Mesut Özil’in Paylaşımı ve Sonrasında Yaşananlar
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Ahmet TALİMCİLER Mesut Özil’in Paylaşımı ve Sonrasında Yaşananlar

Mesut Özil’in Paylaşımı ve Sonrasında Yaşananlar

1576361232 1 bild

Ahmet Talimciler- 25 Aralık 2019   Önümüzde son derece ilgi çekici ve bir o kadar da önemli bir haber bulunuyor. Alman milli takımının eski futbolcusu Mesut Özil, Doğu Türkistan’da yaşanan zulme ilişkin görüşlerini açıklıyor, ardından onun yazdıklarına ilişkin tepkiler ardı ardına gelmeye başlıyor.

 

Arsenal takımında oynayan Mesut Özil’in bir hafta önce Doğu Türkistan’da yaşanan zulmü gündeme getirip, bu duruma sessiz kalan Müslüman devletleri de eleştirdiği tweet'i sonrasında son derece önemli gelişmeler yaşandı. Önce Mesut Özil’in Hayırlı Cumalar Doğu Türkistan hastagiyle paylaştığı tweet'teki sözlerini hatırlayalım: 

imagesR7PGJCVJ

"Ey Doğu Türkistan. Ümmetin kanayan yarası. Eziyetlere direnen mücahit ve mücahideler topluluğu. Zorla İslam’dan uzaklaştırmaya çalışanlara karşı tek başına mücadele veren şanlı müminler. Kur’anlar yakılıyor, camiler kapatılıyor, medreseler yasaklanıyor, din alimleri birer birer öldürülüyor. Erkek kardeşler zorla kamplara sokuluyor. Onların yerine Çinli erkekler ailelere yerleştiriliyor. Bacılar zorla Çinli erkeklerle evlendiriliyor. Tüm bunlara rağmen Ümmeti Muhammed suskun, sesi çıkmıyor. Müslümanlar sahiplenmiyor. Bilmezler mi ki zulme rıza zulümdür." 

"Hz. Ali ne güzel demiş: 'Zulme engel olamıyorsanız, Onu herkese duyurun!' Batı medyası ve devletlerinde dahi bu olaylar aylardır, haftalardır gündemde iken Müslüman ülkeler ve medyaları nerede? Bilmezler mi ki, zulmün olduğu yerde tarafsızlık, namussuzluktur… Bilmezler mi ki yıllar sonra oradaki kardeşlerimizin bu acı günlere dair hatırlayacakları zalimlerin işkenceleri değil, biz Müslüman kardeşlerin sessizliği olacaktır. Ya Rabbi, Doğu Türkistan’daki kardeşlerimize yardım eyle… Şüphesiz ki Allah; tuzak kuranların en hayırlısıdır…"  

Özil’in Doğu Türkistan bayrağı renkleriyle paylaştığı tweet'leri sonrasında Çin devlet televizyonu, Arsenal takımının maçlarını yayınlamama kararı aldı. Çin’de destekçisi bulunan Arsenal takımı ise gelen bu karşı hamle sonrasında yaptığı açıklamada, söz konusu görüşlerin Mesut Özil’in şahsi görüşleri olduğunu ve kendilerini bağlamayacağını belirtti. Ayrıca Arsenal, bir futbol kulübü olarak siyasete girmeme ilkesine daima bağlı kalmıştır, ifadelerine de yer verildi. Çin’de Arsenal formasına sahip bulunan ve formalarının arkasında Mesut Özil’in adının yazılı olduğu taraftarların ise bu formaları bir daha giymeyeceklerine ilişkin sosyal medya sitesi Weibo üzerinden paylaşımlarda bulundukları görüldü. 

Bir sonraki adım ise PES 2020 Mobile dahil üç oyundan Mesut Özil’in çıkartılacağına ilişkin Independent gazetesinin haberiydi. PES’in Çin haklarını elinde bulunduran NetEase şirketi bu konuda şu açıklamada bulunuyordu: "Alman oyuncu Özil, Çin hakkında sosyal medyada ölçüsüz bir açıklama yaptı. Açıklama, Çinli hayranlarının duygularını incitti ve sporun sevgi barış ruhuna zarar verdi. Bunu anlamıyor, kabul etmiyor ve affetmiyoruz". Bu konudaki bir diğer ilgi çekici açıklama ise Amerikan dışişleri bakanı Mike Pompeo’nun sosyal medya hesabından geldi: "Söz konusu takımın maçlarını yayından kaldırarak sansür edebilirsiniz ama insan hakları ihlallerini gizleyemezsiniz." 

Önümüzde son derece ilgi çekici ve bir o kadar da önemli bir haber bulunuyor. Alman milli takımının eski futbolcusu Mesut Özil, Doğu Türkistan’da yaşanan zulme ilişkin görüşlerini açıklıyor, ardından onun yazdıklarına ilişkin tepkiler ardı ardına gelmeye başlıyor. İşin ekonomik kısmıyla başlayalım; evet futbol içinde bulunduğumuz dünyada çok büyük bir endüstri ve bu endüstrinin önümüzdeki dönemdeki en büyük hedefi Çin pazarı. Çünkü bu pazarda fethedilmeyi bekleyen nüfusun sayısı tüm küresel şirketlerin olduğu gibi küresel futbol takımlarının da FİFA ve UEFA’nın da iştahlarını kabartıyor. Futbolun küreselleşme süreci ile nasıl bir arada ilerlediğini biraz yakından takip edenler açısından gerek Arsenal kulübünün gerekse de NetEase şirketinin yapmış olduğu açıklamaların şaşırtıcı olmadığı ortadadır. Çünkü paranın her şeyin ve her değerin üzerinde olduğuna ilişkin anlayış, üzeri cilalanan insan hakları ve demokrasi masallarının ötesinde çok daha ön plandadır. Tüm amaç bunu koruyup kollayacak adımların atılmasıdır ki Arsenal kulübünün açıklamasındaki kişisel görüşüdür ve bir futbol kulübü olarak siyasete girmeme cümleleri tam da buna hizmet etmektedir. 

Çin’de sistematik olarak uygulanan bu bölgede yaşayan halkın 'zararlı düşüncelerden arındırılmalarına ve dinsel birtakım yasaklamalara' ilişkin tutumlar, Mesut Özil’in de tweet'inde belirtmiş olduğu gibi Müslüman coğrafyasında değil Batı ülkelerinde karşılık buluyor. Hatta Mesut Özil’in Alman milli takımını ırkçılık nedeniyle bıraktığına ilişkin açıklamaları, Türkiye içerisinde çok daha fazla konu olmuştu. İlginç bir biçimde söz konusu uygulamalara ilişkin olarak medyada bu durum atılan tweet'ten ziyade Çin’in Arsenal kulübünün maçlarını yayınlamaması ve konsol oyunlarından Mesut Özil’in çıkartılması üzerinden yer bulabiliyor. Türkiye medyası sistematik bir fenomen olarak sessizliğin içerisinde kalmayı tercih ediyor. 

Güncel olanın gündemin içerisinde kaybolduğu, yaşananların gerçekten acaba oldu mu şeklini aldığı bambaşka bir dönemden geçiyoruz. Bir tarafta ekonominin her şeyin üzerine şal örttüğü bir süreç yaşanıyor öte yanda ise yine ekonomi ile birlikte işleyen teknolojik araçlar üzerinden var olan süreç paramparça edilmek suretiyle adeta görülmez bir hale sokuluyor. Sayın Cumhurbaşkanımız sık sık Müslüman devletlerin dünya üzerindeki konumlarından ve buna karşılık gelen özgül etkinin azlığına vurgu yapıyor. Buna karşın aynı devletlerin dünya üzerinde başta insan hakları, kültürel üretim ve insanlık mirasına olan etkisinin düşük olduğu gerçeği ise Mesut Özil’in tweet'inde olduğu gibi gerçeği hepimizin önüne bırakıveriyor. Teknolojik arka planın bütün toplumsal hayatı alt üst etmekte olduğu bir eşikteyiz ve bu eşiği atlayamayan bütün ülkelerin gelecekleri son derece sıkıntılı bir görünüm arz edecek. Ne yazık ki durum bu ve buraya doğru hızla ilerliyoruz. Müslüman devletlerin özgül ağırlıkları bu döngüyü kıramadıkları takdirde çok daha azalacak ve önümüzdeki süreç daha sıkıntılarla dolu olacaktır.{jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  1500  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Ahmet Talimciler Perşembe, 25 Kasım 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

 

27/11/2023

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

8.107,19

1,85

 bjk BJKAS

51,75

0,78

 fb FENER

124,30

1,30

 gs GSRAY

8,22

0,49

 trabzon TSPOR

3,36

-1,47

   SPOR ENDEKSİ

4.696,68

0,08

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 37716945

TRENDYOL SÜPER LİG 2023-2024 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV
Fenerbahçe 12  10   1   1  31 8  23    31 
2 Galatasaray  12  10    1  1 22   8   14  

31

3 Adana Demir  12  6 4  2  23  12 11 22
4 Trabzonspor 12  7   1  4 21  14 7 22
5 Beşiktaş  12  7 1  4   18  14 4 22
6 Kayserispor 12  6 2 17  13  

 4 

 22 
7

Antalyaspor

12   5   3    4   17 13    4 18
8 Kasımpaşa 12  3

21  23   -2   18 
9 Hatayspor 12 20  16  4 17 
10

Rizespor

 12  2 11  17   -6   17
11 Gaziantep 12  5 7

12 

17  -5  15
12 Karagümrük 12  13  10   3    14  
13 Sivasspor 12 

13  17  -4   14
14 Karagümrük 12  4 18  19    -1   13  
15 Penidkspor 12  4  15  25  -10  13
16 Konyaspor  12

 4 11  18  -7 10
17 Alanyaspor 12  4 17  -8  10  
18 Başakşehir  12   3 16   -8 9

19

Samsunspor  12 2 8  9  19 -10   8   

20

İstanbulspor 12 1 2 9 9 22 -13 5

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Annual Review of Football Finance 2023

Annual Review of Football Finance 2023

Deloitte Sports Grup'un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 32. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı 2021 - 22 sezonunda bir önceki yıla göre %7 büyüyerek 29.5 Milyar Euro büyüklüğüne ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 


 

 UEFA-Kulup-Futbolu-Lisanslama-2023


UEFA’nın 2023’te yayınladığı en son  Kulüp Lisanslamaya İlişkin Karşılaştırma raporuna göre kulüpler Pandemi döneminde 7.3 Milyar Euro zarar ettiler. UEFA raporu, Avrupa kulüp futbolunun endişe verici bir resmini çiziyor. Raporu okumak için tıklayınız.

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 EkoSpor-y

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.