Siyasetin yasak olduğu tribünlerde açılan pankartlar
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Ahmet TALİMCİLER Siyasetin yasak olduğu tribünlerde açılan pankartlar

Siyasetin yasak olduğu tribünlerde açılan pankartlar

1678017906

Ahmet Talimciler- 6 Mart 2023  Futbol, biz duygusunun ete kemiğe büründüğü alanlardan bir tanesidir ve bizden ötekine uzanan ince çizginin, sınırlarının çizilmesinde de zaman zaman kullanılır.

Futbolun bölen değil birleştiren bir yapı içerisine sokabilmek de yine öncelikle taraftarların sağduyulu hareketleri ile mümkündür.

 

Son iki hafta sonu ülke gündemini meşgul eden olayların başında futbol sahalarının geliyor olması dikkat çekici. Fenerbahçe tribünleriyle başlayan ve ardından Beşiktaş tribünleriyle devam eden 'Hükümet istifa' sloganlarının hemen karşılık bulduğu ve siyasi cenahtan gelen tepkilerin ardından bu kez farklı takımların siyasal mesajlar verdiklerini görmüştük. Cumartesi günü oynanacak olan Kayserispor-Fenerbahçe karşılaşmasına Fenerbahçeli taraftarların alınmaması kararı da tartışmaları artırmıştı. Siyasetin fitilini ateşlediği tartışma bu kez parke salonlara taşındı ve Fenerbahçe'nin Bologna ile oynadığı Euroleague mücadelesinde salonu dolduran taraftarlar 'Hükümet istifa' ile 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' sloganlarını attılar. İzmir'de Gürsel Aksel Stadyumu'nda oynanan Göztepe-Boluspor karşılaşmasında da aynı sloganlar bu kez birinci lig karşılaşmasında tribünlerden yükseldi.

Kayserispor karşılaşmasına Fenerbahçe taraftarlarının alınmamasını protesto etme amacıyla Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ karşılaşmayı izlemeye gitti ve Kayserisporlu taraftarların attığı 'Devlet Bahçeli' sloganları nedeniyle maçı terk etti. En dikkat çekici olan ise Bursaspor ile Amed Sportif arasında Bursa'da oynanan karşılaşmada gerçekleşti. Maçın oynanması öncesi gece yarısı Amed sportifin kaldığı otelin önünde gerçekleştirilenlerden başlayarak, işler zıvanadan çıktı. Bu yazdıklarım üzerine her iki takımın bir önceki karşılaşmasında bu kez Diyarbakır'da da benzer görüntülerin yaşandığını ve bu yapılanların az bile olduğunu dile getirenler olacaktır. Burada çirkinliklerin yarıştırılması üzerinden bir mücadele verilmediğini ve yanlışın nerede yapılırsa yapılsın yanlış olduğu gerçeğini belirtmeliyim. Diyarbakır'daki karşılaşmada provokasyon amaçlı bayraklar açmak ne kadar yanlışsa Bursa'da bir dönemin simgesi olan Beyaz Torosları ve Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'ı simgeleyen posterler açmak da o denli yanlış ve maksatlıdır. Tribünlerde siyasetin olmamasının dile getirildiği bir ortamda bu posterlerin oraya girebilmesi, gözden kaçmış diyerek geçiştirilebilecek bir durum değildir.

 
Ads by Kiosked

Kırk bin kişinin izlediği ve başından sonuna kadar sahaya sürekli olarak su, şişe, bozuk para, fişek, maytap vb. maddelerin atıldığı bir karşılaşma oynandı. Tribünlere rakip takım seyircisi geldiğinde olay çıkabileceğini öngören İl güvenlik kurulunun ve bu durumu normalleştiren Türkiye Futbol Federasyonu'nun söz konusu bu karşılaşma ile ilgili olarak ne gibi cezai işlemler uygulayacağı merak konusudur. Fakat bütün bunların ötesinde bu oynananın artık bir oyun olmadığı gerçeğini hepimizin idrak etmesi gerekiyor. Çünkü adeta bindirilmiş kıtalar gibi sürekli olarak sahaya fırlatılanların tekrarlandığı bir karşılaşma izledik. Maç başlamadan sahaya ısınmak için çıkan futbolcular arasında yaşanan gerilim, maç boyunca sürdü ve maçın bitiminde de olaylar devam etti. Filmi geriye doğru sardığımızda on beş yıl önce Bursaspor ile Diyarbakırspor arasında oynanan karşılaşmalarda dönemin futbol federasyonunun pansuman tedbirleri sonrasında tuhaf bir noktaya geldiğimizi görmekteyiz. Her yıl düşmanlık tohumlarının biraz daha fazla artırıldığı ve basiretsizliğin kabul gördüğü bir süreci yaşayarak bu günlere geldik. Ülkemizin on bir ilini doğrudan etkileyen büyük depremin üzerinden yaklaşık bir ay geçti ve depremi yaşayan kentlerden bir tanesi olan Diyarbakır kentinin temsilcisi olan takımın karşı karşıya kaldığı manzara hiçbir biçimde kabul edilebilir değil.

Neresinden tutsanız elinizde kalacak bir karşılaşma oynandı. Bu kadar gerilimi yüksek olan bir karşılaşmaya süper lig seviyesinde bir hakemi atamayarak Merkez Hakem Kurulu'nun yanlış yaptığı ile başlayabiliriz. Hakem, maç boyunca duran oyunda sadece ikinci yarıda gerçekleşen yedi değişikliğe karşın dört dakika uzatma verebildi! Öte yandan sürekli olarak sahanın içerisine atılan ikinci topların atılmasının önüne dahi geçemedi! Sahaya sürekli atılanların önüne geçmek için Bursasporlu futbolcuların da kenar yönetiminin de büyük uğraşlar verdiğini ve her defasında seyircilerini sakinleştirmeye uğraştıklarını gördük. Buna karşın anons yaptırma hakkı olan hakemin her nedense bu hakkını kullanmadığını da görmüş olduk! İçeriye sokulan 1990'lı yılların faili meçhul cinayetlerinin simgesi olan Beyaz Torosları hatırlatan pankart ile bu cinayetlerdeki en önemli isim olarak kamuoyuna yansıyan Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'ın pankartını ise futbol üzerinden açıklayabilmemiz mümkün değildir. Futbolun böylesi bir anlayışın içerisine kurban edilmesi hakikaten üzüntü vericidir. Rakibinizi sevmeyebilirsiniz fakat bunu dile getirirken bile bir üslubunuzun olması fark yaratır. Burada ortaya konulanın insanların kaybolmasına, yok edilmesine yol açan bir dönemin gösterilmesi üzerinden mesajlar vermektir ki bu nefret suçunun ete kemiğe bürünmüş halidir. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun bu pankartların stadyuma sokulmasında görevini yerine getirmeyen memurlar için işlem başlatıldığını belirtmesi önemlidir. Bakalım futbol federasyonu nasıl bir işlem uygulayacak ve Fenerbahçeli taraftarlara yönelik uygulamaya sokulan tebligatlar, bu kez bu taraftarlar için de hayata geçirilecek mi?

Futbolun hayatın bir parçası olduğu ve içerisinde dolu dolu bir dünyayı barındırdığı sık sık dile getirilir. Futbol, biz duygusunun ete kemiğe büründüğü alanlardan bir tanesidir ve bizden ötekine uzanan ince çizginin, sınırlarının çizilmesinde de zaman zaman kullanılır. Ötekinin olmadığı yerde bizim de olamayacağımız gerçeğini, futbol/spor rekabet üzerinden ortaya koyar ve bu kültürün dolaşıma sokulmasını sağlar. Her türlü ırkçı, bölücü eğilimin ve söylemin söz konusu kültürün ortadan kalkmasına yol açacağını öncelikle oranın en kalabalık aktörleri olan taraftarların idrak etmeleri gerekmektedir. Futbolun bölen değil birleştiren bir yapı içerisine sokabilmek de yine öncelikle taraftarların sağduyulu hareketleri ile mümkündür. Burada yönetici iradenin üzerine düşen sorumluluklar da göz ardı edilmemelidir ancak taraftarlar, kulüplerini desteklerken rakiplerini yok etmeyi değil sadece ve sadece kazanmayı sağlayacak desteği -ki bu desteğin de etik ilkeler içerisinde olması gerekir- vermelerinin altı çizilmelidir.

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  53  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Ahmet Talimciler Perşembe, 25 Kasım 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

 

21/03/2023

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

4.906,63

-1,38

 bjk BJKAS

8,36

-3,69

 fb FENER

64,00

9,97

 gs GSRAY

8,53

2,52

 trabzon TSPOR

3,59

-1,64

   SPOR ENDEKSİ

1.851,73

3,35

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 34513188

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Galatasaray  25  19   3   3  52 19   33   60 
2 Fenerbahçe  24  17  4 61  26   35 

54

3 Beşiktaş  25  14 7 45  25 20 49
4 Adana Demir  25   12  47  27  20 45
5 Trabzonspor   25 13 5  7  42  32 10 44
6 Başakşehir  24  12   7 34   26    8   41 
7

Kayserispor

 25 12   2   11  39  36   3 38 
8 Konyaspor  25  10

29  27   2  34 
9 Karagümrük 24  10 51  47  4 31 
10

Antalyaspor

 25  4 13  32  40   -8  28
11 Alanyaspor 25  7 11 

35 

46  -11  28
12 Sivasspor 25  12  31  38  -7    27 
13 Kasımpaşa 25  13  31  44   -13   26
14 Gaziantep FK  25  7 12  31   39   -8    25  
15 Ankaragücü 24 13  27  37  -10  25
16 İstanbulspor  24  7   14  27  48  -21 24
17 Giresunspor 24 11  23  42  -19   23  
18 Hatayspor  24  5 13  19  47   -28 23
19 Ümraniyespor 25 7 13  33  43  -10   22  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 


 

 UEFA-Kulup-Futbolu-Lisanslama-2023


UEFA’nın 2023’te yayınladığı en son  Kulüp Lisanslamaya İlişkin Karşılaştırma raporuna göre kulüpler Pandemi döneminde 7.3 Milyar Euro zarar ettiler. UEFA raporu, Avrupa kulüp futbolunun endişe verici bir resmini çiziyor. Raporu okumak için tıklayınız.

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 EkoSpor-y

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.