Biz Vardık Ama ''Bizim Çocuklar''dan Eser Yoktu!
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Recep Cengiz Biz Vardık Ama ''Bizim Çocuklar''dan Eser Yoktu!

Biz Vardık Ama ''Bizim Çocuklar''dan Eser Yoktu!

1-1623392080678

Recep Cengiz-19 Haziran 2021 Her uluslararası turnuvanın öyküsü kendi içinde gizlidir.

 

Turnuvaya katılan takımların; ülkelerini temsil şekilleri, kazanımlarını başarılı bir şekilde kullanmaları, futbola yenilikler getirmeleri, turnuvada kalıcı izler bırakmaları dünya futboluna yıldız oyuncular sunmaları ve kendilerini ve taraftarlarını mutlu etmeleri önemlidir.

Bu anlamda turnuvaya her katılan takım önemli, her futbolcu değerlidir. Ancak, oyunun doğası gereği iyi takımlar yenilebilir veya yıldız oyuncular kötü oynayabilir. Turnuvaya gelen her takım (oynadığımız maçlar için geçerli olmasa da) sürpriz yapma hakkını kullanabilir. Bu gibi durumlarda bunalımı aşmak ve kalıcı bir toparlanmayı sağlamak, başarısızlığa yol açan temel etkenleri doğru bir şekilde tespit etmek, çözümlemek ve anlamak futbol bilimi ölçüsünde olanaklıdır.

Turnuvadaki ilk iki maçını yenilgiyle kapatan milli takımımız için aynı şey geçerli olduğunu söylemek zor gibi görünüyor. Çünkü, olaya bütün olarak baktığımızda futbol kamuoyunun büyük bir bölümünün bilimsel bakıştan yoksun olduğu anlaşılıyor. Başarısızlığın kültür, mantık ve anlayış eksikliğinden değil de maç istatistikleri ve oyuncu tercihleri üzerinden yaşandığını sananlar var. Bu kaba bir yanılgıdır.

Bu turnuva bir kez daha gösterdi ki, çağdaş futbolun bizden istedikleriyle bizim futboldan istediklerimiz çok farklı şeyler...

Avrupa ile kafalarımız çok farklıydı. Takımın yarısının başka ülkelerde yetişen gurbetçi futbolcular olduğunu unutup “biz” zamirini oyunun önüne koyarak, başarılı olacağımıza inandık/inandırdık.

Çağdaş futbolun temel prensiplerine bakarak konuşmak yerine rakipleri basite indirgeyerek, bu işin doğası böyleymiş gibi söylemi basit ancak hasarı zor olan feodal bir anlayışla futbolcularımızın;‘Bizim’ çocuklarımız olmalarını, Avrupa Kupasını ‘pazardan karpuz alır gibi’ alıp gelmelerini, Avrupa’yı fethetmelerini, Roma’yı yakmalarını, Galler’i bombalamalarını, ülkemiz için savaşmalarını, Avrupa’ya ayak sesimizi duyurmalarını istedik.

Turnuvaya gelen her takımın güçlü olduğu gerçeğini unuttuk. Rakiplerimizi ikincil bir konuma yerleştirdik. Galler ve İsviçre’yi zayıf, güçsüz, antrenman maçı yapsak yeneceğimiz çantada keklik takımlar olarak resmettik. Roma’yı da yaktık mı kupa neden olmasın ki nutukları atmaya başladık. Bu bağlamda, gereksiz abartı ve bazı futbolculara yüklediğimiz aşırı sorumluluk milli takımımız için gözlerden kaçan kör noktaydı.

Bu yöntemle üst düzey bir turnuvada başarılı olunmayacağını göremedik. Hep “bizim çocuklara” odaklandık oyunu unuttuk, futbolcular da birbirine güvendiler ama bağlanmayı unuttular.

Ortak bir akılla “futbolun saha dışında göründüğü gibi değil, saha da oynandığı gibi bir şey olduğunu” düşünmedik. Davranışlarımızın algılarımızı belirlemesi gerekirken algılarımız davranışlarımızı belirledi.

Aşırı yoğunlukta motivasyon yüklemesi yapılan futbolcular başkalarının istediğini yapmak isterken teknik heyetin dikkatli oyun anlayışı yerine korkak oyun anlayışını tercih etmesi futbolcularımızın cesaretlerini kırdı. Korkak futbolla takımın dinamizmini ortadan kaldırdık. Futbolcularımız takım olduklarını, neyi doğru neyi yanlış yaptıklarını, yani saha da asıl yapması gerekenleri unuttular.

Sonuç olarak strateji ve planlama yetersiz, mantığı olmayan bir oyun, mücadele gücü zayıf bir takım izlemek zorunda kaldık.

Biz, oynayacağımız futbolla değil, TRT spikerinin doğaçlama söylediği sonrasında gereğinden fazla abartarak ‘yerli yersiz’ kullandığımız ‘bizim çocuklar’ lakabı ile verdiğimiz ‘gaz’a güvendik ve “yetersiz futbolla” kaybettik. Onlar oynadıkları çağdaş futbol ‘inandılar’ ve kazandılar.

Can sıkıcı olan şey zayıflık veya zafiyet gösterme mantığımız, reklam çekimindeki organizasyonun %1’ini saha da göremeyişimiz, sahada “bizim çocukların” olması ama “biz”den eserin olmamasıdır. Yoksa, bir yanılsamanın sonucu olarak saha dışı işlevimiz oynadığımız futboldan daha iyi olunca biz bu işi ‘beceremedik’ hepsi bu…

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  736  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Recep Cengiz Cuma, 22 Kasım 2013.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

03/10/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

3,392,13

6,67

 bjk BJKAS

5,39

-1,46

 fb FENER

52,05

-2,16

 gs GSRAY

5,44

-3,55

 trabzon TSPOR

4,51

2,97

   SPOR ENDEKSİ

1.477,84

-1,24

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 32531038

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Başakşehir  7   5  2   0  11  10    17 
2 Adana Demir  8   5  1 16   7 

17

3 Konyaspor  8  5 2 2 7 17
4 Galatasaray  8   5  4 17
5 Trabzonspor  8 5 1  2  13  11 2 16
6 Beşiktaş  8  4   1 16   10    6   15 
7

Fenerbahçe 

 7  2  20  6   14 14 
8 Kayserispor  8   0

10   3  12 
9 Kasımpaşa 8  0 15  -7 12 
10

Gaziantep

 8   2 13  11  11
11 Alanyaspor

11 

16  -5  9
12 Giresunspor 9 -3     8 
13 İstanbulspor 11  -5   8
14 Karagümrük  7  3  12   -3     6  
15 Antalyaspor 7 14  -6  6
16 Ankaragücü  7  1   13  -6 4
17 Sivasspor 8 13  -7   4  
18 Hatayspor  7  1 11   -7 4
19 Ümraniyespor 8 2 11  -6    2  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.