Fenerbahçe bir sivil toplum örgütüdür
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Müslüm GÜLHAN Fenerbahçe bir sivil toplum örgütüdür

Fenerbahçe bir sivil toplum örgütüdür

Müslüm Gülhan- 27 Mart 2023 Bir toplumun gelişmişlik düzeyiyle ilgili bir takım parametre ararsak ekonomik, sosyal ve demokratik gelişmesi yanında, o toplumun bireylerinin kendi sorunlarını çözümüne yönelik özellikle mesleki örgütlenmeye gönüllü olarak katılma düzeylerine bakmak lazım.

 

Devlet, çok ölçekli ve zorunlu çeşitlilik üzerine resmi bir mekanizma olmasına rağmen, sivil toplum alanında mücadele eden örgütler, tarihsel süreç içinde ilk olarak kapalı devlet organizasyonunun amaçlarının karşı mücadele ederek, kendileri için belirli özerklik alanları talep etmişlerdir.

Başlangıç olarak daha romantik ve demokratik bir yönetim anlayışı çerçevesinde yapılan mücadele örgütlenmeleri zaman içinde farklı yapılanmaya bürünmüşlerdir. Devlet, bir arada yaşama arzusu ve ihtiyacı duyan bireylerin karmaşık ilişkilerinin formüle edilmesiyle hayat bulmuşken, anayasal ve yasal güvenceye sahip özerk yapı olan sivil toplum kuruluşları üniversiteler başta olmak üzere, meslek örgütleri, sendikalar ve sportif kuruluşlar içinde yaptıkları faaliyetlerle tanımlanırlar.

Sivil toplum örgütlerinin ulusal veya uluslararası alanda faaliyet göstermelerini gerektiren belirli başlıklar vardır. Siyasi bir karşılığı görünüyor olsa bile, bu amacı düşünmeden ortaya koyduğu tavır etik ve ahlaki sorumluluklar içermektedir. Çünkü, kuruluşlarının amaçları ve bu amaçlar çerçevesinden insanların beklentileri vardır. Bu beklentiler sonucunda: kamuoyu oluşturma yoluyla, bireylerin taleplerinin dile getirilmesini ve dikkate alınmasını sağlayacaklardır.

Bu örgütler, çoğulcu bir toplum yapısının sağlanmasında misyon üstlenmektedirler. Gerek devlet denen mekanizmanın uygulamalarına gerekse de pazar ekonomisinin dayattığı sömürü mekanizmasına karşı koruyucu tampon olarak durmaktadırlar.

Spor kulüpleri üyelerin, sporcuların ve teknik heyetin sporu bir amaç olarak bilgiye dayalı metotlarla öğreten ve bu amaç etrafında örgütlendikleri tüzel kişilerdir.

Spor kulüpleri dernek statüsünde kurulmalarıyla beraber kâr amacı gütmeyen kuruluşlardır. İçindeki şirketleşme kurgusu derneğin amacına hizmet edecek bir organizmadır.

Spor toplumsal ve sosyal bir olgudur. Bu olgular sayesinde sosyal rolünün ön plana çıkmasında ve toplumla bütünleşmesinde spor kulüplerinin yaptığı işler bir sivil toplum kuruluşu hüviyetindedir.

Tüm spor kulüpleri diğer sivil toplum örgütleri gibi yaşadıkları ülkeye karşı sorumlulukları vardır. Bu sorumlukların onlara yüklediği misyon çerçevesinde belirli tavırları almakta sakınca görmezler. Kendilerinin sahip olduğu özerk alan içerisinde ve yasaların sağlamış olduğu haklar çerçevesinde her türlü eleştirel eylemi yapma hakkına sahiptirler.

Hele hele sahip oldukları tarihsel derinlikleri ulusal bir amaç içeriyorsa…

1907 yılına gelindiğinde artık II. Abdülhamit döneminin son günleri yaşanmaktaydı (!). Saltanatının son zamanlarını yaşayan II. Abdülhamit’in baskı rejimi (!) her alanda azaltması nedeniyle futbolda da Türk kökenli gençlerine yasak olan futbol serbest kalmıştı.

Necip Bey’in Moda Başpınar sokak 3 numaralı evde kulübün kurulması ilgili yapılan görüşmeler neticesinde, maddi destek sağlayan dönemin zenginlerinden Saint Joseph mezunu Mühendis Nurizade Ziya Bey’e kulübün kurucu başkanlığına, Osmanlı Bankası memurlarından Ayetullah Bey’e katiplik görevine, Bahriye Subayı Necip Bey’e de kaptanlık ve veznedarlık görevine seçildiler.

Buradaki görüşmede; kuracakları kulübün adını oturdukları semtten esinlenerek Fenerbahçe koymaya, amblemini Fenerbahçe Burnu’ndaki ışık saçan fenerden esinlenmesine ve formalarındaki renkleri ise Fenerbahçe’deki papatyaların kıskançlık ve temizlik sembolü olan renklerinden dolayı sarı ile beyaz koyulmasına karar verildi. Kulüp kısa süre içinde kadrosunu semtteki gençlerden oluşturmuştu.

Kulüp kuruluşunda sarı-beyaz olan renklerini 1909 sonbaharında sarı-laciverte çevirmiştir.

Kulüp bu dönemde hem 2. Abdülhamit ile hem de emperyalist İngilizlere karşı mücadele etmiştir.

1923 yılında yaşanan bir değerli olay ise İngiliz işgal kuvvetleri komutanı General Harrington İstanbul’dan ayrılırken kendi adına bir turnuva düzenlemesi oldu! General, bu kupaya yönelik olarak "Gardler Muhteliti Türk kulüplerine meydan okuyor. Galibine, Başkumandanın adını taşıyan büyük bir kupa verilecek bu maça Türk kulüpleri diledikleri gibi takviye de alabilirler." şeklinde bir ilan verdi. Fenerbahçe ise generalin ilanına "Fenerbahçe Kulübü yalnız kendi kadrosuyla bu maçı şartsız olarak kabul eder." şeklindeki gazete ilanıyla karşılık verdi.

29 Haziran 1923 tarihinde General Harrington Kupası için Taksim Stadı'nda yapılan maçı Fenerbahçe, dönemin değerli oyuncularından olan Zeki Rıza Sporel’in atmış olduğu iki golle 2-1 kazandı. Maç gecesi Lozan Konferansı'nda bulunan Türk Heyetine de bu galibiyet haberi ulaştığında heyet başkanı İsmet Paşa tarafından Fenerbahçe kulübüne "Heyetimiz adına hepinizi mutlulukla tebrik eder, meserretle gözlerinizden öperim." şeklinde bir kutlama telgraf gönderdi.

Bir sivil toplum kuruluşunun en belirgin gücü tarihsel derinliği olan kültüründen gelmektedir. Fenerbahçe’nin gerek kuruluş süresinde hem saray ile uğraşması hem de sarayın anlaşması neticesinde İstanbul’da bulunan İngilizlerle uğraşması ve bunu bir onur meselesi haline getirerek, Galatasaray ve Beşiktaş Jimnastik Kulübü gibi ulusal kimlik etrafında bir tavır ortaya koyması; kurulacak cumhuriyet için önemli bir tepkiyi örgütlenmeleriydiler.

116 yılık bir kulüpten bahsediyorum…

120 yıllık Beşiktaş Jimnastik Kulübü ve 118 yıllık Galatasaray Kulübü gibi…

Ve o takımların tarihlerinde ülke bağımsızlığı için ölenler de vardı. Çanakkale Savaşında Fenerbahçeli Arif (Emirzâde), Galatasaray'ın sembol futbolcusu Hasnun Galip ve Beşiktaş'ta ise kulübün kurucularından ve savaş sırasında asker olan Ahmet Fetgeri Bey savaşta öldüler.

Böyle bir mücadele tarihine sahip kulüplerin ülke içinde, halk adına ve halk yararına olabilecek tepkileri ortaya koymaları tarihsel sorumluluklarıdır. Ve yasal çerçevede bu haklarını kullanmalarını hiçbir güç engelleyemez.

Bunu engellemeye kalkanlar için en değerli öğreti her üç kulübünde müzelerini gezmeleridir. Çünkü, müze ziyaretinden sonra, gördükleri ve okudukları karşısında, eminim ki böyle bir düşünceye girmeye cesaret etmeyecekler.

Müzeler tarihin yaşandığı ve ders verildiği yerlerdir.

İspanya İç Savaşı Mart 1939'da faşist Franco’nun Hitler Almanya’sından ve Mussolini İtalya’sından aldığı yardımlar neticesinde yarım milyon ölü-yaralı, bir milyondan fazla sürgün ve sınırsız tahribata sebep olarak ülkeye hâkim olmasıyla sonuçlanır.

Katalan halkı çok ağır bedel ödemiştir.

17 Şubat 1974 tarihinde ise Barça ile Real Madrid adeta hesaplaşma maçına çıkacaklardır. O sıralarda Franco denen katil artık sona yaklaşılmakta ve kanlı tahtı sallanmaktadır.

Barcelona sahaya çıkar ve Cruyff önderliğinde maçı 5-0 kazanır. Maç sonu Franco’nun fenalaştığı, kriz geçirdiği söylenir! Yer yerinden oynar. Faşist Diktatör Franco 1 yıl sonra ölür.

Bu yüzden Barcelonalılara göre İspanya’da demokrasi, 1974 yılında Barcelona’nın Real Madrid’i Madrid’de 5-0 yenmesiyle başladı denir.

Şimdi o forma Barselona müzesinin en değerli köşesinde asılı durmaktadır.

‘Hayat fena halde futbola benzer’.{jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  205  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Müslüm Gülhan Cuma, 20 Nisan 2012.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

 

29/11/2023

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

8.009,33

-1,04

 bjk BJKAS

51,90

-1,14

 fb FENER

124,40

-2,05

 gs GSRAY

8,21

-0,85

 trabzon TSPOR

3,20

-2,74

   SPOR ENDEKSİ

4.667,60

-1,49

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 37743292

TRENDYOL SÜPER LİG 2023-2024 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV
Fenerbahçe 13  11   1   1  33 9  24    34 
2 Galatasaray  13  11    1  1 26   8   18  

34

3 Beşiktaş  13  8 1  4  20  15 5 25
4 Adana Demir 13  6   5  2 24  13 11 23
5 Trabzonspor  13  7 2  4   24  17 7 23
6 Kayserispor 13  6 2 18  14  

 4 

 23 
7

Antalyaspor

13   5   4    4   17 13    4 19
8 Kasımpaşa 13  3

21  25   -4   18 
9 Rizespor 13 11  17  -6 18 
10

Hatayspor

 13  5 21  18   -3   17
11 Ankaragücü 13  4 5

19 

19  0  16
12 Sivasspor 13  16  20  -4    15  
13 Gaziantepspor 13 

12  18  -6   15
14 Karagümrük 13  5 14  12     14  
15 Konyaspor 13  4  13  18  -5  13
16 Pendikspor  13

 4 16  29  -13 13
17 Başakşehir 13  3 12  17  -5  12  
18 Alanyaspor  13   4 21   -12 10

19

Samsunspor  13 2 9  10  21 -11   8   

20

İstanbulspor 13 2 2 9 11 23 -12 8

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Annual Review of Football Finance 2023

Annual Review of Football Finance 2023

Deloitte Sports Grup'un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 32. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı 2021 - 22 sezonunda bir önceki yıla göre %7 büyüyerek 29.5 Milyar Euro büyüklüğüne ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 


 

 UEFA-Kulup-Futbolu-Lisanslama-2023


UEFA’nın 2023’te yayınladığı en son  Kulüp Lisanslamaya İlişkin Karşılaştırma raporuna göre kulüpler Pandemi döneminde 7.3 Milyar Euro zarar ettiler. UEFA raporu, Avrupa kulüp futbolunun endişe verici bir resmini çiziyor. Raporu okumak için tıklayınız.

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 EkoSpor-y

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.