Bütün Renkler Hızla Kirleniyordu…
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Ahmet TALİMCİLER Bütün Renkler Hızla Kirleniyordu…

Bütün Renkler Hızla Kirleniyordu…

99557ec939b9e463a8f7ca56652927a4

Ahmet Talimciler- 17 Aralık 2023 Bu ülkede futbol denilen alanın gücün maskelenmesinde ve toplumsal hayata değerler transferinde nasıl mühim bir işlevi yerine getirmekte olduğunu bir kez daha anlamış olduk.

 

 

İçinden geçmekte olduğumuz süreci en iyi tanımlayan ifadelerin başında hiç kuşkusuz Özdemir Asaf'ın "bütün renkler hızla kirleniyordu, birinciliği beyaza verdiler" dizeleri gelmekte. Öylesine tuhaf zamanların içinden geçiyoruz ki, elimizi attığımız her şey tuzla buz oluyor ve tutunabileceğimiz herhangi bir değerimiz kalmıyor! 

Geçtiğimiz pazartesi gecesi Ankara'da yaşanan yumruk ve linç girişiminin ardından tam da tahmin ettiğim gelişmelerin yaşanmış olmasından açıkçası hiç şaşırmadım. Çünkü yıllar içerisinde futbol sahaları üzerinden toplumsal hayata aktarılan değerlerin geçirmiş olduğu aşamanın nereden nereye doğru evrilmiş olduğunun farkındaydım. Üstelik bu süreç içerisinde toplumsal hayatımızın içinde yaşanan vasatlaşmanın da etkilerinin giderek daha fazla hissedileceğini gayet iyi biliyordum. Ankaragücü kulüp başkanının attığı yumruk ve sonrasında gelişen olayların sonucunun taraftara fatura edileceği gün gibi aşikardı ve bakanların açıklamalarına baktığımızda durumun öyle de olacağı görülüyor. Bir başka ifadeyle 6222 sayılı yasanın önümüzdeki günlerde revize edilmesi söz konusu olacak ve iktidar açısından tribünlerin ehlileştirilmesi adına birtakım düzenlemeler de bu yeni uygulamanın içerisine monte edilecek. Başta "Faruk Koca onurumuzdur" hastagleri açan Ankaragücü taraftarları olmak üzere, yaşananları yüksek sesle olmasa bile onaylayan taraftarların başlarına geleceklerden habersiz olduklarını, kendilerine bu vesile ile duyurmuş olayım.

Son derece kötü yönetilen bir haftayı geride bırakmak üzereyiz. Yaşanan saldırının ardından önce ligler süresiz ertelenmiştir açıklaması yapan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin sadece iki gün sonra ligler önümüzdeki salı günü kaldığı yerden başlayacaktır açıklaması yapması tam anlamıyla sürecin yönetilemediğini göstermektedir. Ayrıca yine başkanın basın toplantısı esnasında kullandığı ifadeler de yenilir yutulur cinsten değildi. Hakem Meler'e saldıran Faruk Koca'ya ilişkin de konuşan Büyükekşi, "Faruk başkanımız böyle bir kişi değildi. Bir sağlık durumu mu oldu bilmiyoruz Ankaragücü ve Faruk Bey ile ilgili gerekli sevkleri yaptık” dedi.

Bir diğer ilginç açıklama ise eski AKP milletvekili Mehmet Metiner'den geldi. Öfkesine yenik düştüğünü ileri sürdüğünü belirttiği Koca'yı yıllardır tanıdığını ve efendi bir kişi olduğunu söyleyen Mehmet Metiner, "Faruk Koca'nın attığı yumruktan dolayı şiddete karşı olduğunu söyleyenlerin Gazze'de 67 günden beri insanlar katledilirken bu konuda tek bir laf ettiğini duyduğunuz mu?" dediAyrıca Koca'nın tutuklanmasını savunanları "Abdullah Öcalan'ın serbest bırakılmasını düşünenler, Koca'nın çıkarılmamasını savunuyor"suçlamasında da bulundu."

Bu iki açıklamanın ardından AKP Ankara milletvekilleri, başkanı hakeme yumruk atan Ankaragücü'ne "geçmiş olsun" ziyaretinde bulundu. Ankara milletvekili Fuat Oktay, arzu edilmeyen bir olay yaşandığını ve herkesin üzüldüğünü belirterek şunları söyledi: 

"Tüm Türk spor camiası, futbol camiası ama tüm Türk kamuoyu olarak üzüldük. Yapılması gerekenler yapıldı ama biz Ankara milletvekilleri olarak diğer tarafta da spor camiasının, şehrimizin zarar görmemesi adına da hem MKE Ankaragücü yönetimine geçmiş olsun demek için buradayız. AKP milletvekilleri olarak şehrin birlik, beraberlik ve dayanışmasına katkı vermek üzere buradayız. Bununla alakalı zaten gerekli tüm açıklamalar yapılmıştır. Olayın hukuki süreci devam ediyor. Olayın idari boyutu da devam ediyor. Dün TFF tarafından gerekli açıklamalar da zaten yapıldı. İçeride yaptığımız değerlendirmede de yine MKE Ankaragücü yönetimimizin bununla ilgili bazı endişelerinin olduğunu görüyoruz. Bazı itirazların olduğunu görüyoruz ve Tahkim Kuruluna gidecekleriyle alakalı da açıklamaları oldu. Zaten bu süreci de biz yakinen takip edeceğiz."

Şimdi bu üç örnek üzerinden yaşanan olayla ilgili bizi neler bekliyor kısmını daha net bir biçimde görebileceğimizi zannediyorum. Olayın hemen ardından kulüp başkanlığını bırakan ve AKP'den ihraç edilen Faruk Koca'ya Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu 5 yıl men cezası verdi. Verilen ceza üç yılı aştığı için ömür boyu hak mahrumiyeti ile cezalandırılmış oldu. Ayrıca Ankaragücü kulübüne 5 maç seyircisiz oynama ve 2 milyon Türk Lirası para cezası verildi. 

Futbol Federasyonu başkanı Sayın Mehmet Büyükekşi'nin açıklamalarına bu noktada tekrar dönmenin tam sırasıdır. "…Başkanımız böyle birisi değildi, bir sağlık durumu mu oldu bilmiyoruz." Mehmet Metiner ise "Yıllardır tanıdığım ve efendi bir kişiliği olan Faruk Koca, öfkesine yenik düştü. Koca'nın attığı yumruktan ötürü şiddete karşı olduğunu söyleyenler 67 gündür Gazze'de yaşanan şiddetle ilgili tek kelime etmediler." Son olarak AKP Ankara milletvekilleri adına konuşan Fuat Oktay "…Arzu edilmeyen bir olay yaşandı ve tüm kamuoyu üzüldü… Biz Ankara milletvekilleri olarak diğer tarafta da spor camiasının, şehrimizin zarar görmemesi adına da hem MKE Ankaragücü yönetimine geçmiş olsun demek için buradayız."

Pazartesi gecesi yaşanan olay ve ardından olup bitenlere yakından baktığımızda ülkenin her alanda yaşadığı toplumsal kutuplaşmanın bir başka versiyonu ile karşı karşıya kaldığımız görülecektir. Bundan önce defalarca yaşanan ve bundan sonra da yaşanacak olan olay hangi tarafın işine geliyorsa diğer tarafın karalanması üzerinden giden ve sorunların çözümsüzlüğüne katkıda bulunan anlayışın, bu olayda da kendisini gösterdiğini söylemek durumundayız. Yaşanan rezaleti yumuşatma girişimleri ve daha önce farklı defalarda belirtmiş olduğum gibi şiddeti gerçekleştiren öznenin devre dışında bırakılması faaliyetinin örnekleri üç örneğe ilişkin verdiğimiz ifadelerde de fazlasıyla bulunuyor. TFF Başkanı Faruk Koca böyle birisi değildi sağlık durumu nedeniyle bu olay yaşanmış olabilir demeye getiriyor. Mehmet Metiner, efendi kişiliğe sahip olan Faruk Koca'nın öfkesine yenik düştüğünü bununla birlikte şiddete karşı olanların Gazze'de yaşananlar üzerinden hiçbir söz etmediğini belirterek durumu toparlamaya çalışıyor. Son olarak Fuat Oktay da sahalarımızda görmek istemediğimiz olaylar klişesini kullanarak tüm kamuoyunun üzüntü içinde olduğunu ve Ankaragücü yönetimine bu olayla ilgili geçmiş olsun dilekleri için ziyaret ettiklerini belirtiyor. 

Ankara milletvekillerinin temsilcisi oldukları takımın imajına yönelik ilgileri takdire şayan ancak kulüp başkanının adının karıştığı bir olaydan sonra geçmiş olsun ziyaretinde bulunma gibi bir durumun açıkçası pek de anlaşılabilir bir yanı bulunamaz! Böylesi adımlar sayın milletvekillerinin açıklamalarının sonundaki spor sahalarındaki şiddetin ortadan kalkmasından ziyade daha farklı etkilerin oluşması için bahane edilebilecek bir yaklaşıma da denk düşebilir. 

Sadece bir hafta içerisinde olup bitenlerin ve yaşanan yaman çelişkilerin sonucunun aslında hepimize gösterdiği çok ama çok fazla şey bulunuyor. Bu ülkede futbol denilen alanın gücün maskelenmesinde ve toplumsal hayata değerler transferinde nasıl mühim bir işlevi yerine getirmekte olduğunu bu vesile ile bir kez daha anlamış olduk. İkinci olarak ülkenin farklı takımları tutan taraftarların ve yöneticilerin, yaşananlar karşısında nasıl bir biçimde tavır almakta olduklarını da görmüş olduk. Bir diğer önemli husus bu ülkenin yücelttiği değerler ve kavramlara karşın gerçekte nasıl bir ruh hali içerisinde bulunmakta olduğunu Halil Umut Meler'e atılan yumrukla birlikte hep beraber bir kez daha anladık. Ama, lakin, fakat, ancak cümleleri ile devam eden bütün açıklamaların sonucunda şiddetin ortadan kalkmasını bir yana koyun daha da arttıracak zihniyet kalıplarının işlemesini sağladığını umarım bir gün anlayabiliriz. Aksi halde beyaz rengin kirlenmesi ile başlayan sürecin ardından hayatlarımızın bütün renklerinin de birer birer kararmasına yol açacak adımların gelmesi gecikmeyecektir.{jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  155  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Ahmet Talimciler Perşembe, 25 Kasım 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

 

14/06/2024

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

10.472,31

+0,76

 bjk BJKAS

33,30

+5,78

 fb FENER

152,00

+9,99

 gs GSRAY

8.23

+2,88

 trabzon TSPOR

2,14

+6,47

   SPOR ENDEKSİ

4.554,27

+6,53

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 40522919

TRENDYOL SÜPER LİG 2023-2024 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV
Galatasaray 38 33  3   2  92 26 66  102 
2 Fenerbahçe  38  31    6  1 99  31   68

99

3 Trabzonspor  38  21 4  13 69  50 19 67
4 Başakşehir 38   18   7  13 57  43  14 61
5 Kasımpaşa 38 16 8  14   62  65 -3 56
6 Beşiktaş 38  16 14 52  47 

  5 

 56 
7

Sivasspor

38 14  12  12   47 54  -7 54
8 Alanyaspor 38 12 16

10 

53  50 52 
9 Rizespor 38 14  16  48  58  -10 50 
10

Antalyaspor

38 12  13 13 44  49   -5  49
11 Gaziantep 38 12 18

50 

57   -7  44
12 AdanaDemir 38 10  14  14 54  61 -7  44  
13 Samsunspor 38  11 10

17 

42  52  -10  43
14 Kayserispor 38 11  12 15  44  57  -8  41
15 Hatayspor 38  14  15 45 52  -7  41
16

Konyaspor

38

9

14  15 40  53  -13 40
17 Ankaragücü 38  16 14  46  52  -6  40 
18 Karagümrük 38  10  10 18 49 52  -3 40

19

Pendikspor  38 9 10 19 42 73 -31   37  

20

İstanbulspor 38 4 7 27 27 80 -53 16

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Annual Review of Football Finance 2023

Annual Review of Football Finance 2023

Deloitte Sports Grup'un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 32. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı 2021 - 22 sezonunda bir önceki yıla göre %7 büyüyerek 29.5 Milyar Euro büyüklüğüne ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız

Deloitte Money League - 2024

Deloitte Money league 2024

Deloitte Money League Raporunu 27. kez yayınladı. Rapora göre Avrupa'nın en zengin 20 kulübünün 2022-23 sezonunda gelirleri toplam 10.5 Milyar Euro'ya ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

UEFA Kulüp Finans&Yatırım Raporu 2024

 

UEFA Raporu-2023

UEFA Kulüp futbolunun finansal durumları ve yatırımlarına ilişkin yıllık görünüm ve benchmark raporunu yayınladı. Okumak için tıklayınız

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 


 

 UEFA-Kulup-Futbolu-Lisanslama-2023


UEFA’nın 2023’te yayınladığı en son  Kulüp Lisanslamaya İlişkin Karşılaştırma raporuna göre kulüpler Pandemi döneminde 7.3 Milyar Euro zarar ettiler. UEFA raporu, Avrupa kulüp futbolunun endişe verici bir resmini çiziyor. Raporu okumak için tıklayınız.

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 EkoSpor-y

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.