendiriyor

    

Devlet yönetiminde söz sahibi Çin Komünist Partisi, yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden dolayı, büyük sermaye gruplarına futbolu finanse etme görevi verebiliyor. Bu bağlamda, Shanghai Senhua, Guangzhou, Shandong Lunen, Jiangsu gibi kulüplere önemli tutarda para akışı olduğu gözlemlenebiliyor. Örneğin Sportif alanda büyük bir etkinliği ve gücü olan Shanghai Greenland Shenhua isimli büyük yatırım ortaklığı, Shanghai Senhua kulübünü finanse ediyor. Yine Guangzhou Evergrande kulübü ülkenin en büyük emlak firmalarından olan Evergrande grubu tarafından satın alındı.

   

Devletin yönlendirmesiyle yine, Çin sermayesi Avrupa'da futbol kulüplerine ortak olmaya başladı. Nitekim, geçen yıl Çin’in medya, eğlence, spor ve internet şirketi CMC, 400 milyon dolarlık bir yatırımla,   İngiltere Premier Lig ekiplerinden Manchester City’nin yüzde 13 hissesine ortak olmuştu.

    

Transferlere Astronomik Paralar Harcanıyor

     

Çin kulüplerinin son aylarda İngiltere dışında tüm Avrupa ülkelerini gride bıraktığı ve neredeyse İngiliz kulüpleri kadar transfer harcaması yaptıkları görülüyor.

   

Öyle ki Çin kulüpleri transfere Şubat 2016 itibariyle, yaklaşık 260 milyon euro harcadı. İngiliz kulüplerinin harcadığı rakam ise 295 milyon euro civarındaydı.

   

Geçen Ocak ayında Chelsea’nın Brezilyalı orta saha oyuncusu Ramires, Jiangsu tarafından 28 milyon Euro karşılığında transfer edilmişti. Bu transfer, ülke tarihinin en yüksek bedelle yapılmış futbol transferi olarak kayıtlara geçmişti ki, en son Atletico Madrid'den Kolombiyalı forvet Jackson Martinez 45 milyon Euro transfer bedeliyle Çin Süper Ligi'ne transfer olarak bu rekoru kırmış oldu.

   

Yine, Roma'dan GervinhoHabei Fortune takımına 15 milyon Euro karşılığında transfer oldu. Inter’in Kolombiyalı defansif orta saha oyuncusu Guarin, Shanguai Shenua takımına 12 milyon Euro karşılığında transfer edildi. Brezilyalı oyuncu Renato Augusto Beijing Guoan’a 8 milyon Euro’ya gitti. Geçen yaz döneminde Paulinho, Demba Ba, Robinho, Asamoah Gyan Çin’e giden oyuncular olmuştu.

   

Şubat'ta 2016'da Beşiktaş'tan Ersan Gülüm 7 Milyon Euro'ya, Galatasaray'dan Burak Yılmaz 8 Milyon Euroya Çin Süper Ligi'ne transfer oldular.

    

Transfer Şampiyonu Son beş yılın şampiyonu

 

Guangzhou Evergrande, Ekim ayında Çin'de üstüste beşinci kez şampiyon olmuştu.

   

2013 ve 2015'te Asya Şampiyonlar Ligi'ni de kazanan kulübün teknik direktörü, 2002'de Brezilya'yı dünya şampiyonu yapan Luiz Felipe Scolari.Kulübün çoğunluk hisseleri emlak şirketi Evergrande ile internet devi Alibaba'ya ait.

   

Kulüpler En Fazla Beş Yabancı Oyuncu Oynatabiliyorlar

   

Çin Süper Ligi’nde takımların kadrolarına alabileceği yabancı oyuncu sayısı en fazla beş. Bu kontenjanlardan birisi, Çin dışındaki bir Asya ülkesinden gelecek oyuncuya ayrılmış. Yani Asya dışından sadece dört oyuncuyu kadrosunda tutabiliyor bir Çin Süper Lig ekibi.

     

Çin Federasyonu Uzun vadeli Stratejik Planlar Yapıyor

   

Bugün dünya ekonomisi ve ticaretine yön veren Çin devleti, futbolda da bu etkinliğe ve güce ulaşmak istiyor. Bu amaçla tüm ülkede altyapı yatırımlarına büyük ağırlık veriyor ve önemli bütçeler ayırıyor. Bu kapsamda hükümet Çin'in Dünya Kupası'nı düzenleyebilecek bir organizasyonel yetkinliğe ulaşmayı hedefliyor.

   

Çin Süper Ligi'nin Değeri 470 Milyon Euro'ya Ulaşıyor

   

Çin Süper Ligi'nde 16 Takım mücadele ediyor ve bu takımların bonservis bedelleri üzerinden Lig değeri Şubat 2016 itibariyle 468 Milyon Euro'ya ulaşmış durumda. Buna göre ortalama takım değeri 29.2 Milyon Euro ve bu ligde oynayan yabancı oyuncu sayısı ise 89. Ortalama seyirci sayısı ise 20 binlerde.

   

Çin Futbolda Söz Sahibi Olabilir mi?

   

Çin'de eski sosyalist gelenekten gelen bir olimpik sporlara yatkınlık ve spor anlayışı bulunuyor. Futbol ise sahip olduğu endüstriyel ve finansal özelliklerle daha kapitalist bir oyun olarak Çin halkı tarafından algılanıyor. Çin halkında yaygın bir futbol sevgisi bulunmuyor. Geçmişten gelen bir futbol kültürüne ve birikimine sahip değiller. Ekonomik alanda olduğu gibi Avrupa ve Amerika'ya karşı sağladıkları üstünlüğü, bu alanda da sağlamaları çok kolay görünmüyor. Ancak, sahip oldukları finansal olanakları kullanarak, Çin futbolunu bu stratejilerle dünya gündemine taşıyabilirler ama Avrupa'nın sahip olduğu sportif ve mali rekabet üstünlüğüne ulaşmaları çok olanaklı görünmüyor. {jcomments on}

 

Bu İçerik  8154  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Tuğrul Akşar Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

28.04.2021

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

1.384,83

-0,52

 bjk BJKAS

7.25

-0,55

 fb FENER

30.34

1,07

 gs GSRAY

3,34

4,37

 trabzon TSPOR

1.92

2,14

   SPOR ENDEKSİ

963,20

1,04

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 27939206

SPOR TOTO SÜPER LİG 2020-21 SEZONU

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Beşiktaş

 32 22 4  6 70

33

37  70
2 Fenerbahçe

 33

 20  6  7 59 33  26   66
3 Galatasaray

 32

 19  5  8 62 31 31  62
4

Trabzonspor

 33  16  10  7 40

 31

9  58
5 Alanyaspor  33  15  7  11 52  36  16 

 52

6

Gaziantep

 32

13

11  8 47  37

10

 50
7

Hatayspor

 32

 14 

7  11 53  40 13  49
8

Karagümrük

 33 13 10  10 48

 39

 10  49
9

Sivasspor

 32  11

14

 7 44  38   6  47
10

Göztepe

 33  12 11  10 49  44   5  46
11 Antalyaspor  33

 9

15  9  32  41    -9  42
12 Konyaspor  32  10 10  12  39  40   -1

 40

13 Ankaragücü  32  10 6  16  39  51   -12  36
14 Rizespor  32  8 12  12  36  49   -13  36
15 Kasımpaşa

 33

 9 9  15  35  48

   -13

 36
16

Yeni Malatya

 32

 7 13  12  39  45   -6  34
17 Başakşehir  32  8 9  15  35  51  -16  33
18 Kayserispor  32  8 9  15  24  41 -17  33
19 Gençlerbirliği  32  8 7  17  30  55 -25  31
20 Erzurumspor  32  6 10  17  32  56 -24  28
21 Denizlispor  32  6 8  18  29  55 -26  26

 

            

 

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

 

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.