Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Futbolekonomi- 13 Mayıs 2021 UEFA, Chelsea ile Manchester City arasında 29 Mayıs'ta İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nda oynanacak Şampiyonlar Ligi finalinin Portekiz'in Porto şehrindeki Dragao Stadı'na alındığını duyurdu. 6 Mayıs 2021- UEFA Şampiyonlar Ligi 2020-21finalistleri belli oldu. 29 Mayıs 2021 Cumartesi günü Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yapılacak finalde İngiliz ekipleri Manchester City ve Chelsea karşı karşıya gelecekler.  21 Nisan 2021 - Avrupa futbolunda on iki büyük kulüp UEFA’ya karşı isyan bayrağını açtılar. UEFA'ya resti çeken oniki büyük kulüp Avrupa Süper Ligi için düğmeye bastı. 15 Nisan 2021- Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un 9 aylık mali tabloları yayınlandı. Buna göre kulüplerin gelirleri 1.6 Milyar TL olarak gerçekleşirken, birikimli zararları 5 Milyar TL'nı, borçları da 12 Milyar TL'nı ... Futbolekonomi-20 Mart 2021 Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor borçlarının yapılandırılması konusunda Türkiye Bankalar Birliği ile yeniden anlaştı. Yeni anlaşmaya göre; 5+2 yıl olan eski anlaşma 7+2 yıl olarak güncell... Futbolekonomi 16 Şubat 2021- Two-Zero Girişim Fonu Göztepe Spor Kulübü A.Ş' ile imzaladığı anlaşma gereğince kulübe belirli bir oranda yatırım yapacak. 29 Ocak 2021 Deloitte tarafından 24.kez yayınlanan Futbol Para Ligi raporuna göre, Avrupalı 20 zengin kulübün gelirleri pandemi nedeniyle bir önceki yıla kıyasla  1.1 Milyar Euro gerileyerek, 8.2 Milyar Euro ola... 28 Ocak 2021- Deloitte'un son raporuna göre Avrupa futbolu pandemi nedeniyle 2 Milyar Euro zarara uğradı. 6 Ocak 2021- Süper Lig takımlarına toplam 3.069.480.267 TL takım harcama limiti tanımlandı. Kulüpler bu tutarı % 15 fazlasıyla 3.529.902.307 TL'na kadar yükseltebilecekler. 1 Ocak 2020 Futbolekonomi olarak yeni yılınızı kutlar, sağlık ve mutluluklar dileriz.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Tuğrul AKŞAR Leicester City Zaferi Premier Lig'de Bir Peri Masalı Olarak mı Kalacak?

Leicester City Zaferi Premier Lig'de Bir Peri Masalı Olarak mı Kalacak?

leicester-city-v-doncaster-rovers-sky-bet-championship-487946415-5728bc783a801 

Tuğrul Akşar/ 9 Temmuz 2016 Bu sezon Premier Lig ve Avrupa futbolunun en önemli hikayesi şüphesiz ki, Leicester City’nin şampiyonluğu.

Her ne kadar, 2014-15 sezonunda Premier Lig’i sondan beşinci olarak tamamlasalar da, Tilkiler geçen sene son dokuz maçta gösterdikleri harika performansla kalan maçların yedisini kazanarak, Premier Lig’e tutunmuşlardı. Bu sonuçla adeta yeniden dirilen Leicester City Premier Lig’i sondan beşinci olarak tamamlamıştı. Aslında, Leicester’ın geçen yılın son dokuz maçlık periyodundaki bu sıra dışı performansı, bugünkü başarısının da ip uçlarını veriyor gibiydi bir bakıma Bununla beraber, ortaya konulan mükemmel performans sonunda bile, başta teknik direktör Claudio Raineri olmak üzere hiç kimse Licester City’nin bu sezonu şampiyon olarak tamamlayabileceğine ilişkin ne bir öngörüye, ne de bir inanca sahipti.

Sezon başı takım teknik direktörü Cladio Raineri dahil olmak üzere çoğu Leicesterlı taraftarın tek dileği Premier Lig’de tutunabilmekti. Hatta, futbol çevresi o kadar umutsuzdu ki, bahisçiler sezon başında, geçen yıl son 9 maçta 22 puan alarak küme düşmekten zor kurtulan ve "Yine küme düşmemeye oynar" denilen kulübün şampiyonluğuna 1'e 5 bin veriyordu.

 

132 yıllık tarihinde ilk kez bu kadar büyük bir başarı yakalayan Leicester City’nin bugüne kadar ki en büyük başarısı, 1929’da ulaştıkları lig ikinciliğiydi. Premier Lig'deki en büyük başarıları ise 1999-2000 sezonunda elde ettikleri sekizincilikti.

 

Bunun yanısıra, Leicester City’nin Premier Lig’deki bir başka rekoru da, İngiliz futbol tarihinde 1.lig ve Premier Lig’den en fazla düşen ve tekrar çıkan (22 kez) asansör takımlardan birisi olmasıydı.

 

“Zero Tituli” Raineri, Makus Talihini Yendi!

 

Onların mucize sayılabilecek bu sıra dışı başarılarının mimarı 64 yaşındaki İtalyan Claudio Raineri, 30 yıllık antrenörlük yaşamında İtalya, İspanya, Fransa ve İngiltere’de 15 farklı takımı çalıştırmış, ancak bugüne kadar henüz bir lig şampiyonluğuna ulaşamadığı için kendisine ‘’Zero Tituli’’ alaycı lakabı takılmış olan bir futbol seyyahıydı. En son Yunan milli takımını çalıştırırken, Faroe Adaları’na yenilmesi üzerine işine son verilen bir teknik adamdan bahsediyoruz. Ne var ki, Raineri, savunma güvenliğini ön plana alan ‘’garantici’’ İtalyan futbol mantığını Leicester City’e egemen kılarak, efektif oyun anlayışıyla Leicester City’i şampiyonluğa taşıma başarısını gösterdi.

 

Leicester City 2010'da Taylandlı milyarder iş adamı Vichai Srivaddhanaprabha tarafından 39 milyon Sterline (yaklaşık 40 milyon euro) satın alınmıştı.

 

Kadro Değeri Olarak Premier Lig’de Onikinci Sırada

 

Leicester City'nin bonservis bedelleri üzerinden takım değeri 95.5 Milyon Sterlin. Bu takım değeriyle Premier Lig’de 12.sırada. İlk 11'indeki oyuncuların toplam maliyeti ise yaklaşık 22 milyon sterlin. Bu tutar, halen ligde 4. sırada bulunan Manchester City'nin ilk 11'indeki oyuncuların maliyetinin yaklaşık yüzde 10'u civarında.

 

Takımın 29 yaşındaki golcüsü 2012'de sadece 1 milyon sterline transfer edilmişti. Artık İngiliz milli takımında da forma giyen Vardy, 22 golle ligde gol krallığında 3. sırada.

 

İngiltere Profesyonel Futbolcular Derneği'nce "Yılın Oyuncusu" seçilen 25 yaşındaki Cezayirli Riyad Mahrez de 2 yıl önce Fransa 2. lig takımlarından Le Havre'dan sadece 400 bin sterline transfer edilmişti.

 

Leicester City’nin sahibi Taylandlı iş adamı Vichai Srivaddhanaprabha kulübü satın aldıktan sonra, borçların ödenmesi ve stadyumun alınmasına ilişkin kulübe yaklaşık 100 milyon Sterlin’e yakın parayı kulübe özkaynak olarak koydu.

  

Premier Lig’e Çıktı, Zarardan Kara Döndü

  

Leicester City 2014-15 sezonunda Championship’ten Premier Lig’e yükseldiğinde, toplam gelirleri %73,3 artarak, 104.4 Milyon Sterlin’e yükseldi. Kulübün gelirlerindeki artışın en önemli kaynağını naklen yayın gelirlerinden elde edilen parasal gelir oluşturdu. Championship’teyken 5.6 Milyon Sterlin gelir elde eden Leicester City’nin, Premier Lig’de yayın geliri 73.7 Milyon Sterlin’e ulaştı.

  

Premier Lig’e yükselmenin bir başka etkisi de, ortalama seyirci sayısında yaşanılan artış oldu. Tribündeki seyirci sayısı %26.8’lik artışla 25 binden 31.693’e ulaştı. Buna bağlı olarak, kapı giriş gelirleri de %50 artarak, 7 Milyon Sterlin'e yükseldi. Ticari gelirler de yüzde sekiz artarak 20.1 Milyon Sterlin’e ulaştı.

  

Kısacası, Tilkilerin Premier Lig’e terfi etmeleri, onların gelirlerinde sıradışı bir artışı da beraberinde getirdi. Buna bağlı olarak, İki yıl önce Championship’te oynarken, 47 milyon Sterlin zarar eden kulüp, Premier Lig’e çıktıktan sonra 2014-15 sezonunu 104 Milyon Sterlinlik rekor bir gelir ve 31 Milyon Sterlin vergi sonrası karla kapattı. Bu finansal sonuçlar, kulübün son yıllardaki en başarılı dönemini işaret ediyor.

  

Premier Lig’e yükselmek, kulübün gelirlerini artırırken, diğer taraftan giderler de önemli miktarda artışlar yaşandı. Oyuncu ücret ve maaşlar toplamı %58 artarak, 57 Milyon Sterlin olarak gerçekleşti. Ancak gelirlerdeki artış oranı, giderlerdeki artış oranından daha büyük olduğu için Ücret-Maaş/ Gelir rasyosu da %117’den, %55’e geriledi.

  

Premier Lig’e Çıktıktan Sonra Gelirlerin Yapısı Değişti

 

2013/14 sezonunda Championship’teyken gelirlerinin %60’ı ticari gelirlerden oluşan Leicester City’nin kalan gelirlerinin %22’si maç günü ve %18’i de yayın gelirlerinden oluşmaktayken, kulübün 2014/15 sezonunda Premier Lig’e yükselmesiyle gelirlerin yapısı da dramatik şekilde değişti. Naklen yayın gelirlerinin payı %71’e çıkarken, %60 olan ticari gelirlerin payı %19’a, maç günü gelirleri de %10’a geriledi.

 

Şampiyonluk Leicester City’i Paraya Boğacak

 

Premier Lig’i şampiyon olarak bitiren Leicester City paraya boğulacak. Premier Lig’in naklen yayın haklarının 2016-19 arası 5.5 Milyar Sterlin’e satılmış olması, şampiyon takımın kasasına minimum 146 Milyon Sterlin paranın girmesine olanak sağlayacak. Şampiyonlar Ligi’nde sportif performanstan bağımsız olarak gruplarda alacağı parayı da dikkate aldığımızda bu tutar 175 Milyon Sterlin’e (Yaklaşık 745 Milyon TL) kadar yükselebilecek.

 

Leicester City’i Şampiyonluğa Taşıyan Özellikleri

  

Leicester City’i şampiyonluğa taşıyan en önemli özellik: Savunma güvenliği temelinde yükselen pragmatik ve kolektif futbol anlayışı. Nitekim bu futbol anlayışı ile oynayan Leicester City, yıldızlara dayalı olmayan bir kadro yapılanmasına sahip.

  

37 haftanın 25’ini lider olarak geçen Leicester City, oynadığı 37 maçın 23’ünü kazanıp 11’inde berabere kaldı ve 3 maçını da kaybetti. Bu süreçte toplam 67 gol kaydedip 35 gol yedi ve 80 puan topladı. Manchester United’dan sonra en az gol yiyen ekip unvanına sahip.  

  

Leicester City’nin bir başka özelliği de efektif/verimli bir futbol oynuyor olması. Nitekim, Leicester City’nin sezon boyunca oynadığı maçlarda topa sahip olma oranı %42. Bu oran Premier Lig’de Şampiyon olan bir takım için çok yeterli görünmüyor. Daha az topa sahip olma felsefesiyle maçlarını tamamlayan Leicester City attığı 67 gol ile Manchester City’den sonra en fazla gol atan takım. Yani, maç başına 1.84 gol ortalamasıyla, maç başına ortalama 2.2 puan kazanabilme yetkinliğine ulaşan bir takım. Premier Lig’de bu etkinliğe sahip başka bir takım bulunmuyor.

  

Daha az topa sahip olma anlayışı ile oynayıp daha fazla maç kazanan ve gol atan takımın en belirgin özelliği ise doğal olarak kontratak futbolunu çok iyi uygulayabilmeleri.

  

Minimum Maliyet Maksimum Sonuç

   

Leicester City sahip olduğu takım kadrosunun değeriyle, ulaştığı sportif performans göz önüne alındığında Premier Lig’in en etkili takımı durumunda. 95.5 Milyon Sterlinlik kadro ile 146 Milyon Sterlinlik bir performans ödülüne ulaşıyor olabilmek, bu etkinliği daha iyi ifade ediyor. Yıldızlara dayalı olmayan bir kadrodan sezon başı beklenti (neredeyse) sıfır iken, şampiyonluğa ulaşılması Leicester City’nin maksimum verimliliğe ulaşan bir takım olduğunu bize gösteriyor.

  

Düzelen Mali Yapı, Sportif Performansı Olumlu Etkiledi

 

Championship’te mücadele ederken, zararda olan bir takımın gerek Premier Lig'e terfi etmesi sonrası ve gerekse takım sahibinin kulübe koyduğu özkaynak sonucunda mali yapısını düzeltmesi, kulübü sportif performansta daha etkin hale getirdi. Bu süreçte, takım içi dayanışmayı en üst seviyeye çeken olay ise, birbirinden çok farklı yeteneklere sahip olmayan, benzer ortalama yetkinliklerdeki oyunculardan kurulu bir kadroya sahip olmalarıdır.

  

Sonuç: Leicester City Bundan Sonra Ne Yapar?

   

Bu soruya kimse net bir yanıt veremiyor. İşte bu durum, onlar için avantaja da dönüşebilir dezavantaja da…

  

Çoğu maça favori çıkamadıkları için bu durum rakipte bir rahatlığa yol açabiliyor. Bunun doğal sonucu ise Leicester’ın galibiyeti oluyor. Bu önemli bir avantaj olarak görülmesine karşın, göz kamaştırıcı bir kadroya ve göze hoş gelen bir futbola sahip olmamaları, bu performansın sürdürülebilirliği konusunda bazı endişeleri de beraberinde getiriyor.

  

Oynadıkları tüm oyunlarda maçın önemli bir kısmında topu rakibe bırakıyorlar. Bazen sıkıcı boyutta kısır futbolla maçlarını tamamlıyorlar. Maç başına ortalama 1.82 gol atıp, 0.95 gol yiyorlar. Kazanma rasyoları %62. On iki maçı 1 gol atarak tamamlamışlar. Kazandıkları maçların önemli bir kısmı sürprize dayalı olarak sonlanmış bulunuyor.

 

Premier Lig şampiyonluğu Leicester City’nin futbolunu daha olgunlaştırabilir ve seyre değer bir hale getirebilir. Bu özelliği gerçekleştirebilecek parasal gelire ulaşan Leicester City’nin, bundan sonra oyun anlayışı ve felsefesini değiştirip değiştirmeyeceği kendileri açısından kritik bir konu gibi görülüyor. Bu devrimsel değişikliği Leicester City istiyor mu, istemiyor mu? Bu soruya verilecek yanıt çok önemli. Yoksa bu şampiyonluk bir mucize olarak mı kalacak? Örneğin, Leicester bir O.Lyon, bir Atletico Madrid olma yolunda mı ilerleyecek ya da var olan “Sıfır beklenti, sonsuz mutluluk” anlayışıyla, rüzgarın götürdüğü yere mi gidecek? Veya 2009 Wolfsburg, 2010 Bursaspor, 2012 Montpellier tadında bir kulüp olarak mı kalacak?

  

Tabi ki, Leicester City’nin şampiyonluğu onlara Premier Lig’de beş büyük takıma karşı hegamonik bir egemenlik vaat etmiyor. Bu amaçta ilerlemenin yolu mevcut kadronun, bütçenin ve en önemlisi oynanan futbol anlayışının, ne yazık ki kulvar değiştirmesini zorunlu kılıyor. Sürpriz değil, favori oyun felsefesi tercihi, kulübün tüm fabrika ayarlarının değiştirilmesini gerektirebilir. Ne var ki, bu yola girmek, kulübün gücünü aşabilir.

  

Leicester City’nin şampiyonluğu, kulübü çok önemi bir boyuta taşıyabilir. Ulaşılan parasal gelir, kulübün servetinde de önemli bir artışa yol açacak gibi görünmekle birlikte, bu gelir Premier Lig’in büyükleriyle baş etmek ve Avrupa arenasında devlerle rekabet edebilmek için çok yeterli görünmüyor.

  

Tüm bunlara karşın, bu büyüklüklerin yönetiminde izlenecek strateji kulübün Premier Lig’deki yolunu belirleyecek. Burada yaşanılacak makas değişikliği onları farklı bir kulvara taşıyabilir ya da aksi yönde olabilir. Ancak, onlar mutluluğu seçeceklerse, o zaman bu şampiyonluk onlar için hoş bir anı, bizim için ise bir peri masalı olarak kalacak demektir.{jcomments on}

  

Bu İçerik  7404  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Tuğrul Akşar Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

28.04.2021

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

1.384,83

-0,52

 bjk BJKAS

7.25

-0,55

 fb FENER

30.34

1,07

 gs GSRAY

3,34

4,37

 trabzon TSPOR

1.92

2,14

   SPOR ENDEKSİ

963,20

1,04

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 27939264

SPOR TOTO SÜPER LİG 2020-21 SEZONU

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Beşiktaş

 32 22 4  6 70

33

37  70
2 Fenerbahçe

 33

 20  6  7 59 33  26   66
3 Galatasaray

 32

 19  5  8 62 31 31  62
4

Trabzonspor

 33  16  10  7 40

 31

9  58
5 Alanyaspor  33  15  7  11 52  36  16 

 52

6

Gaziantep

 32

13

11  8 47  37

10

 50
7

Hatayspor

 32

 14 

7  11 53  40 13  49
8

Karagümrük

 33 13 10  10 48

 39

 10  49
9

Sivasspor

 32  11

14

 7 44  38   6  47
10

Göztepe

 33  12 11  10 49  44   5  46
11 Antalyaspor  33

 9

15  9  32  41    -9  42
12 Konyaspor  32  10 10  12  39  40   -1

 40

13 Ankaragücü  32  10 6  16  39  51   -12  36
14 Rizespor  32  8 12  12  36  49   -13  36
15 Kasımpaşa

 33

 9 9  15  35  48

   -13

 36
16

Yeni Malatya

 32

 7 13  12  39  45   -6  34
17 Başakşehir  32  8 9  15  35  51  -16  33
18 Kayserispor  32  8 9  15  24  41 -17  33
19 Gençlerbirliği  32  8 7  17  30  55 -25  31
20 Erzurumspor  32  6 10  17  32  56 -24  28
21 Denizlispor  32  6 8  18  29  55 -26  26

 

            

 

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

 

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.