Lig bu sezon Güre’de Dolunay Cafe’de başladı
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Müslüm GÜLHAN Lig bu sezon Güre’de Dolunay Cafe’de başladı

Lig bu sezon Güre’de Dolunay Cafe’de başladı

 

Müslüm Gülhan- 12 Ağustos 2022  Yazlık yerleşkelerinde maç seyretmek sıkıntılı olmasından dolayı ki yazlık evlerde genelde maç seyretme koşulları olmadığı için, çözüm olarak en bildik mekâna gidilip maç seyredilmeye çalışılır.

 

Ben de bu süreci yaşayanlardanım.Edremit ilçesine bağlı Güre’de bulunduğumdan dolayı buradaki koşullar içindeki kesitten gördüklerimi anlatarak üç büyük takım ile ilgili detaya girmek istiyorum., Akçay ile Altınoluk arasında hemen hemen iki yerleşim yerinin tam ortasında kalan Güre, köyünün 3 KM sahilden içeride olmakla beraber, yalı-kıyı kısmı ise yazlık siteler ile tek tek evlerden oluşup, siteler ile evlerin hemen yanı başındaki merkezinde ise cafe ve restoranların olduğu çok şirin bir beldedir.

İşte bu kıyı kısmında, ‘Dolunay’ adında cafe ile kıraathane arasında açık ve kapalı oturma yerleri olan büyük de sayılabilecek bir mekân var.

Bingöllü ‘Sevindik’ ailesinin işlettiği mekânda genelde emekli öğretmenlerin fazla olduğu günlük bir müşteri kitlesi ile, akşamları da sitelerde oturanlar ile eğer maç varsa bir de maç müşterisi olmakta. Tabii böyle değişken kitlelere bakınca hatırı sayılı bir potansiyel ortaya çıkıyor.

Ama haklarını vermek de lazım. Başta Erdal Bey olmak üzere, tüm aile fertleri canla başla çalıştıkları gibi, ailenin büyük bölümünü oluşturan çocuklarından oluşan öğrenci kitlesi yaz tatili ile beraber mekânda çalışmaya başlamaları ile süreç gayet iyi bir şekilde yürütülmektedir.

Üstelik bir de o kadar yoğun sipariş trafiği içinde çalışmalarına rağmen, özellikle Anadolu lisesi öğrencisi Zeynep ile Emrah, Erkan ve Erol başta olmak üzere güler yüzlerini hiç eksik etmiyorlar.

Tüm bu detaylar içinde maç formatı ayrı bir disiplin içinde yürütülmekte.

İç kısma girişte, hemen üst kata çıkan merdivenlerin yanında büyük ekran bir TV var. Maç yayını için sıkıştırılmış bu bölge adeta maç havasını yaşamak için tribün gibi dizilmekte ve yan yana-arka arkaya tek koltuk sıralanma ile maç formatı oluşturulmaktadır.

Emrah, maç başına düşen parayı ya ilk yarının sonunda 37-38 dakikaları içinde ya da devre arasından sonra ikinci yarının başında 47-48 dakikaları içinde dakikada toplarken, bazen Bahtiyar Abi ile bana da duruma göre tavır alabiliyor. İnsafına kalıyoruz…

Tabii buradaki üç gün boyunca kendi takımlarını destekleyen taraftarların sayılarına ve tutumlarına göre anlamak gayet kolay netice veriyor. Buradaki kesit bütünün tüm özelliklerini taşıdığı için, ayrıca takımların oyun içindeki kurgunun taraftara etkisini gözlemlemek konusunda epey sonuç çıkabiliyor.

Üç gün içeresindeki görünen en az taraftar Beşiktaş-Kayseri maçındaydı. Maç boyunca Kayserispor’un oyun istikrarı Beşiktaş taraftarını daha fazla etkilediğini söylemek lazım. Beşiktaş’ın özellikle savunma kurgusundaki zafiyeti ile orta alan kurgusundaki yumuşak oyun sıkıntı yarattığı her halükârda belli oluyordu.

Başkanın kendisinin yönetebileceği bir teknik direktör ile çalışmasının karşılığı her ne kadar kendisi için bir güven teşkil etse de, Beşiktaş için yeni bir Karaveli vakası yaratma tehlikesini içinde barındırıyor. Ne hikmetse, her iki çalıştırıcının da ortak yanı 3’lü savunma ile başlayıp sanki sonradan ikna edilip 4’lüye dönmüş olmalarıdır.

Maçın ilk yarısının sonunda, yapılan yeni transferlerin beklentilerin altında kaldığı konuşulan en temel sorundu. İkinci yarıda Valerin Ismael’in özellikle kırmızı kart sonrası Cenk hamlesindeki gecikmesi az sayıdaki taraftarı bile tepki göstermesine neden oldu. Daha dinamik ve agresif teknik direktör imajı çizmeye çalışan İsmael’deki beklentinin karşılığı kulübede bir türlü oluşamaması ve daha ilk maçtaki kurgunun tatmin edici olmaması can sıkıntısına neden oldu.

Ve sorunu yine eski oyun içindeki aktörlerin çözmesi yeni adına Weghorst dışında ve değişim adına bir katkının olmadığının da göstergesiydi.

Futboldaki en önemli gelişim, bir bütün olarak oynanan oyunun değişkenlikleri için yorum yapabilecek ve anlık hamleleri karşılayacak ve değişken oyun stratejilerindeki koşulların farkına vararak, bu eksikliklerin giderilmesi yanında bu sürece müdahale edebilecek yeni hedefleri belirleyebilmektir.

Necip üzerinden hala bir kırılma beklentisinin karşılığının olmamasına rağmen onu bu role zorlamanın anlamsızlığı niye iki yıldır devam ediyor kimse anlamış değil. Profesyonel bir takım içinde devşirme oyuncu kurgusu üzerinden bir fedakârlık beklemek iş bilmezliktir. Fedakârlık; doğru yerde doğru biçimde oynayan oyuncunun olumsuz koşullara rağmen oynamaya çalışmasıdır.

Ayrıca, Masuoku’nun bu kadar büyük sakatlıklardan sonra Rıdvan’ın yerine ne kadar katkı yapacağı da belli değil.

Futbolda gelişim sadece yeteneklerini kullanmak anlamı içermez. Gelişim, kolektif bir oyun olan futbolun, tüm çevresel faktörlerin farkına vararak hedeflerini belirlemek ve bu hedefleri sağlayacak yeteneklerin yanında birikimlere de sahip olmaktır.

Weghorst ile ceza sahsı içinde topu buluşturma kurgusu oluşmazsa gol için sorunun büyük olacağı da aleni gözükmekle birlikte, Weghorst ile Cenk’in yan yan oynama alternatifinin taktiksel değişimin yanında, oyuna katkısını ve oyun bütünlüğünün oluşma şeklinin de düşünülmesi gerek.

İkinci güne geldiğimiz de, Galatasaray-Antalya maçındaki Galatasaray taraftarı sayısal olarak hatırı sayılır çoğunlukta ve Beşiktaş’tan oldukça fazlaydı.

Galatasaray’ın yaptığı transferlerdeki tutarlılık, özellikle Seferoviç hamlesinden sonra, Torreira ile Mertens hamlesi beklentiyi çok yukarı çekmiş görünmekte. Maliyet bakımından ve oyun şablonundaki ihtiyaç bakımından alınan oyuncuların kalitesi Fatih Terim’in verdiği zararın yanında, yarattığı taktiksel ve finansal kaosa rağmen lig için ve Galatasaray için önemli ayrıcalık olduğu Güre’den de belli oluyordu. Süreç artık Okan Buruk için tartışma yaratır.

Futboldaki beklentileri karşılamak ve hedef değişkenlikleri yaratmak, yani risk almak, aynı zamanda bir takımın ve futbolcuların kalitesini yükseltmenin yanında, bir kulübü, bir seyirci topluluğunu ve bir şehri değiştirmek anlamını da içinde saklar.

Diğer takımlara nazaran, her iki bekinin kulvarlarını iyi kullanmaları bir ayrıcalık olmasının yanında, Kerim ve Yunus için önemli bir pozisyon farklılığı yaratarak hamle zenginliği yaratmakta. Seferoviç‘in varlığı, Antalya defansının bir hat halinde alan savunması oynama özelliğini dağıtarak oyuncu bazlı oynamalarına neden olması, diğer Galatasaray oyuncularının pozisyona girmelerini sağladı. Antalya’da Kayseri’de arkadan oyun kurma ısrarı ve 2 ile 3.bölgeye geçiş oyunlarındaki başarıları iyi çalıştıklarının göstergesi. Antalya’da özellikle defans arkasına atılan toplarda Wrihgt’ın koşuları çok etkiliydi.

Futbolda değişim kavramı, içerisinde birtakım riskleri ve tehlikeleri barındıran bir kavramdır. Çünkü, yanlış yönetilmesi kulüpler için telafi edilemez sonuçlar doğurur. Futbol, bir iş alanı ve endüstriyel bir kurgu olarak görünse de iç işleyişi ve iktisadi kurgusu ciddi farklılıklar içerir.

Değişim ile bu değişim içindeki planlama ve stratejiler zamanlama olarak futbol için çok önemlidir. Sürdürülebilir başarı ve istikrar için zamanlama ile doğru tercihlerin kurgulanması hayati önem taşır.

Fenerbahçe Genel Kurul üyeleri bir riski göze alarak Ali Koç’u başkan yaptılar.

Bu belki risktir değildir bu tartışılır. Ama önemli bir değişimdi…

Fakat dört yıl boyunca ortaya oyduğu yönetim anlayışının getirisi istikrarsızlık ve başarısızlık oldu.

Her sene yapılan yanlış transferler yüzünden oluşamayan kadro bütünlüğü ile, bunun sonucunda harcanan anlamsız paralar ve alınmaması gerekip alınan oyuncular yüzünden bir türlü yönetim istikrarının sağlanmamasına neden oldu. Ali Koç’un Cebinden karşılıksız 200 milyon dolar harcaması başarısızlığın maliyetinden başka bir şey ifade etmemektedir. Ayrıca paralı başkan iddiasını da çürüten bir göstergedir.

Bir türlü alınmayan sağ ve sol bek ile, Kim yerine bir stoper ve bir merkez santrafor zaten var olan geniş kadro için yeterli olacağı belliyken, bu kadar oyuncu enflasyonu yaratmak menajer kurnazlığı yanında işi bilmemezlikten başka bir şey değildir.

Üçüncü günde Fenerbahçe maçına başlarken, kalabalık sayıdaki taraftarın Güre’de de statta olduğu gibi Dinamo Kiev maçı şoku ile Ümraniye’nin maç boyunca ortaya koyduğu iyi performans tekrar güven kayıplarına neden oldu. Ümraniye’ye bakıp ‘biz nerede yanlış yapıyoruz?’ sorusunu sormamaları içten değildi.

Jesus hayalet avcısı gibiydi. Beklentinin çok büyük olmasına rağmen verilen olanakları sonuna kadar kullanıp ortaya bir şey koyamaması son derece tedirgin edici bir durum. Elinde var olan oyuncuların kalitesi ile aldığı oyuncuların kalitesi arasındaki çelişki Jesus için sıkıntılı bir gösterge.

Taktiksel olarak konuşulacak bir kurgu Ümraniye için varken Fenerbahçe için zaten ortada yoktu.

Değişim yönetilmesi gereken bir olgudur. Kendi koşullarını kendi belirlemesi gibi bir beklentinin oluşması mümkün değildir. Futbolda değişim planlamasının kısa ve uzun vadelerde getirisi birbirine senkronize olmak zorundadır. Saha içindeki oyuncu süreci ile teknik direktör ve yönetim sürecindeki farklılıkları, her oluşumun kendi diyalektiği içindeki kurguya maruz kalacak şekilde yönetilmesi gerekilir.

Kulüplerin bu sürece ayak uydurması hem finansal hem de oyun kalitesi anlamında aynı şiddette olmak zorundadır.{jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  519  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Müslüm Gülhan Cuma, 20 Nisan 2012.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

 

5/07/2024

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

10.851,78

-0,18

 bjk BJKAS

7,47

-0,27

 fb FENER

187,90

-2,45

 gs GSRAY

8,85

+0,91

 trabzon TSPOR

2,11

-0,47

   SPOR ENDEKSİ

5.030

-0,84

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 40841895

TRENDYOL SÜPER LİG 2023-2024 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV
Galatasaray 38 33  3   2  92 26 66  102 
2 Fenerbahçe  38  31    6  1 99  31   68

99

3 Trabzonspor  38  21 4  13 69  50 19 67
4 Başakşehir 38   18   7  13 57  43  14 61
5 Kasımpaşa 38 16 8  14   62  65 -3 56
6 Beşiktaş 38  16 14 52  47 

  5 

 56 
7

Sivasspor

38 14  12  12   47 54  -7 54
8 Alanyaspor 38 12 16

10 

53  50 52 
9 Rizespor 38 14  16  48  58  -10 50 
10

Antalyaspor

38 12  13 13 44  49   -5  49
11 Gaziantep 38 12 18

50 

57   -7  44
12 AdanaDemir 38 10  14  14 54  61 -7  44  
13 Samsunspor 38  11 10

17 

42  52  -10  43
14 Kayserispor 38 11  12 15  44  57  -8  41
15 Hatayspor 38  14  15 45 52  -7  41
16

Konyaspor

38

9

14  15 40  53  -13 40
17 Ankaragücü 38  16 14  46  52  -6  40 
18 Karagümrük 38  10  10 18 49 52  -3 40

19

Pendikspor  38 9 10 19 42 73 -31   37  

20

İstanbulspor 38 4 7 27 27 80 -53 16

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Annual Review of Football Finance 2023

Annual Review of Football Finance 2023

Deloitte Sports Grup'un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 32. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı 2021 - 22 sezonunda bir önceki yıla göre %7 büyüyerek 29.5 Milyar Euro büyüklüğüne ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız

Deloitte Money League - 2024

Deloitte Money league 2024

Deloitte Money League Raporunu 27. kez yayınladı. Rapora göre Avrupa'nın en zengin 20 kulübünün 2022-23 sezonunda gelirleri toplam 10.5 Milyar Euro'ya ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

UEFA Kulüp Finans&Yatırım Raporu 2024

 

UEFA Raporu-2023

UEFA Kulüp futbolunun finansal durumları ve yatırımlarına ilişkin yıllık görünüm ve benchmark raporunu yayınladı. Okumak için tıklayınız

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 


 

 UEFA-Kulup-Futbolu-Lisanslama-2023


UEFA’nın 2023’te yayınladığı en son  Kulüp Lisanslamaya İlişkin Karşılaştırma raporuna göre kulüpler Pandemi döneminde 7.3 Milyar Euro zarar ettiler. UEFA raporu, Avrupa kulüp futbolunun endişe verici bir resmini çiziyor. Raporu okumak için tıklayınız.

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 EkoSpor-y

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.