Mayınları Teker Teker Temizliyor!
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Ömer GÜRSOY Mayınları Teker Teker Temizliyor!

Mayınları Teker Teker Temizliyor!

10577674db

Ömer Gürsoy- 1 Ocak 2021 Okul/spor ikilemi... Karşımızda yıllardır kangrene dönmüş bu sorun ülke sporunun gelişiminde en önemli engel olarak karşımızda duruyordu. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, sporda başarıya giden yolda mayınları teker teker temizliyor.

 

 

25 yıldır sporun her kademesinde görev yaptım; kimi zaman yönetici kimi zaman yazar kimi zaman da veli olarak ülkemizdeki sporun gelişimini yakından izleme fırsatım oldu. Bu süreçte her zaman karşımıza çıkan temel sorunlar vardı; okul/spor ikilemi... Karşımızda yıllardır kangrene dönmüş bu sorun ülke sporunun gelişiminde en önemli engel olarak karşımızda duruyordu. Spora yapılan yatırımlar artıyor; spora maddi ortam hazırlama görevine sahip devlet ekonomik olarak spora büyük kaynaklar aktarıyor, federasyonların bütçeleri artıyor, her gün yeni bir tesis açılışı oluyor ancak bir türlü yetenekli sporcuların 12-14 ve 17-18 yaş aralığında spordan uzaklaşmalarını engelleyemiyorduk. 

‘İşiten, duyan, hisseden yöneticilere ulaştı’

Sporcular mutlaka bir kırılma anı yaşıyorlardı. Okul tercihinden dolayı sporu bırakan binlerce gencimiz var... Yani taburenin bir ayağı hep eksik kalıyordu. İşte veliler, sporcular, antrenörler, federasyonlar yıllardır bu sorundan dem vurup, çözüm arıyorlardı. Aslında her ikisinin de aynı anda yürüyebileceğini inanıyorduk. Ama bir türlü çözüm gelmiyordu. İşte geçtiğimiz dönemde peşi sıra gelen imza törenleriyle bu taleplerin ‘Sağır kulaklara’ değil 'İşiten, duyan ve hisseden’ yöneticilere ulaştığını görüyoruz. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, sporda başarıya giden yolda mayınları teker teker temizliyor. Gerçek bir devlet adamı Henry Ford’un, "Hata değil çare bulun" sözünü Kasapoğlu hayata geçirmiş oldu. Her devlet adamı geleceğin taleplerini geçmişin tecrübeleri ile tartmak zorundadır. Ben bu projelerle Kasapoğlu’nun gerçek bir devlet adamı olarak davrandığının altını çizmek istiyorum. Önce üniversite çağına gelen başarılı sporcular için 52 Vakıf Üniversitesi ile yapılan işbirliğinin ardından önceki gün de orta ve lise öğrenimi gören Milli sporcularımızın Özel Öğretim Derneği’ne üye kurumlara yüzde 100 burslu eğitim almalarının önü açıldı. 

‘Gelecek nesiller anlayacaklardır’

Bunu ben spor alanında ‘Sessiz bir devrim’ olarak değerlendiriyorum. Gelecek nesiller bu sağlanan imkanların önemini daha iyi anlayacaklardır. Her zaman söylediğim bir şey var; Spor Bakanlığı madalya peşinde koşmaz, madalyaya giden yolda vizyon projeleri ortaya koyarlar. Gençlerimizi eğitim/spor ikiliminden kurtarmak geleceğimiz açısından en önemli ‘Vizyon’ projelerinden birisidir. Hem de bu işbirliğinin 2 kamu kurumu arasında değil de özel sektör ile kamunun el sıkışması şeklinde olmasını daha anlamlı ve başarılı buluyorum. 

‘Zirveye giden yol...’

Her zaman özel sektörün esnekliğine, dinamizmine inanmış birisi olarak bunu söylüyorum. Sporda başarıya giden yolda özel okul sahiplerini, okul müdürlerini bu Milli davaya ortak etmek son derece akılcı ve başarılı bir girişim olmuştur. Özel okullarımız Milli sporculara destek veren bir yapıya dönüşürken Türk sporcusunun gelecekte elde edeceği başarılarda da önemli bir parametre olarak tarihte yerini alacaktır. Dünyanın en büyük 20 ülkesi arasında yerini sağlamlaştıran ve gözünü ilk 10’lara diken Türkiye’nin sporda da hedefi ilk 20’ler hatta ilk 10’larda olmalıdır. Bunun yolunu da ülkemizin kamu/özel sektör işbirliği ile yapmalıyız.

Görünmeyen kahramanlar

Özel Öğretim Derneği’ne (ÖZDER) bağlı özel okullarda yapılan bu işbirliğinin diğer özel okullarımızla da yapılacağını umuyor ve bekliyorum. Yıllardır Türk basketboluna büyük hizmet vermiş TED’i ve Genel Başkanı değerli arkadaşım Selçuk Pehlivanoğlu’nu, yine sporun birçok alanında destek olan Okyanus Koleji, Bahçeşehir-Uğur Koleji, Sınav, Doğa, Final ile yıllardır kadın voleyboluna destek olan Maya Okulları’na ve yine kadın basketboluna verdiği hizmetten dolayı 'Nesibe ‘Aydın’ Spor Politikası'nı köşe yazılarıma taşıdığım değerli dostum Mirkan Aydın’a da bu seferberlikte yer almaları konusunda çağrıda bulunmak istiyorum. Tabii her başarı hikayesinin bir de görünmeyen kahramanları vardır. Geçmişinde Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevinde de bulunan akademisyen Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcılığı görevine başladığı günden itibaren spor camiası ile kamu/özel eğitim kurumları ile köprü görevini başarıyla üstleniyor. Kasapoğlu’nun projelerine ve hayallerine hayat veriyor. Bir sporsever olarak emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçesi, Sarıbal Köyü’nde kendi imkanları ile tenis kortu yapmış ve voleybol filesini korta takıp ellerinde raketlerle kimi şalvarlı köylülerin tenis oynayan görüntüleri medyaya düştü. Köydeki tüm çocukların ilgiyle emmilerini, babalarını, dayılarını tenis oynarken izlemeleri bende birçok çağrışım yaptı. Hele ki, Bakan Kasapoğlu’nun Viranşehir için dört başı mamur bir tenis kortu inşa edeceğini ve her türlü malzeme desteğini vereceğini açıklamasının ardından bundan tam 10 yıl önce kaleme aldığım ‘Çetin Altan’ın tenis hayali’ yazım aklıma geldi. Çetin Altan çok uzun seneler önce Türkiye'nin kalkınması için bir referans noktası açıklamıştı: "Köylerinde tenis oynanan bir ülke."

Yanlış algılanmıştı

Tenis oynanacak bu köyler tatil köyleri değil elbet. Altyapı, eğitim, sağlık ve hatta güvenlik meseleleri çözülmemiş yüzlerce köyde tenis oynamak fantastik bir fikir olarak görülebilir. Ama Altan'ın söyleminde sporun hele de tenis gibi 'lüks' bir sporun bile hayatın her alanında anlam bulmasını istemek gibi güzel bir hedef aranmalı. Peki Çetin Altan bunca spor branşı içerisinde niçin tenisi örnek olarak göstermiş dersiniz? Hemen aklımıza tenisin pahalı bir spor olduğu cevabı gelebilir. Hâlbuki geniş tarlaları düşünerek golf gibi, binicilik gibi tenisten daha pahalı branşlar da seçebilirdi. Bana kalırsa tenisi, golf ve binicilikten ayıran en önemli özellik yıllardır tenisin ülkemizdeki algılanmasında bir statü, bir sınıf farklılığı yaratmasıdır.

Tenis bir halk sporudur

Altan, bu farkın ortadan kalkmasıyla ülkenin kalkınması konusunda paralellik kurmuş olsa gerek. Neyse ki, Altan'ın düşü bir nebze gerçekleşti, Kasapoğlu’nun girişimleri ile Türkiye’nin köylerinde tenis kortları yapılmaya başlandı. Her zaman iddia ettiğim bir şey var; tenis tam bir halk sporudur, halkın sporudur. Yeter ki eşit fırsat sağlansın.. Tenisi ülkenin batısından orta anadoluya, doğuya doğru taşımalıyız. Bir çok Avrupa ülkesinde sadece şehir merkezlerinde değil ilçeler ve köyler tenis kortları ile donatılmıştır. Bakan Kasapoğlu’nun Viranşehir köyüne tenis kortu yaptırması bana bunları hatırlattı. “Köylü milletin efendisidir" diyen büyük bir liderden feyz alıp çağdaşlaşma yoluna girmiş bir ülkede, "Beyefendilerin hanımefendilerin lüks sporu" olarak görünen tenise doğru, kitleselleştirici her türlü çaba için tesisleşme vakti.{jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  1322  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Ömer Gürsoy Pazartesi, 21 Haziran 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

 

27/11/2023

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

8.107,19

1,85

 bjk BJKAS

51,75

0,78

 fb FENER

124,30

1,30

 gs GSRAY

8,22

0,49

 trabzon TSPOR

3,36

-1,47

   SPOR ENDEKSİ

4.696,68

0,08

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 37716935

TRENDYOL SÜPER LİG 2023-2024 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV
Fenerbahçe 12  10   1   1  31 8  23    31 
2 Galatasaray  12  10    1  1 22   8   14  

31

3 Adana Demir  12  6 4  2  23  12 11 22
4 Trabzonspor 12  7   1  4 21  14 7 22
5 Beşiktaş  12  7 1  4   18  14 4 22
6 Kayserispor 12  6 2 17  13  

 4 

 22 
7

Antalyaspor

12   5   3    4   17 13    4 18
8 Kasımpaşa 12  3

21  23   -2   18 
9 Hatayspor 12 20  16  4 17 
10

Rizespor

 12  2 11  17   -6   17
11 Gaziantep 12  5 7

12 

17  -5  15
12 Karagümrük 12  13  10   3    14  
13 Sivasspor 12 

13  17  -4   14
14 Karagümrük 12  4 18  19    -1   13  
15 Penidkspor 12  4  15  25  -10  13
16 Konyaspor  12

 4 11  18  -7 10
17 Alanyaspor 12  4 17  -8  10  
18 Başakşehir  12   3 16   -8 9

19

Samsunspor  12 2 8  9  19 -10   8   

20

İstanbulspor 12 1 2 9 9 22 -13 5

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Annual Review of Football Finance 2023

Annual Review of Football Finance 2023

Deloitte Sports Grup'un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 32. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı 2021 - 22 sezonunda bir önceki yıla göre %7 büyüyerek 29.5 Milyar Euro büyüklüğüne ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 


 

 UEFA-Kulup-Futbolu-Lisanslama-2023


UEFA’nın 2023’te yayınladığı en son  Kulüp Lisanslamaya İlişkin Karşılaştırma raporuna göre kulüpler Pandemi döneminde 7.3 Milyar Euro zarar ettiler. UEFA raporu, Avrupa kulüp futbolunun endişe verici bir resmini çiziyor. Raporu okumak için tıklayınız.

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 EkoSpor-y

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.