#UEFATurkish FootballCheckOver
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Müslüm GÜLHAN #UEFATurkish FootballCheckOver

#UEFATurkish FootballCheckOver

650x3402015953

Müslüm Gülhan-6 Şubat 2021 Futbolun temelinde rekabet ve teknik kurallar silsilesi üzerinden bir kurgu vardır. Haliyle; oyunun devamlılığı için sürekli çalışarak olması gerekeni yakalamak ve bunu korumak ile ilgili bir öğrenme güdüsüne sahiptir. Yetenek ise, kurallara sadakat ve oyun disiplinin içinde anlam kazanıyor, yoksa sahada bir anlam ifade etmez.

 Futboldaki azim hırs ve mücadelenin hem bireysel anlamda hem de mesleki anlamda bir ahlaki kurgusu vardır. Bu da herkesi bağlar.

Futbol belki bir savaşı andıracak mücadelesine benzer içeriklere sahip olabilir, ama asla bir savaş değildir. Kazanılması için her yolun mubah olacağı ve bunun kullanılmasında hiçbir sakıncanın olmayacağı bir arena hiç değildir. Savaşın bile kendi iç kuralları vardır.

Kazanan ve kaybedenden dolayı, onur ve utançtan dolayı benzer yönleri olmasına rağmen ahlaki ve etik değerler bakımından birbirinden ayrılır. İnsanlara rağmen!

Futboldaki maddi yapı onun bir pazar olduğunu gösterir. Bu pazarın doğru, ahlaki ve etik kurallar üzerinden işlemesi için kurumlar kurulmuş ve bu kurumlar sayesinde haksız rekabet ortamlarına izin vermeden eşit şartlarda mücadele edilebilen bir alan yaratılmaya çalışılmaktadır. Bu kurumlar içinde görev alan kişilerin profesyonel donanımları ki eğer varsa-yanında temel kaygıları ise, bu kuralların doğru işletilmesi ile hak ve adaleti sağlamak olmalıdır.

Çünkü bunlar futbolun ruh hastası olmasını önler. Futbolun ruhu kaybedilirse daha doğrusu satılırsa, işte o zaman futbol araç haline gelir. Bu araç halini kullanmak, haliyle kontrolün egemen yapıya geçmesine neden olur. Egemen yapı ise, onu istek ve arzularının veya sistematik bir toplumsal arzusunu gerçekleştirmek için, toplumu topraklama yapacak bir araç haline getirerek kullanacağı bir argüman haline getirirken, kim biat ederse ve kim boyun eğerse onun döneminin yaşayacağı (….) farklı bir kullanım alanı haline getirir.

Zincirlerinden boşalmış dünyamızda, zincirlerini boşaltmış insanlar üzerinden hangi alan olursa olsun bir yönetim anlayışı kurgulamak hem kendi kurumsal yapısına hem kendi toplumuna hem de dünya ile rekabet edebilecek olan büyük resme ihanet ederek büyük bir yıkım ortaya çıkartır. Ve kimse de bu yıkımdan kurtulamaz.

Türkiye her alanda olduğu gibi futbol alanında da zincirlerinden boşalmış ve zincirlerini boşaltmış insanlar yüzünden frensiz, bir duvara karşı son sürat gitmektedir. Popülist yönetici kisvesi, bu yok oluşu görmezden gelerek kendi popülasyonunu kurtarmak ya da pazarlama uğruna gerekeni değil, pazarlanıp satılması gerekeni ve bundan sosyal ve maddi rant sağlamayı hedef alarak o koltuklarda oturmaktadırlar.

Tüm iradeleri ipotek altına alınmış insanlar tarafından futbolu yönetmek, bitişi ertelemek için sadece ama sadece zaman kazanmaktan başka bir şey değildir.

Şampiyon olmayı ama ne olursa olsun şampiyon olmayı ve bu uğurda tüm değerleri ayaklar altına alarak kazanmayı-ki bu kaybetmek olur, bunu istemek kulüplerin tarihsel derinliklerini ve bu derinliğin kahramanlarını yok ederek farklılaşmayı göze alarak başarılı olmayı bir değer zannediyorlar.

Hep beraber kaybediyoruz.

Beşiktaş taraftarının ortaya koymuş olduğu iradeye burada saygı göstermek gerekir.

Şimdi değeri çok iyi anlaşılan şerefli ikinciliklere (!) sahip çıkmaları ve futbol adına her zaman olması gerekeni düşünmeleri onları ayrıcalıklı kılmaktadır.

Süleyman Seba’dan sonra gelen tüm başkanların ki bu yönetim dahil, kendi kültürel derinliğine ihanet ederek kulübü farklılaştırmasına rağmen, eleştirel yaklaşımı bırakmadan, kulübe Genel Kurula rağmen sahip çıkmaları bence büyük bir erdemdir, fazilettir…

Onlar çok iyi biliyorlar ki Beşiktaş Jimnastik Kulübü kimsenin oyuncağı veya aymazlıkla söylenen sponsoru (!) olmaz. Kendi kimliği üzerinden yönetici olsa bile buna yanaşana izin vermez.

İşte Limit soytarılığına verdiği tepkinin gerekçesi bu yüzden çok açıktır.

Demokratik tepkisini ortaya koyarken, haksız rekabet koşullarının yaratılmasına da ve bu yüzden futbolu araçsallaştırarak kullanılan bir alan getirilmesine karşı çıkarak, futbolun ahlaki kurgusunu korumaktadır.

Beşiktaş taraftarı, neyi ifade ettiği belli olmayan abuk-sabuk isimleri önüne-arkasına ekleyerek yönetim, teknik direktör, medya ve egemen yapıyla pazarlık yapmaz.

Atatürk’ü, Mustafa Kemal’i, Anıtkabir’i kullanmaz, Anıtkabir’i de pas geçerek tali yola çıkmaz (!).

Beşiktaş seyircisi çarşısıyla, meydanıyla, parkıyla, tarihiyle birlikte elindeki tüm değerlere sahip çıkarak tepkisini ortaya koyar.

Bu bir tarihsel duruştur.{jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  684  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Müslüm Gülhan Cuma, 20 Nisan 2012.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

29/09/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

3,146,89

-1,60

 bjk BJKAS

5,48

-1,44

 fb FENER

52,10

-0,95

 gs GSRAY

5,64

-1,74

 trabzon TSPOR

4,35

-1,58

   SPOR ENDEKSİ

1.482,62

-1,37

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 32468561

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana Demir  7   5  1   1  16  7    16 
2 Galatasaray  7   5  1  4 

16

3 Başakşehir  6  4 2 0 9 14
4 Beşiktaş  7   4  16  10  6 14
5 Konyaspor  7 4 2  1  2 6 14
6 Fenerbahçe  6  4   1 20   6    14   13 
7

Trabzonspor 

 7  1  11  10   1 13 
8 Kayserispor  7   0  4  12 
9 Gaziantep 7  2 13  10  3 11 
10

Kasımpaşa

 7   0 15  -8  9
11 Alanyaspor

10 

15  -5  8
12 Giresunspor -3     7 
13 Karagümrük 10  -2   6
14 Antalyaspor  7  0  14   -6     6  
15 İstanbulspor 6 10  -6  5
16 Ankaragücü  6  1   11  -5 4
17 Sivasspor 7 11  -6   4  
18 Ümraniyespor  7  2 10   -5 2
19 Hatayspor 6 1 10   -8   1  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.