Futbol’un Siyah Kuğusu
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Ömer GÜRSOY Futbol’un Siyah Kuğusu

Futbol’un Siyah Kuğusu

 

 


28032011163458

Ömer Gürsoy- 29 Haziran 2022 ‘Siyah Kuğu’ son 10 yılda izlediğim yüzlerce film arasında beni en çok etkileyenlerin başında gelir. 

 

 

Tabii bir spor yazarı olarak film eleştirisi yapacak kadar uzman değilim.

 

Ama spor yazarları da her okuduğu kitaptan, konuştuğu her kişiden; alışveriş yaptığı bir tezgahtardan, seyyar satıcıdan,  her dinlediği şiirden, her izlediği filmden beslenir, beslenmelidir. İyi bir balı arının çok farklı çiçeklerden topladığı aromalardan oluştuğunu unutmamak lazım.

 

Ben de uzun yıllardır yazılarımda kullandığım metaforları bu yollardan sağlarım.

 

Kulüp yöneticilerimizin her sezon öncesi olumlu ve pozitif demeçlerinin sezonun başlamasıyla nasıl da değiştiğini anlamak için geçmişte de birçok yazılarıma konu ettiğim  ‘Siyah Kuğu’ filmi ile anlatmaya çalışacağım. 

 

Balayı Dönemi Kalıcı Olur Mu?

 

Mehmet Büyükekşi’nin TFF Başkanı olmasının ardından ‘kulüplere rağmen değil, kulüplerle beraber’ söylemi üzerine bir hafta içinde aldığı kararlar üzerine ülke futbolunda bir bahar havası estiğini görüyoruz.

 

Aslında şu ana kadar, Türk futbolunun kurtuluşu için ortada bir reform olmamasına karşın sadece  ‘küçük düzeltmeler’ dahi bu olumlu havanın esmesine neden oldu.

 

Tabii bu balayı dönemi devam edebilecek mi veya ne kadar sürecek?

 

En iyi niyetlimiz dahi bu anın er geç geleceğini biliyor.

 

Geleceği anlamak için geçmişe bakmak gerek, çünkü bu ülke coğrafyasının 20 yıldır süregelen alışkanlıklarını bir günde bir anda değişeceğini beklemek biraz fazla iyi niyetli yorum olur.

 

Hakem Hataları Anahtar

 

Tabii hepimiz de biliyoruz ki; Türk futbolunun son 20 yılını anlamak için  ‘hakem hataları’ hep anahtar olmuştur.

 

 Geçmişte kulüp yöneticilerimizin “Ülke futbolundaki kaos ortamının daha da ileriye taşınmaması için gerekli cevapları daha sonraya bırakıyoruz." demeçlerini unutmuyoruz. 

 

Yani yöneticilerimiz zımni olarak şunu kabul ediyorlar ki, "yönetici açıklamaları ülke futbolunu kaosa götürdü biz buna cevap verirsek kaos daha da ileri gidecek o yüzden şimdi susuyoruz."

 


"Kaosun ilerisi" neresi? Artık onu siz düşünün. Kulüp başkan ve yöneticilerinin artık geleneksel hale gelmiş değerlendirmelerini takip ederken, aslında birçoğunu yakından tanıdığım bu insanların nasıl da farklı bir kimliğe büründüklerini görünce bazen "acaba bu insanlar aynı kişiler mi?" diye sorasım geliyor.

 

Doktor Jeykıl, Mister Hyde’a Dönüşüyor

 


Her biri çok başarılı iş adamı, her biri yakın dost olanlar, iş, kulübü yönetmeye gelince nasıl kendisinin tam zıttı bir kişi olabiliyorlar?

 


Bu metamorfozun edebiyatta, sinemada çok örnekleri vardır: Mesela sabah uyandıklarında ailelerine karşı, ya da iş ortamında doktor Jeykll olanlar, akşam stadyumun yolunu tuttuktan sonra kameraların karşısında Mister Hyde'a dönüşebilirler.

 


İşte ben de bu sorunun cevabını  ‘Siyah Kuğu’ filminde buldum. Tabii bir müzikal ve bir bale filmi ile ne alakası var bunun dediğinizi de duyuyorum.

 

Kuğu Gölü Balesi 

 

O zaman buyurun okuyalım…

 


Film, insan ruhunun en karmaşık hallerini, iyilik ve kötülük ikiliğini aynı kalpte, aynı ağırlıkta ve aynı drama gücüyle yansıtıyor.

 


New York'un önemli bale topluluklarından birinde dans eden Nina için hep Kuğu Gölü Balesi'nde başrol oyuncusu olmak hayalini kurduğu fırsat karşısına çıkar. 

 

Ancak başrolü kapmak için, Beyaz Kuğu (Odette) kadar naif, kırılgan, içe dönük ve masum; Siyah Kuğu (Odille) kadar kurnaz, hasis, pervasız ve baştan çıkarıcı olması gerekmektedir.

 


Nina'nın içindeki kötümcül ve yırtıcı tarafları bulmak için sancılı bir süreç yaşanacaktır. Bu sürecin sonunda, rakibi Mila'ya rolünü kaybetmek istemeyen Nina onu taklit etmiş, hatta onun gibi olmaya başlamıştır. 

 

Artık hem Beyaz Kuğu'yu hem de Siyah Kuğu'yu oynamaya hazırdır…

 

Mila da Nina'nın içindeki kötümcüllüğü, yırtıcılığı ortaya çıkarmayı başarmıştı.

 

Futbola Dönelim

 


Sezon öncesi herkes "marka değeri" büyüsünün etkisi altında güzel demeçleri, federasyona, hakemlere destek mesajları veriyor. 

 

Sezon ortası bir kulüp başkanının hakemleri hedef alan açıklamalarının ardından artçı depremler gelmeye başlıyor. 

 

Tıpkı Mila'nın Nina'yı kışkırtması gibi... 

 

Bir bakıyorsunuz sezona Beyaz Kuğu olarak giren kulüp başkanları sezon ortasında Siyah Kuğu'ya dönüşüvermişler...

 

Hem de Nina'yı bile imrendirecek dansları ve manevraları ile iyilik ve kötülüğü aynı kalpte yansıtabiliyorlar. 

 

Ve ne tesadüfidir ki, bu oyun her yıl aynı mevsimde ve aynı şekilde sahneleniyor.

 

Taraftarın Etkisi

 


Tabii bir de işin taraftar boyutu var. Kulüp Başkanları da tıpkı bir siyasetçi seçmenin nabzını tutar, ona göre politikalarına yön verirken kulüp başkanlarının da taraftarların söylem ve beklentilerinden etkilenmemesi mümkün değil. (Bunu her ne kadar onaylamazsak da anlamak zorundayız. Aslında bu ülke de kulüp başkanlığı da öyle kolay bir görev değil bunu da kabul etmemiz gerekiyor. Bir yandan ‘taraftar baskısı‘ altında ekonomik zorluklarla boğuşurken, bir de 40 yıldır büyük bir beklenti sonucu yasalaşan  ‘Kulüpler Yasası’ ile de demoklasin kılıcını ensesinde hisseden kulüp başkanlarının işlerinin hiç de kolay olmadığını belirtelim. Ülke futbolunun bugün geldiği kaotik durumda ve aşırı borçlanmada elbette kulüp yöneticilerinin büyük sorumluluğu vardır ama yıllarca ‘ırmağın dizginsiz akmasına’ izin veren popülist futbol ortamının tek günah keçisi de onlar değildir).

 

Peki biz futbol izleyicilerinin bir seçme hakkı olsa kulüp başkanlarımızın, Siyah Kuğu gibi olmasını mı yoksa Beyaz Kuğu gibi olmasını mı tercih ederdik? 

 

Her şeye rağmen siyah seçilecek gibime geliyor. 

 

Çünkü bu oyun bizim ülkemizde bizim karanlık yanımız için oynanıyor.

 

Yapay Zeka İşe Yarar Mı?

 

TFF’nin yeni yönetiminde Kulüplerde de yöneticilik yapmış Federasyonu Başkanı dahil Murat Aksu, Yusuf Günay, Yalçın Orhan, Müslüm Özmen, Talat Papatya ve Volkan Can gibi yöneticiler var, onlar artık masanın diğer tarafındalar.

 

Kulüp Başkanları’nın zaman Siyah Kuğu zaman da Beyaz Kuğu rolünü oynamaları gerektiğini de en iyi onlar anlayacaklardır.

 

Yeni dönemde Türk futboluna özellikle de hakem hatalarında ‘yapay zeka’yı sokacağını söyleyen Başkan Büyükekşi’nin kulüp yöneticileri ile ilişkilerinde de ‘muhakeme’ özellikleri bulunan yapay zeka’dan yararlanacak mı bilmiyorum ama aynı kimlikte hem Siyah hem de Beyaz olan kulüp yöneticilerinin  ‘göndereceği okları’ nasıl  muhakeme edeceğini de doğrusu merak ediyorum.

 

Not: Filmin son sahnesinde "ölümü" oynayan Nina kendisini rolüne öylesine kaptırır ki gerçekten ölür. Her daim "futbolda kaos" hezeyanı içinde olanlar da bir gün futbolda gerçek kaosu yaratacaklardır. Futbolumuzun sonunun benzememesini umarak bu balayı döneminin geçici olmamasını dilerim. {jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  201  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Ömer Gürsoy Pazartesi, 21 Haziran 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

29/09/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

3,146,89

-1,60

 bjk BJKAS

5,48

-1,44

 fb FENER

52,10

-0,95

 gs GSRAY

5,64

-1,74

 trabzon TSPOR

4,35

-1,58

   SPOR ENDEKSİ

1.482,62

-1,37

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 32479882

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana Demir  7   5  1   1  16  7    16 
2 Galatasaray  7   5  1  4 

16

3 Başakşehir  6  4 2 0 9 14
4 Beşiktaş  7   4  16  10  6 14
5 Konyaspor  7 4 2  1  2 6 14
6 Fenerbahçe  6  4   1 20   6    14   13 
7

Trabzonspor 

 7  1  11  10   1 13 
8 Kayserispor  7   0  4  12 
9 Gaziantep 7  2 13  10  3 11 
10

Kasımpaşa

 7   0 15  -8  9
11 Alanyaspor

10 

15  -5  8
12 Giresunspor -3     7 
13 Karagümrük 10  -2   6
14 Antalyaspor  7  0  14   -6     6  
15 İstanbulspor 6 10  -6  5
16 Ankaragücü  6  1   11  -5 4
17 Sivasspor 7 11  -6   4  
18 Ümraniyespor  7  2 10   -5 2
19 Hatayspor 6 1 10   -8   1  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.