Ne Umduk ve Ne Bulduk Kupası
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Ahmet TALİMCİLER Ne Umduk ve Ne Bulduk Kupası

Ne Umduk ve Ne Bulduk Kupası

227043

Ahmet Talimciler- 30 Aralık 2023  "Ayrıştıran Süper Kupa" başlıklı 29 Aralık 2023 tarihli yazımda söz konusu karşılaşmanın Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde oynanmasına ilişkin düşüncelerimi sizlerle paylaşmıştım.

 

Karşılaşmanın başlamasına 6-7 saat kala hiç beklenilmedik bir gelişme ile bir kriz durumu ortaya çıktı ve futbol federasyonunun üzerine titrediği etkinlik, başlamadan iptal oldu. Öncelikle uzun zaman sonrasında içinde yaşadığımız ülkede hiçbir konuda bir araya gelemeyen insanların yaşanan olumsuzluklar karşısında ortak bir paydada buluşmuş olmaları durumunu önemsiyorum. Krizin başlangıcından itibaren sosyal medya üzerinden "İkiniz de bırakıp gelin, maça çıkmayın" ifadelerinin kullanılması ve ülkenin kurucu liderinin basılı olduğu tişörtler ile ulusal marşına yönelik kısıtlamalara duyulan tepki, bir anda tüm ülkede karşılık buldu. 

Akşam saat 19.30 civarı televizyonun karşısına geçip maçla ilgili yapılan yorumları izlemeye başladığımda ise durumun belirsizliğini koruduğunu ve her iki takımın da kaldıkları otelden ayrılmadıkları haberlerini duydum. Ardından TRT spor ekranında belki de uzun yıllardır TRT ekranlarında hiç görmeye, duymaya alışkın olmadığımız bir naklen yayını takip etmeye başladım. Aktüel Futbol isimli programda kırmızı çizgilerimiz olarak belirtilen vatan, marş ve Atatürk noktasına yapılan vurgu o kadar çok tekrarlandı ki, gerçekten son derece ilgi çekici bir durumdu. 

Veli Yiğit’in sunduğu, Evren Göz, Senad Ok ve Alp Pehlivan’ın yorumcu olarak katkı verdiği programda bir ara şu diyalog sosyal medyada da gündem oldu. "Suudi Arabistan’a: Siz bizim organizasyonumuzu satın aldınız. Bizi satın almadınız."  "Tarihi bir duruş sergileyen iki takımımızı da yürekten kutluyoruz" sözleri ile büyük ilgi çeken bir yayın gerçekleştirdiler. Buna karşın Süper Kupa'yı canlı olarak yayınlayacak olan A Spor ve ATV ortak yayınında ise uzun bir süre boyunca stadyumdan görüntülerin verilmesi ve organizasyonun mükemmelliğine vurguda bulunmanın dışında herhangi bir bilgi veyahut yoruma yer verilmedi. TRT spor ekranında Evren Göz program esnasında kendisine gelen bir bilgiyi de paylaştı: Galatasaray kafilesinin Suudi Arabistan topraklarına indiği andan itibaren son derece olumsuz koşullarla karşı karşıya bırakıldığını ve uzun saatler boyunca bekletildiğini söyledi. 

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Türkiye Futbol Federasyonu başkanı Mehmet Büyükekşi, Galatasaray kulübü başkanı Dursun Özbek ve Fenerbahçe kulübü başkanı Ali Koç, birlikte altı saati aşkın bir toplantı gerçekleştirdiler. Toplantıya ilişkin açıklama kamuoyuyla paylaşılmadan önce Galatasaray kulübünün soyunma odasına getirilmiş olan malzemelerinin tekrar otele geri götürülmesi görüntülerini izledik. Ardından karşılaşmanın iptal edilme haberi gelmeden maçın oynanmayacağı anlaşılmış oldu. Burada gerçekten çok tuhaf birkaç saatin yaşandığını ve tam anlamıyla bir iletişim faciasına maruz bırakıldığımızı da belirtmeliyim. TRT spor ekranında canlı yayında TRT muhabirinin Suudi polislerin takımlarımızın soyunma odasında beklemekte olduklarını ve karşılaşmanın oynanması durumunda maça oyuncuların Atatürk tişörtü ile çıkmasına müsaade etmeyeceklerine ilişkin açıklaması da çok ilginç gelişmelerin yaşandığını anlamamıza vesile oldu. 

Turkcell Süper Kupa maçı öncesi, "Atatürk pankartı" ve "Atatürk tişörtü" krizi yaşandı. Takımların maç öncesinde sahaya Atatürk tişörtleriyle ve seremoniden önce sahaya Atatürk’ün sözlerinin yazılı olduğu pankartlarla çıkmak istemesi, Suudiler tarafından kabul görmedi. Galatasaray ve Fenerbahçe kulüpleri ise bu durumda maça çıkmayacaklarını bildirdiler. Süper Kupa maçı iptal oldu. Yaşanan krizin ardından Türkiye Futbol Federasyonu, Galatasaray ve Fenerbahçe ortak bir açıklama ile durumu kamuoyuna duyurdular. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Kamuoyuna duyurulur, Cumhuriyetimizin ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun 100. Yılını yurtdışında da kutlamak amacıyla, Türk Futbolunun marka değerine ve kulüplerimize katkı sağlayacak şekilde kulüplerimizle organize ettiğimiz, 29 Aralık 2023 Cuma günü saat 20.45’te oynanması planlanan 2023 Süper Kupa müsabakası organizasyondaki bazı aksaklıklar nedeniyle Kulüplerimizle birlikte aldığımız ortak karar neticesinde ileri bir tarihe ertelenmiştir. Ev sahibi ülkenin Futbol Federasyonu, ilgili kurum ve kuruluşlarına şu ana kadar Süper Kupa’nın organizasyonu için göstermiş oldukları çaba nedeniyle teşekkür ederiz."

Bildiride dikkat çeken ifadelerin başında "Süper Kupa müsabakası, organizasyondaki bazı aksaklıklar nedeniyle..." cümlesini zikredebiliriz. Bu aksaklıklara ilişkin olarak herhalde gerek federasyon yetkilileri gerekse de her iki kulübün temsilcileri bir açıklama ile durumun netleşmesine yardımcı olacaklardır. Aksi halde büyük tantana ile duyurulan ve ülke futbolunun marka değerine müthiş katkı yapacağı iddia edilen organizasyonun sona ermesinin arka planında nasıl bir anlayış olduğunu öğrenemeyiz! Gerçi iki kulübün birbirleri ile olan çekişmesi sonrasında ortak bir paydada buluşmuş olmalarına vesile olmuş olması dahi son derece güzel diyebilirim. Hatta yarın ilk fırsatta iki kulübün başkanlarının birlikte açıklama yapmalarının çok daha etkili olacağını da söylemeliyim. 

Süper Kupa mücadelesinin oynanmamış olması ülke futbolunun marka değeri açısından bir kayıp gibi gözükebilir ancak tam aksine ülkenin kendisini bulma yolunda önemli bir katkıya sebebiyet vermiş olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Olumsuz yaklaşımlar ve uygulamalar karşısında ülkenin farklı toplumsal kesimlerinden ve ideolojik bakış açılarından gelen insanların ve tabii ki farklı takım taraftarlarının ortak bir paydada buluşabildiklerini de görmüş olduk. Kurucu liderin ve ulusal marşın farklılıkların ötesinde bir birleştiren olduğu gerçeğini bir kez daha, üstelik hiç beklenilmeyen bir yerden, yakalama fırsatına eriştik. Futbolun en az futbol olduğu ülkenin yurttaşı olmanın ne kadar farklı bir duygu yarattığını da bu gece milyonlarca yurttaşımız derinden yaşamış oldular. Bu yazının yayınlandığı gece yarısından sonra İstanbul’a inen Galatasaray ve Fenerbahçe futbolcularını ve teknik heyetleri taşıyan uçaklar havaalanlarında yoğun bir taraftar kitlesi tarafından karşılanacaklar. Beşiktaş kulübünün, "Gelin bu karşılaşmayı Beşiktaş stadyumunda oynayın" teklifi ve açıklamasının benzerlerinin ülkedeki diğer takımlardan da geleceğini göreceksiniz. 

Uzun sürmeyecek bir başka gelişme ise yaşanan bu büyük krizin başta Türkiye Futbol Federasyonu yönetimi ile başkanı olmak üzere pek çok alanda sorumlularının başını yiyeceği gerçeğidir. Umulan marka değeri ve para ile ülke futbol kamuoyunun gözünün boyanması iken yaşanan hiç beklenilmeyen bir biçimde kurucu liderin ve ulusal marşa en derinden sahip çıkılması durumu oldu. Olumsuzlukların birleştirdiği ezeli rakiplerin ülke kamuoyundaki olumsuz algıları bir anda tersine çevrildi. Futbolun içinde yaşanılan toplumun çelişkilerinin yanı sıra içlerinden geçen duyguları ve gizledikleri arzularını da dışa vurabilmeye olanak sağlayan bir ortam sunduğunu da bir kez daha anlamış olduk. Milyonlarca taraftarın ve her iki takımın taraftarı olmadığı halde yapılan davranışı sonuna kadar destekleyen milyonlarca yurttaşın birlikteliğinden toplumsal hayatın içindeki her kesimin alması gereken dersler var. Umarım başta siyasiler olmak üzere yaşananlar karşısında daha geniş perspektiften bakabilmeyi becerenler çoğunlukta olur. Aksi halde benzer olayları farklı alanlarda bolca yaşamaya devam ederiz.

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  208  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Ahmet Talimciler Perşembe, 25 Kasım 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

 

14/06/2024

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

10.472,31

+0,76

 bjk BJKAS

33,30

+5,78

 fb FENER

152,00

+9,99

 gs GSRAY

8.23

+2,88

 trabzon TSPOR

2,14

+6,47

   SPOR ENDEKSİ

4.554,27

+6,53

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 40522853

TRENDYOL SÜPER LİG 2023-2024 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV
Galatasaray 38 33  3   2  92 26 66  102 
2 Fenerbahçe  38  31    6  1 99  31   68

99

3 Trabzonspor  38  21 4  13 69  50 19 67
4 Başakşehir 38   18   7  13 57  43  14 61
5 Kasımpaşa 38 16 8  14   62  65 -3 56
6 Beşiktaş 38  16 14 52  47 

  5 

 56 
7

Sivasspor

38 14  12  12   47 54  -7 54
8 Alanyaspor 38 12 16

10 

53  50 52 
9 Rizespor 38 14  16  48  58  -10 50 
10

Antalyaspor

38 12  13 13 44  49   -5  49
11 Gaziantep 38 12 18

50 

57   -7  44
12 AdanaDemir 38 10  14  14 54  61 -7  44  
13 Samsunspor 38  11 10

17 

42  52  -10  43
14 Kayserispor 38 11  12 15  44  57  -8  41
15 Hatayspor 38  14  15 45 52  -7  41
16

Konyaspor

38

9

14  15 40  53  -13 40
17 Ankaragücü 38  16 14  46  52  -6  40 
18 Karagümrük 38  10  10 18 49 52  -3 40

19

Pendikspor  38 9 10 19 42 73 -31   37  

20

İstanbulspor 38 4 7 27 27 80 -53 16

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Annual Review of Football Finance 2023

Annual Review of Football Finance 2023

Deloitte Sports Grup'un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 32. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı 2021 - 22 sezonunda bir önceki yıla göre %7 büyüyerek 29.5 Milyar Euro büyüklüğüne ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız

Deloitte Money League - 2024

Deloitte Money league 2024

Deloitte Money League Raporunu 27. kez yayınladı. Rapora göre Avrupa'nın en zengin 20 kulübünün 2022-23 sezonunda gelirleri toplam 10.5 Milyar Euro'ya ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

UEFA Kulüp Finans&Yatırım Raporu 2024

 

UEFA Raporu-2023

UEFA Kulüp futbolunun finansal durumları ve yatırımlarına ilişkin yıllık görünüm ve benchmark raporunu yayınladı. Okumak için tıklayınız

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 


 

 UEFA-Kulup-Futbolu-Lisanslama-2023


UEFA’nın 2023’te yayınladığı en son  Kulüp Lisanslamaya İlişkin Karşılaştırma raporuna göre kulüpler Pandemi döneminde 7.3 Milyar Euro zarar ettiler. UEFA raporu, Avrupa kulüp futbolunun endişe verici bir resmini çiziyor. Raporu okumak için tıklayınız.

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 EkoSpor-y

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.