Hakem Kararları
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Recep Cengiz Hakem Kararları

Hakem Kararları

12Cuneyt-Cakir 

Recep Cengiz- 6 Ekim 2021 Hakemlerin yönetim kalitesini belirlemede; fiziksel, bilişsel ve sosyal özellikler olduğu gibi zihinsel faktörler de önemlidir.

 

Bu zihinsel faktörlerden özellikle bilişsel özellik büyük önem taşımaktadır. Hakemin başarı/başarısızlığında doğru veya yanlış karar vermesinin ne derece etkili olduğunun bilinmesi, önemli bir hakem performans değerlendirme kriteridir. Çünkü, hakemlerin karar verme performansı ‘güvenilir’ hakem algısının oluşmasında ‘adalet, doğruluk, tarafsızlık ve sorumluluk’ gibi etik değerler önemlidir. Çünkü bir hakemin verdiği karar, o hakemin kariyeri ve takımların sportif başarısını olumlu/olumsuz yönde etkileyecektir.

 

Hakemlerin kararları oyun kuralları ve talimatlarla sınırlıdır. Hakemler bu sınırlama içerisinde en kısa zamanda kararı vermek ve bunu en doğru iletişimle yerine getirmek zorundadır. Cüneyt Çakır, Fırat Aydınus ve Halil Umut Meler gibi hakemler pozisyon ve olayları doğru algılayıp, doğru yorumlayıp, çabuk ve doğru karar verebilme beceri ve kapasitesine göre ön plana çıkmakta ve değer kazanmaktadırlar.

 

Futbolda karar verme, hakemin bilgi oluşturma yeteneğine ihtiyaç duyar. Hakem yönettiği müsabakada karşı karşıya kaldığı durum/lar karmaşıktır ve ilgisiz bilgiler içerir. Bu saptama doğrultusunda hakem kararlarına bakıldığında:

 

Eleştirel hakem kararları, hakemin gördüğü değil görmek istediği şekilde yorumlaması ve karar verdiği pozisyonlardır.Hakemlere ilgili güvensizlik riskini artıran eleştiri ve yakınmalar yaygın hale geldiyse, hakemlerin oyun kurallarından önce yönettikleri oyunun ne olduğunu bilmelerinde yarar var.

 

Hatalı hakem kararları, hakemin iyi niyetli olmasına karşın pozisyonları süzememesi, görmemesi veya yanlış bir mantıkla yorumlamasıdır.

 

Duygusal hakem kararları, hakemin mensubu olduğu din, ırk veya taraftarlık gibi organik bağlarından dolayı daha müsamahakâr davranmasıdır. Hakemin geçmişte yaşadığı olayın öfkesini bilinçaltında tutup ve oyunu kurallarına göre değil kendi kurallarına göre yönetme arasında ‘gel-git’ler yaşayarak duygularını müsabakalara yansıtması da olasılıklar dahilindedir.

 

Güçlü hakem kararları, hakemin her şeyi yapabilecek kadar güçlü görünme arzusu ile müsabaka yönetmesidir.

 

İdeal hakem kararları, hakemin adil ve dürüst bir düşüncenin eseri olmadan verdiği kararlardır. maçı hakemin ‘düdüğü’ değil ‘zekâsı, oyun bilgisi, yönetim becerisi, adalet duygusu, pozisyon sezgisi ve iradesi’ yani nitelik sahibi bir hakemin otoritesiyle maç yönetmesidir.Hakemin verdiği kararların yaratıcı bir zekâ ve duyarlı bir vicdanda karşılık bulmasıdır.

 

Korkak hakem kararları, hakemin kural gereği vermesi gereken kararı verememesidir. Bu tip hakemler zaman zaman antrenörlerin oyun planlarını zorladığını unutmamak gerekiyor.

 

Mantıksız hakem kararları, oyunda akıl almaz bir biçimde dağınık bir görüntü çizilmesidir. Hakem mantıksal düşünce ve net kararları ile edindiği saygınlığı oyuna bir zenginlik olarak katabilmelidir.

 

Mimiksiz hakem kararları, hakemlerin saha içinde insanlarla ilişki kurmada, mizacından kaynaklanan bir eksikliğin olmaması gerekir.Hakemin beden dili verdiği kararlarda yanlış anlamaları düzeltecek, iddiaları çürütecek, kural ihlalini gösterecek netlikte değildir.

 

Oyunun sonucuna etki eden hakem kararları, kararları belirleyici olan yönetim becerisi olmayan liyakatsiz kişilerdir.Bu tip hakemler oyunun önüne geçme izlenimi verir ama oyunun önüne geçmenin ne anlama geldiği ve ne tür sonuçlar doğuracağını hesaplayamazlar.

 

Saçma hakem kararları, köşe atışı öncesi oyunu durdurup oyuncuları uyarmak için dakikalarca konuşma yapmasıdır.

 

Şaka gibi hakem kararları, “fark etmez onsuzda olur” dedirten hakemlerdir.Saha da şakaya gelmez kararlar veren hakem, yeteneklerini gizleyen, oyuna hiçbir katma değeri ve anlamı olmayan kişi kabul edilir.

 

Sorumsuz hakem kararları, bir müsabakada göze çarpan en önemli prensip “sorumluluk tek taraflı olarak orta hakemde” değildir. Hakem son karar verici (yetki sahibi) olsa da tek başına her şeyi görme ve kontrol etme imkansızlığı düşünülerek diğer hakemlerin görev tanımlarında sorumluluk paylaşımının olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu nedenle bir müsabakadaki hakem hatasından her hakemin sorumluluğu olduğunu söyleyebiliriz. Ancak gerekli uyarılara rağmen orta hakemin kararını değiştirmemesi sorumluluğu üstlendiği anlamına gelir.

 

Tutarsız hakem kararları, hakemin standart olmayan kararlarıdır. Aynı hareket farklı karar olunca mantık ortadan kalkıyor. Hakem kararlarına güven duyulmasında tutarlı kararlar önemlidir.

 

Uyumsuz hakem kararları, hakem triosunun aynı pozisyon için farklı karar bildirmesidir. Yan hakemin aut verdiği bir kararı orta hakemin köşe vuruşu olarak düzeltmesi güven sorunu yaratır.

 

Yanlış hakem kararları,

 

Hakemlerin özellikle zorluk derecesi ve tansiyonu yüksek maçlarda yanlış kararlar verdikleri görünmektedir. Baskılı koşullarda hakemlerin kaygı düzeylerindeki dalgalanmalar ve optimal düzeyde de olsa sapmalar onların kural ihlaline neden olan kararlar vermelerinde önemlidir.

 

            VAR” Yok hakem kararları, VAR’da olmasına rağmen sorumluluktan almayan, gördüğünü değil, görmesi gerekenleri iletip hakemlik ölçülerini zedeleyen hakemlerdir.

 

               Yukarıda görüldüğü gibi modern futbol yönetici, taraftar, antrenör, futbolcu veya medya baskısı altında hakemlerde, süratli ve doğru karar verebilme yeteneğini zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle hakemlerin yönetim becerileri ve bilişsel süreçleri içinde rol oynayan güdülenme araçları, duygu kontrolü, irade süreçleri ve önemli rol oynamaktadır.

 

               Bu bağlamda, hakemler oyunun değişen temposu içinde dikkatini korumak, pozisyonları doğru algılamak, özümsemek, hafızaya almak ve uygulamak zorundadır.

 

               Sonuç olarak iyi bir hakem, baskı altında kural ve talimatları uygulayabilen, liderlik özelliklerini sergileyebilen, iletişim becerilerini gösteren bir hakemdir. Deneyimli bir hakem oyunun önüne geçmeyen, pozisyonları süzen, hisseden, güven veren, standart oluşturan, oyunu ve oyuncuyu rahatlatan bir hakemdir. Kararlarında seçenekleri değerlendirmesi, kararlarını cesaretle uygulaması, gözlem ve değerlendirmesi en büyük kazanımıdır.

 

               Türkiye’de hem iyi hem de deneyimli nasıl olur? Sorusunun cevabı çok için düşünmek, araştırma ve tartışmak gerekiyor.{jcomments on}

 

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  901  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Recep Cengiz Cuma, 22 Kasım 2013.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

 

29/11/2023

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

8.009,33

-1,04

 bjk BJKAS

51,90

-1,14

 fb FENER

124,40

-2,05

 gs GSRAY

8,21

-0,85

 trabzon TSPOR

3,20

-2,74

   SPOR ENDEKSİ

4.667,60

-1,49

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 37738861

TRENDYOL SÜPER LİG 2023-2024 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV
Fenerbahçe 13  11   1   1  33 9  24    34 
2 Galatasaray  13  11    1  1 26   8   18  

34

3 Beşiktaş  13  8 1  4  20  15 5 25
4 Adana Demir 13  6   5  2 24  13 11 23
5 Trabzonspor  13  7 2  4   24  17 7 23
6 Kayserispor 13  6 2 18  14  

 4 

 23 
7

Antalyaspor

13   5   4    4   17 13    4 19
8 Kasımpaşa 13  3

21  25   -4   18 
9 Rizespor 13 11  17  -6 18 
10

Hatayspor

 13  5 21  18   -3   17
11 Ankaragücü 13  4 5

19 

19  0  16
12 Sivasspor 13  16  20  -4    15  
13 Gaziantepspor 13 

12  18  -6   15
14 Karagümrük 13  5 14  12     14  
15 Konyaspor 13  4  13  18  -5  13
16 Pendikspor  13

 4 16  29  -13 13
17 Başakşehir 13  3 12  17  -5  12  
18 Alanyaspor  13   4 21   -12 10

19

Samsunspor  13 2 9  10  21 -11   8   

20

İstanbulspor 13 2 2 9 11 23 -12 8

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Annual Review of Football Finance 2023

Annual Review of Football Finance 2023

Deloitte Sports Grup'un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 32. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı 2021 - 22 sezonunda bir önceki yıla göre %7 büyüyerek 29.5 Milyar Euro büyüklüğüne ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 


 

 UEFA-Kulup-Futbolu-Lisanslama-2023


UEFA’nın 2023’te yayınladığı en son  Kulüp Lisanslamaya İlişkin Karşılaştırma raporuna göre kulüpler Pandemi döneminde 7.3 Milyar Euro zarar ettiler. UEFA raporu, Avrupa kulüp futbolunun endişe verici bir resmini çiziyor. Raporu okumak için tıklayınız.

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 EkoSpor-y

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.