Rezerv Lig ve Marka Değeri Safsatası
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Ahmet TALİMCİLER Rezerv Lig ve Marka Değeri Safsatası

Rezerv Lig ve Marka Değeri Safsatası

16 9 1662064262

Ahmet Talimciler- 3 Eylül 2022 Ülkemizde yapılanlar sürekli olarak yapanın yanına kâr kaldığı bir başka ifadeyle hesap sorma mantığı hiçbir biçimde işlemediği için ömrü iki ay süren Rezerv Lig macerasının ülke futbolunda yarattığı etki konusunda da hiç kimse hesap vermeyecektir.

 

Türkiye'de futbolun ne olmadığını anlamak istiyorsanız orada yapılanlara bakmanız yeterlidir. Çünkü çoğu kez yapılanların yapılamayacak olanların adeta garantisi olduğunu göreceksiniz. Son yirmi yıldır federasyon yönetimlerine gelen bütün başkan ve yönetimlerin adeta dillerine pelesenk ettikleri 'marka değeri' kavramının içini nasıl boşalttıklarına ilişkin elimizde son derece iyi bir örnek olay yer almakta: Rezerv Lig. Önce nasıl başladığını ve sürecin ne şekilde işlediğini ortaya koyalım ardından da başlamasına yol açanların nasıl kaldırılmasında aracı olduklarını gösterelim. Tüm bunların üzerine de ülke futbolunun kötü yönetilmekte olduğu için bir türlü mesafe kat edemediğini tarihe not düşelim.

Haziran ayında yeni futbol federasyonu başkanı ve yönetimi göreve başlamıştı daha sonra ise 30 Haziran 2022 tarihinde alınan kararla Rezerv Lig'in kurulmasına karar verildiği kamuoyuyla paylaşılmıştır. Öncelikle Rezerv Lig konusunda en önemli girişim Kulüpler Birliği Vakfı nezdinde yürütülmüştü ve Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu bu organizasyonun kulüpler açısından niçin önem arz ettiğini şu cümlelerle dile getirmişti:

"Geçen sene kiralık gönderdiğimiz oyuncuların bir kısmı yeteri kadar oynamadı. Anadolu kulüplerinin bizim imkanlarımızı sağlamaları mümkün değil. Maç tecrübesi kazanması için gönderdiğimiz oyuncular, oynamadan geri döndüler. Rezerv Lig bu yüzden önemlidir."

Aslında söz konusu organizasyon ile ilgili olarak Kulüpler Birliği Vakfının 2020 yılında da federasyona bir talebi olduğunu ve dönemin federasyonunun bu talebi dikkate alarak Rezerv Lig uygulaması ile ilgili olarak kulüplere görüşlerini sorduğunu biliyoruz. Dönemin Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir bu konuda şu ifadeleri kullanmıştı: 

"Rezerv Lig konusunda Kulüpler Birliğinden istek geldi. Bunun kararını aldık ve kulüplere bildirdik. Ligin statüsünü ve birinci, ikinci ve üçüncüsü için ödülleri belirledik. 7 Eylül 2020 tarihine kadar bize bildirmek zorundalardı. Fakat 7 Eylül akşamı sadece üç takımdan Rezerv Lige katılma isteği geldi. Bu takımlar Trabzonspor, Beşiktaş ve Göztepe idi. Diğer takımlardan istek gelmedi, üç takımla bunu uygulamamız söz konusu değildi." 

Bir iki paragraf içerisinde net bir biçimde görüldüğü üzere Rezerv Lig projesi aslında Kulüpler Birliği Vakfının bir talebi ve ilginç bir biçimde bu taleple yola çıkan vakfın organizasyon kararının alınmasından sadece iki ay sonra-üstelik ligin ilk dört haftasının ardından-sürece ilişkin çekincelerini iletiyor olmaları tek kelime ile trajikomiktir. Kulüpler Birliğinin Rezerv Ligin iptali için Türkiye Futbol Federasyonuna yaptığı başvuruda yer alan cümleleri de özellikle buraya alma yoluna gidiyorum. Ki bu sayede ülke futbolunu yönetenler ile yönetmeye talip olanların aslında nasıl bir kafa karışıklığı içerisinde bulunmakta oldukları daha iyi anlaşılabilsin:

"Kulüpler Birliği Vakfı olarak, Süper Lig takımlarımızdaki genç oyuncuların rekabetçi bir ortamda zorluk derecesi yüksek maçlar oynayarak hem tecrübe kazanmaları hem de kendilerini geliştirmeleri amacıyla B Takım uygulaması talebimizi bundan önceki Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu ile çeşitli kereler paylaşmıştık. Yeni seçilen Türkiye Futbol Federasyonu başkan ve yönetimi kulüplerimizden gelen bu talebe kayıtsız kalmamış ve uzun bir süredir beklediğimiz Rezerv Lig organizasyonunu yoğun bir çalışma sonucu hayata geçirmiştir. Ancak bugün gelinen noktada, finansal olarak hayatını sürdürmekte dahi zorluk çeken birçok Süper Lig kulübümüz, Rezerv Lig takımlarının müsabakalarını oynayacakları saha bile bulamamaları, buna ek olarak lojistik ve operasyonel daha birçok problem nedeniyle, Kulüpler Birliği Vakfı yönetiminden Rezerv Lig organizasyonunun iptal edilmesi için Türkiye Futbol Federasyonu'na başvuruda bulunulmasını talep etmiştir."

Bu açıklamanın içerisinde geçen cümlelerden bazıları bile ülke futbolunun halinin neden bu düzeyde olduğunu göstermesi açısından tek başına yeterlidir. Düşünsenize futbolun en önemli kurumlarından birisi olduğunu düşünenler, böyle bir ligin kurulmasını talepte bulunurlar iken bu karşılaşmaların nerede oynanacağı konusunda en ufak bir öngörüde bulunmamışlardır. Ardından lojistik ve operasyonel problemler sanki şimdi ortaya çıkmış gibi davranmak suretiyle sürecin iptalini talep etmektedirler. Affedersiniz ama hem Kulüpler Birliği olarak sizler hem de Futbol Federasyonu yönetimindekiler böylesi bir organizasyonu hayata geçirmek için en ufak bir çalışmada bulunmadığınızı şimdi mi anladınız da aklınız başınıza geldi! Tamamen göstermelik uygulamalarla yönetiyormuş gibi yaparak ülke futbolunu her geçen yıl biraz daha kötü bir aşamaya doğru götürüyorsunuz. 26 yıl sonra Şampiyonlar Ligi'nde bir temsilcimizin olmadığını yazan futbol medyasının ekranlarda söz konusu bu organizasyon konusunda dişe dokunur tek bir söz söylemiyor olmaları bile durumu ortaya koymaktadır.

 

Marka değeri söylemi tek başına sadece söylemsel bir ifade üzerinden değer kazanamaz! Bir markanın yaratılıp, sürdürülebilmesi ve toplumsal hayatın içerisinde bir pozisyon işgal edebilmesi için aşması gereken pek çok badire bulunmaktadır. Fakat bütün süreçlerin içerisinde yönetsel anlamda bir netlik ve hesap verilebilirlik söz konusudur. Biz de olduğu gibi ne olsa gider mantığı ile işler yürümez ve yapılanlar kadar yapılamayanların da neden veyahut niçin olmadığı hakkında da kamuoyuna net bilgiler verilir. Dört haftalık Rezerv Lig deneyimi ile ilgili olarak kulüplerin, futbol federasyonunun ve futbol medyasının elinde sürecin hangi aşamalar içerisinden geçtiğini gösteren bir kayıt bulunmakta mıdır? Bu süreç içerisinde hangi takımlardaki hangi oyuncular daha fazla ön plana çıkmışlar ve geleceğe yönelik umut vaat etmişlerdir. Hangi yönler aksamış ve hangi yönler hakkında ne gibi düzenlemelerin yapılmaya ihtiyacı söz konusudur. Tüm bunların kayıt altına alınmadığını hepimiz gayet iyi biliyoruz zaten asıl mesele de bu veri yoksunluğumuz da yatmakta. Yoksa bu ülkenin iyi niyetli hala futbol federasyonu ve kulüpler birliğine futbolun geleceği ile ilgili olarak geniş katılımlı futbol şurası düzenleyelim diyebilen akademisyenleri de bulunuyor. Sevgili dostlarım ne yazık ki yurt dışında yaşanan süreçlerin burada da olabileceğini düşünüyorlar ve bizdeki uygulamaların bu ülkenin kültürel bakış açısı ile yakından bağlantılı olduğu gerçeğini bir türlü anlayamıyorlar. 

 

1 Eylül 2022 tarihinde yapılan TFF toplantısı sonrasında kamuoyuyla paylaşılan metinde Rezerv Lig'in kaldırıldığı futbolun paydaşlarına ilan edildi. Açıklamadaki ilk iki maddeyi ilgilerinize sunuyorum.

 

"1. Kulüpler Birliği'nin kamuoyu önünde yaptığı talep değerlendirilerek, Rezerv Lig'in kalan haftalarının oynanmamasına karar verilmiştir.

 

2. Kulüplerimizin talebi doğrultusunda U19 Gelişim Ligi ile ilgili yapılacak düzenlemeler önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacaktır.” Bu ifadelerin arkasına Kulüpler Birliğinin bir gün önce yaptığı açıklamanın son paragrafını da eklediğimiz de resim netleşiyor. "Tüm bu gelişmeler ışığında sezon başında hayata geçirilmesini talep ettiğimiz Rezerv Lig uygulamasının bu sezon için durdurulması ve önümüzdeki sezonlar için durumun daha sonra tekrar istişare edilmesine dair başvurumuz Türkiye Futbol Federasyonu'na iletilmiştir. Anlayışla karşılanacağı dileklerimizle konuyu kamuoyuna arz ederiz."

 

Her iki kurumun da futbolun yönetilmesine dair kafa karışıklıklarının net bir biçimde devam etmekte olduğu bu iki alıntıda net bir biçimde görülmektedir. Futbol federasyonu Rezerv Lig'i kaldırırken kulüplerin talepleri doğrultusundaki U19 Gelişim Ligi ile ilgili olarak yapılacak olan düzenlemeleri önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacağını belirtiyor buna karşılık kulüpler birliği de kendilerinin hayata geçirilmesini talep ettikleri Rezerv Lig uygulamasının bu sezon için durdurulması ve önümüzdeki sezonlar için durumun daha sonra tekrar istişare edilmesini kamuoyuna arz ediyor. 

 

Ülkemizde yapılanlar sürekli olarak yapanın yanına kâr kaldığı bir başka ifadeyle hesap sorma mantığı hiçbir biçimde işlemediği için ömrü iki ay süren Rezerv Lig macerasının ülke futbolunda yarattığı etki konusunda da hiç kimse hesap vermeyecektir. Sorumsuz sorumlular ülkesinde marka değerini dillerine pelesenk edenler bu ülkenin gençlerinin futbol oynaması konusundaki beceriksizliklerinin kılıfını bulacaklar ve marka üzerinden kendilerini temize çıkartmayı başaracaklardır. Arada olan bütün sıkıntıların futbolda olup olmaması ise dert edilecek bir durum değildir. Asıl önemli olan husus marka değeridir ve marka değeri için yönetsel beceriksizlikler de görmezden gelinmeyecek işler değildir!{jcomments on}

 

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  574  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Ahmet Talimciler Perşembe, 25 Kasım 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

 

16/04/2024

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

9.707,13

-1,09

 bjk BJKAS

77,15

+3,28

 fb FENER

96,80

+5,22

 gs GSRAY

6,92

+0,44

 trabzon TSPOR

1,59

-1,85

   SPOR ENDEKSİ

4.847,33

-0,18

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 39637474

TRENDYOL SÜPER LİG 2023-2024 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV
Galatasaray 32 28  3   1  73 20 53  87 
2 Fenerbahçe  32  27    4  1 85  28   57

85

3 Trabzonspor  32  16 4  12 54  42 12 52
4 Beşiktaş  32   14   6  12 42  38  4 48
5 Rizespor 32 14 6  12   43  47 -4 48
6 Başakşehir 32  13 12 42  38 

  4 

 46 
7

Kasımpaşa

32  13  7  12   55 57  -2 46
8 Sivasspor 32 11 11

10 

38  43 -5  44 
9 Antalyaspor 32 10  12  10  36  37  -1 42 
10

Alanyaspor

32 10  12 10 41  46   -5  42
11 AdanaDemir 32 9 13  10

48 

43   5  40
12 Samsunspor 32 10  14 36  42 -6  38  
13 Ankaragücü 32  8 13

11 

40  41   -1  37
14 Kayserispor 32 10  10 12  36  45  -9  37
15 Konyaspor 32  12  12 34  45  -11  36
16 Hatayspor 32

7

12  13 36  44  -8 33
17 Gaziantep 32  7 17  35  50  -15  31 
18 Karagümrük 32  9 16  35 41  -6 30

19

Pendikspor  32 7 9 16 36 64 -28   30  

20

İstanbulspor 32 4 7 21 25 59 -34 16

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Annual Review of Football Finance 2023

Annual Review of Football Finance 2023

Deloitte Sports Grup'un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 32. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı 2021 - 22 sezonunda bir önceki yıla göre %7 büyüyerek 29.5 Milyar Euro büyüklüğüne ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız

Deloitte Money League - 2024

Deloitte Money league 2024

Deloitte Money League Raporunu 27. kez yayınladı. Rapora göre Avrupa'nın en zengin 20 kulübünün 2022-23 sezonunda gelirleri toplam 10.5 Milyar Euro'ya ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

UEFA Kulüp Finans&Yatırım Raporu 2024

 

UEFA Raporu-2023

UEFA Kulüp futbolunun finansal durumları ve yatırımlarına ilişkin yıllık görünüm ve benchmark raporunu yayınladı. Okumak için tıklayınız

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 


 

 UEFA-Kulup-Futbolu-Lisanslama-2023


UEFA’nın 2023’te yayınladığı en son  Kulüp Lisanslamaya İlişkin Karşılaştırma raporuna göre kulüpler Pandemi döneminde 7.3 Milyar Euro zarar ettiler. UEFA raporu, Avrupa kulüp futbolunun endişe verici bir resmini çiziyor. Raporu okumak için tıklayınız.

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 EkoSpor-y

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.