Euro 2020'nin Ardından!
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Ahmet TALİMCİLER Euro 2020'nin Ardından!

Euro 2020'nin Ardından!

953039c12836410d959c5195668e87ffMüslüm Gülhan- 16 Temmuz 2021 Futbol bize renkli ve bir o kadar da heyecan verici anları yaşama olanağı sunmaya devam ediyor. Belki de asıl üzerinde durmamız gereken futbolun içinde yaşadığımız dünyaya ilişkin olarak sunmayı sürdürdüğü bu güzelliklerdir ne dersiniz? 

 Geçtiğimiz pazar gecesi İngiltere ile İtalya arasında oynanan final karşılaşması ile Euro 2020 sona erdi. Fakat turnuva boyunca yaşadıklarımızı göz önünde bulundurduğumuzda etkisinin uzun bir süre boyunca devam edeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Her şeyden önce UEFA'nın uzun bir süreden bu yana devam etmekte olan tuhaf yönetim stratejisinin sonuçlarının en net bir biçimde gözler önüne serildiği turnuva olarak Euro 2020 hiç ama hiç unutulmayacaktır. UEFA Başkanı Ceferin'in de istemeye istemeye itiraf etmek zorunda kaldığı farklı ülkelerde oynama komedisinin yaratmış olduğu eşitsizlik, fazlasıyla göze battı. Hatta finali oynayan İngiltere'nin bir maç dışında bütün karşılaşmalarını kendi ülkesi ve seyircisi önünde oynatılması tepki çekti. Pandemi şartlarını dile getiren İngiliz yetkililerin birdenbire seyirci sayısını yarı final ve final için serbest bırakmasının yanı sıra İngiltere dışından seyirci kabul etmemesine bile UEFA yetkilileri göz kırptılar. Aslında futbolda uzun bir zamandır devam eden eşitsizliklerin ete kemiğe büründüğü bir turnuvayı geride bıraktık diyebiliriz.

Futbolun bu kadar çok sıkışık bir takvim içerisinde oynanmasının yansımalarını da yine bu turnuvada Danimarka ile Finlandiya arasında yaşanan karşılaşmada Christian Eriksen'in yaşadığı talihsizlikle görmüş olduk. Az kalsın turnuva daha yolun başında büyük bir drama sahne olacaktı. Sahanın içerisinde yaşanan görüntüler kadar maçın apar topar oynatılması konusunda yapılan baskılar da kolay kolay unutulacak gibi görünmüyor. UEFA ve FIFA her geçen yıl biraz daha fazla yoğunlaşan futbol takvimiyle birlikte futbolcu sağlığını ve geleceğini tehlikeye atacak yaklaşımları hayata geçirmeye devam ediyor. Futbolun metalaşmasının yaratmış olduğu tuhaf iklimle birlikte futbolcular çok daha fazla birer makine formatına büründürülüyor ve ne kadar çok maç yaparlarsa o kadar çok bahis ve naklen yayın geliri ile kasası dolacak olan futbol baronları için süreç yetersiz kalmaya devam ediyor. Pandemi koşulları içerisinde son derece eşitsiz bir ortamda icra edilen bir turnuva seyrettik. Bazı ülkelerde sadece yüzde otuzluk bir seyirci ortalamasına izin verilirken Macaristan örneğinde olduğu gibi stadyumların tamamen dolduğu karşılaşmalar da görmüş olduk.

Dış koşullardan biraz da sahanın içerisinde yaşananlara döndüğümüzde ise karşımıza ölüm grubu olarak adlandırılan ve Fransa, Almanya, Portekiz ile Macaristan'ın yer aldığı gruptaki karşılaşmalarda yaşanan ilginç skorlar dikkat çekiciydi. Fakat asıl tuhaflık bu grupta yer alan ve şampiyonluğun en büyük adayları olarak gösterilen Fransa, Almanya ve Portekiz'in de yarı finali dahi göremeden evlerine dönmeleriydi. Diğer favori adayları arasında gösterilen Belçika ve Hollanda ise istediklerini gerçekleştiremeden evlerine dönmek zorunda kaldılar. Tabii bir de İspanya'yı bu ülkelerin arasına eklememiz gerekiyor. Altı önemli futbol ülkesinin devre dışı kaldığı yerde ülkemizin milli takımının olmamasını normal olarak nitelendiren milli takım teknik direktörümüz sayın Şenol Güneş'e herhalde başka turnuvaları izlemişiz demekle yetineceğim. Milli takımın çok büyük bir fırsatı teptiğini ve futbol adına hiç ama hiçbir şey ortaya koymadan eve döndüğünü tekrar hatırlatmak isterim. Ve ne yazık ki yaşananlara dair en ufak bir saptamada bulunulmadan gerçekleştirilen basın toplantısı sayesinde bundan sonrasında da aynı anlayışla yola devam edeceğimizi öğrenmiş olduk.

Bu turnuvanın en göze çarpan unsurlarının başında futboldaki hızlanma sürecinin artık giderek daha fazla ön plana çıkmış olduğunu söyleyerek başlayabiliriz. Klasik alan dağılımlarının ve futbolcuların saha içerisindeki yayılım planlarının baştan aşağı değiştiği bir süreçten geçiyoruz. Karşılaşmaların 90 dakika ile sonuçlanmadığı uzatmalarla birlikte neredeyse 100-105 dakikayı bulduğu bir dönemdeyiz artık. Benzer süreç maçların uzatmalara kaldığı ve penaltılara gittiği karşılaşmalarda da yaşanıyor. Teknik ekibinizin farklı uzmanlık alanlarından gelen kişilerden oluşması ve teknik direktörün yanında sürekli olarak onunla irtibat halinde bulunan kişilerin ekranlara yansıyor olması da tesadüf değil. Neredeyse bütün karşılaşmalarda teknik direktörlerle yanlarındaki isimlerin sık sık bir araya geldikleri ve konuştukları görüntüleri izledik. Futbol ve endüstriyel bütün spor dalları uzmanlıkların ön plana çıktığı birer modern organizasyon olarak görülmelidirler. Artık bu organizasyonlarda uzmanlar her türlü teknolojik araçları anında kullanmak suretiyle, sahanın kenarında takımı kumanda etmekte olan isme yardımcı olmakla görevlidirler. Takım olma hali ve takım ruhu bu dönemde yeniden biçimlenmekle kalmamış aynı zamanda dönemin ruhuna uygun olarak oluşturulmuştur. Burada yaşanan yoğun stresle baş edebilmesi için spor psikologları olmazsa olmazlardan bir tanesidirler-gerek milli futbol takımımızda gerekse basketbol milli takımımızda bu görevi yerine getirecek uzmanlarımız yer almakta mıdır?- ve onlar aracılığıyla sporcuların karşılaşmalara hazırlanmaları sağlanmaktadır.

Bir parantezi de VAR sistemi olarak adlandırılan düzeneğe ayırmak durumundayız. Turnuva boyunca sistemin hiç de alışık olduğumuz gibi işlemediğini hatta saha içerisinde hakemlerin hatalar yapmasına karşın söz konusu durumun bizde olduğu gibi bambaşka sonuçlara yol açmadığını da görmüş olduk. Hakem performansları açısından iyi bir turnuva seyretmedik ancak yine de futbolcuların son derece iyi niyetli ve abartılı sertlikten kaçındıklarını belirtmeliyiz. Futbolun eve dönmesini bekleyen İngiliz taraftarlar yine hüsrana uğradılar ve yine final karşılaşması öncesinde bilindik görüntülerin oluşmasına yol açtılar. Fakat bu turnuva bize güzel hikayeleri ve bir o kadar da keyifli karşılaşmaları beraberinde getirdi. Eriksen'in yaşadığı büyük tehlike karşısında bütün tribünler neredeyse bir yürek olarak destek oldular. Hemen sonrasında oynanan karşılaşmada Belçika milli takımının golcüsü Lukaku attığı golü takım arkadaşı olan Eriksen'e gönderdi. Danimarka ile Finlandiya arasındaki karşılaşma kaldığı yerden yeniden başladığında Finlandiyalı futbolcular rakiplerini alkışlayarak sahadaki yerlerini almalarını beklediler. Benzer şekilde tüm tribünler bu güzel tabloya iştirak etmesini bildiler. Bir diğer ilginç olay ise basın toplantısı sırasında Ronaldo'nun önünde duran Cola şişesini kaldırması ve su içilmesini söylemesi ile yaşandı. Farklı oyuncular ve teknik direktörler bu durumu turnuvanın sponsoru olan bira ve cola şişeleri ile gerçekleştirdikleri hareketler ile daha da geliştirdiler. Bir anda futbol ve sponsorluk ilişkisi hiç ama hiç olmadığı kadar farklı bir boyuta taşınmış oldu. Büyük bir ihtimalle bundan sonra sponsorlar söz konusu kazaların yaşanmaması konusunda daha da dikkatli olacaklardır.

Son olarak Euro 2020 bir kez daha futbolun küreselleşen dünya üzerinde ne kadar büyük bir etkide bulunan bir alan olduğunu gözler önüne serdi. Bir tarafta karşılaşmaların öncesinde ırkçılığın protesto edilmesini, öte tarafta homofobik, ırkçı yaklaşımları bir kez daha görmüş olduk. Fakat tüm bunlara karşın futbol bize renkli ve bir o kadar da heyecan verici anları yaşama olanağı sunmaya devam ediyor. Belki de asıl üzerinde durmamız gereken futbolun içinde yaşadığımız dünyaya ilişkin olarak sunmayı sürdürdüğü bu güzelliklerdir ne dersiniz?{jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  1209  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Ahmet Talimciler Perşembe, 25 Kasım 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

 

14/06/2024

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

10.472,31

+0,76

 bjk BJKAS

33,30

+5,78

 fb FENER

152,00

+9,99

 gs GSRAY

8.23

+2,88

 trabzon TSPOR

2,14

+6,47

   SPOR ENDEKSİ

4.554,27

+6,53

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 40523574

TRENDYOL SÜPER LİG 2023-2024 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV
Galatasaray 38 33  3   2  92 26 66  102 
2 Fenerbahçe  38  31    6  1 99  31   68

99

3 Trabzonspor  38  21 4  13 69  50 19 67
4 Başakşehir 38   18   7  13 57  43  14 61
5 Kasımpaşa 38 16 8  14   62  65 -3 56
6 Beşiktaş 38  16 14 52  47 

  5 

 56 
7

Sivasspor

38 14  12  12   47 54  -7 54
8 Alanyaspor 38 12 16

10 

53  50 52 
9 Rizespor 38 14  16  48  58  -10 50 
10

Antalyaspor

38 12  13 13 44  49   -5  49
11 Gaziantep 38 12 18

50 

57   -7  44
12 AdanaDemir 38 10  14  14 54  61 -7  44  
13 Samsunspor 38  11 10

17 

42  52  -10  43
14 Kayserispor 38 11  12 15  44  57  -8  41
15 Hatayspor 38  14  15 45 52  -7  41
16

Konyaspor

38

9

14  15 40  53  -13 40
17 Ankaragücü 38  16 14  46  52  -6  40 
18 Karagümrük 38  10  10 18 49 52  -3 40

19

Pendikspor  38 9 10 19 42 73 -31   37  

20

İstanbulspor 38 4 7 27 27 80 -53 16

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Annual Review of Football Finance 2023

Annual Review of Football Finance 2023

Deloitte Sports Grup'un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 32. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı 2021 - 22 sezonunda bir önceki yıla göre %7 büyüyerek 29.5 Milyar Euro büyüklüğüne ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız

Deloitte Money League - 2024

Deloitte Money league 2024

Deloitte Money League Raporunu 27. kez yayınladı. Rapora göre Avrupa'nın en zengin 20 kulübünün 2022-23 sezonunda gelirleri toplam 10.5 Milyar Euro'ya ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

UEFA Kulüp Finans&Yatırım Raporu 2024

 

UEFA Raporu-2023

UEFA Kulüp futbolunun finansal durumları ve yatırımlarına ilişkin yıllık görünüm ve benchmark raporunu yayınladı. Okumak için tıklayınız

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 


 

 UEFA-Kulup-Futbolu-Lisanslama-2023


UEFA’nın 2023’te yayınladığı en son  Kulüp Lisanslamaya İlişkin Karşılaştırma raporuna göre kulüpler Pandemi döneminde 7.3 Milyar Euro zarar ettiler. UEFA raporu, Avrupa kulüp futbolunun endişe verici bir resmini çiziyor. Raporu okumak için tıklayınız.

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 EkoSpor-y

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.